Yüzünüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulun

Siyah noktaların oluşmasına yol açan gözeneklerde biriken ve havayla temas ettiğinde okside olan yağlardır. Nadiren de olsa siyah noktalar mikroplanarak akneye dönüşebilir.

Siyah Nokta

Bazı kişilerin yaptığı gibi siyah noktaları tırnakla sıkıp çıkarmayı denemek yanlış ve riskli bir iştir. Üst tabakanın zedelenmesine neden olabilir. Siyah noktalar baş edilmeyecek derecede artarsa uzmanına gidilmelidir. Periyodik yapılan temizlik bu siyah noktaların oluşumunu ortadan kaldıracaktı.

Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

 • 3 tablet aspirini dövüp toz haline getirin, çok az su ve yarım tatlı kaşığı beyaz kil ekleyin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Haftada 2 kez uygulayın.
 • Yüzünüzü günde 2-3 defa maydanoz suyuyla silin. Birkaç hafta boyunca bu yönteme devam edin.
 • 1 tatlı kaşığı bal ile aloe suyunu karıştırın. Yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika bekletip ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü limon suyuyla silin.
 • 50 gram Gliserin, 100 gr. su, 30 gr. limon suyunu karıştırın. Yüzünüzü bu temizleme losyonuyla silin.
 • 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırıp yüze maske olara uygulanır. Sonra yüz ılık suyla yıkanır. Sonra parmak uçlarının yardımıyla yüz ovulur.
 • Limon suyu ile yoğurdu karıştırıp gözlerinize değmeyecek şekilde yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Haftada 1 defa uygulayabileceğiniz bu maskenin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırıp, göz çevreniz hariç cildinize uygulayın. 15 dakika bekletin. Sonra cildinizi yıkayın.
 • 1.5 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürün ve 35-40 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp yağsız bir nemlendirici krem sürün.
 • 1 yemek kaşığı yulaf ununu bir az suda pişirin. Bulamaç haline getirildikten sonra içine 1 tatlı kaşığı badem unu da eklenip karıştırılır. Daha sonra yüz bu karışımla ovulur.
 • 1 kase yoğurdun içine limon suyu ekleyip yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra ise ılık suyla yüzünüzü yıkayın.
 • 30 ml. limon suyuna 30 gram bal ve 200 ml. damıtılmış su ekleyip karıştırın ve bu karışımı bir cam şişesinin içine koyun. Hazırladığınız bu losyonu sabahları ve akşamları, bir pamuğa damlatarak yüzünüze sürün. Ancak yüzünüze bu karışı sürdükten sonra en az iki saat güneşe çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde lekeler oluşur.
 • 1 adet olgun domates ezilir ve ince bir tülbentle süzülür. 1 tatlı kaşığı gliserin katılıp karıştırılarak şişeye doldurulup kullanılmak üzere saklanır. Cildin siyah noktalı kısımlarına bol miktarda sürülür.

En önemli bitkisel tavsiye tahıldır. Tahıl cildinizi pürüzsüz bir hale getirebilir.

İkinci olarak da market ve eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz cilt bakim bantlarıdır. Hafif nemli yüze, bantları yapıştırıp 5-10 dakika kadar bekletip çıkardığınızda etkisinin çok iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Kükürtlü sabunlar. Kükürtlü sabunla cildinizi günde iki kez yıkamak kaydı ile bu siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Üçüncü yöntem ise antibakteriyel mendillerdir. Yüzünüzü bu mendillerle hafif nemlendirerek temizlemenizde siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Siyah noktalar herhangi bir ciddi hastalığa sebebiyet vermezler. Ancak görüntü olarak insanın psikolojisini bile bozabilecek şekilde çıkmaları canınızı çok sıkabilir. Ama dert etmeyin, yukarıda belirttiğimiz uygulamaları yapmanız durumunda herhangi bir sorun yaşamadan siyah noktalarınızdan kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*