Yürüteç Yürümeyi Geciktirir Mi?

Yürüteç esasında, ismi ile aynı anlama gelip bebeğin yürümesini kolaylaştırmak yerine, henüz emeklemeyi dahi bilmeyen bir bebeğe bir anda çok geniş bir hareket alanı sağlayan bir alettir.

Araştırmacılar, yürütecin bebeğin motor gelişimini geciktirdiğini savunmaktadır. Yürüteçler ne yazık ki bebeğin yürümesine yardımcı olmuyor. Aksine, bebeklerin yürüteçteyken çalıştırdığı kas ile yürürken çalıştırdığı kas aynı olmadığından, uzun süre yürüteçte kalan bebekler daha geç yürüyor.

Yürüteç Zararlı Mı

Bununla birlikte, geniş hareket alanına sahip bir bebek, merdivenden yuvarlanma gibi ya da başka bir tehlikenin kucağına düşme riskiyle her an karşı karşıyadır.

Yapılan araştırmalarda; yürüteç kullanmayan bebeklerin ortalama 5 aylıkken oturup, 8 aylık emekleyip, 11 aylıkken yürüyebildiğini söylerken, Yürüteç kullanan bebekler 7 aylıkken oturup, 12 aylıkken yürüyebiliyorlar.

Yürütecin bir diğer dezavantajı da bebeğin hafıza, dil ve algı gelişiminde geri kalmasına sebep oluyor.

Araştırma sonuçları; bebeğin motor gelişimi için ayaklarını görmesi gerektiği yönünde.

Bebekler inceleyerek, araştırarak öğrenirler. Bu anlamda yürüteçteki bir bebekle emekleyen bir bebek arasında oldukça fazla fark oluşuyor.

Bir diğer dezavantaj daha; yürüteçte olan bir bebekle ebeveyn daha az ilgileniyor. Bu da bebekle arasında olması gereken iletişimi sekteye uğratıyor. Neticesinde bebeğin gelişimini yavaşlatıyor.

Yine de “bebeğim yürütece binsin” diyorsanız:

CPSC (Tüketim Ürünleri Güvenlik Komisyonu) belirlediği standartlara uygun bir yürüteç alın. Bunlar ;

  • Standart bir kapıdan geçemeyecek kadar genişlikte olmalı.
  • Merdiven gibi tehlikeli yükseklik ve boşluklardan yuvarlanma – düşmenin önlenmesi için; yürüteci basamağın kenarına sabitleyen kavrama mekanizması olmasına dikkat edin.
Bu yazı 19 Ocak 2019 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.987 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*