Yüzmek Her Derde Deva

Yaz mevsiminin en eğlenceli aktivitelerinden biri olan sporunun yararların öğrenmeye ne dersiniz?

Vücudun her yerini çalıştırır. Eğer vücudun her yerini çalıştıran, aynı anda sıkıcı da olmayan bir spor arıyorsanız, yüzmeyi mutlaka denemelisiniz. Vücudun her yerini eş zamanlı çalıştıran ve dolayısı ile aynı şekilde yağ yaktıran yüzme sporu ile orantılı ve biçimli bir vücuda sahip olursunuz. Tüm kaslarınızı çalıştırmanın yanında yüzmek; omuz, boyun, kol ve bacaklarda esneklik sağlar ve duruşunuzun düzelmesine yardımcı olur.

Kalbi korur. Yüzme sayesinde kalp krizi riskinizi azaltabilir, kalp hastalıklarına karşı korunabilirsiniz. Yüzme kalbin olduğu kadar akciğerlerin de dostu. Yüzme akciğer fonksiyonlarınızı geliştirerek kolesterol seviyenizin düzelmesine yardım eder. Fitness ve kardiyo çalışmalarında ara ara eklem, kas ve kemiklerimize istemeden de olsa zarar verebiliriz. Suyun içerisinde egzersiz olarak ne yaparsanız yapın suyun kaldırma kuvveti, kemik ve eklemlerinizi koruyarak herhangi yaralanmanızı engeller.

Ağrılar ve depresyonu geçirir. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde havuza veya denize girdikten sonra moralinizin yükseldiğini fark edebilirsiniz. Yüzmek depresyon ve sinirliliğe iyi gelen bir egzersizdir.

Kemik ve eklem hastalıklarını engeller. Yüzme sayesinde yaşlanmayla kemik ve eklemlerde meydana gelebilecek zararlar minimuma indirmek mümkün. Özellikle eklem ve kemik ağrısı çekenlerin su içerisinde yapacağı egzersiz hareketleri burada oluşan ağrıların dinmesine yardımcı olur.

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.144 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*