KAPLUMBAĞA KABUĞUNUN YUMUŞAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Doğada bulunan kaplumbağalarda da görülen bu hastalık evde beslediğimiz evcil kaplumbağalarımızda da görülür. Bunun nedeni, aldığı besinlerden ihtiyacı minareleri karşılayamamasıdır. İnsanların da kemiklerinin kuvvetli olabilmesi için birçok minerale ihtiyacı vardır. Kaplumbağa kabuğu da koruyucu bir kemik olduğundan ve dış etkenlerden korunması için güçlü olmalıdır.

Evimizde beslediğimiz kaplumbağalarımızın kabukları yumuşarsa, basit bir tedaviyle ihtiyacı minareleri verebiliriz. Bir yumurtayı iyice haşlayınız. Bu yumurtayı haşladığımız suda bir gün bekletiniz. Beklettiğimiz suyu kaplumbağamızın suyuna ilave ediniz. Ara sıra da haşlanmış yumurta akı veriniz. Böylelikle kaplumbağamızın gereksinimi olan mineralleri vermiş oluruz.

Bu yazı 30 Ocak 2009 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 88.051 defa okundu.

Bu yazı için 155 yorum yorum yapılmış.

 • benım su kaplumbağalarımda görüldü bu hastalık cok korkuyorumm bişe olacak diye dedinizi yapacağım ama lütfen daha fazla bilgi verin

 • irem hanım sitemizde verdiğimiz tedavi yeterli olacaktır. korkmanıza gerek yok insanlardaki nezle grip gibi bakım isteyen bir hastalık bu.

 • çok güzel fikir ama yılalrıdır yaşıyor benim bıdığım hiç kabuğu yumuşamadı:)

 • tebrikler nil hanım demekki çok iyi bakıyorsunuz bıdığa.

 • Benim su kaplumbağamda bu hastalık var bunu deniyiceğim ama bide benim kaplumbağam yemk yemiyor 5 ay önce aldın aldığım gibi duruyo hiç büyümedi bide üst kabuğu çürümeye başladı bnede kabuk güçlendirici aldım.onu kulanıyorum ama çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım?

 • merhaba gülçin hanım.kaplumbağanızın yemek yememesinin 2 nedeni olabilir biri kış uykusuna yatması diğeri de depresyona girmiş olmasıdır. kaplumbağlar derilerini değiştirince yada farklı ortamlara geçince depresyona girebilir.
  ilk olarak kış uykusuna deyineyim. onu asla kış uykusuna uyutmayın bunun içinde su sıcaklığını her zaman 29-30 derecede tutmaya çalışın bunu da su ısıtıcılarıyla sağlayabilirsiniz.
  depresyona giren kaplumbağalara yemek yedirebilmek için ise iştah açıcı vitaminler kullanınız. bu vitamini yeme damlatacaksınız. asla suya damlatmayınız. yeme damlatıp ağzına kendiniz veriniz. onun yemesini beklemeyiniz. hap kullanır gibi.
  kabuğundaki yumuşama için ise verdiğimiz öneriyi aynen uygulamanız yeterli olacaktır.

  GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZLE.

 • benim küçük su kaplumbağam var plastik kaplardan almştım ama şimdi temizlemek için suyunu oşaltıyorum ya onlar doğurursa ne yapmalıyım cevap yazın lütfennnn

 • merhaba irem hanım.evinizde beslediğiniz kaplumbağların doğurma olasılığı çok az.onun için ço fazla dert etmenize grek yok. plastik bir kapta beslemenizinde bir sakıncası yok.içiniz rahat olsun düzenli besleyin biraz sevgi gösterin “ki bunu algılarlar” kaplumbağanız sağlıklı büyüyecektir. ayrıca bir detaya daha deyineyim akvayumda balık yetiştirmek gibidir kaplumbağa yetiştirmek. onu beslediğiniz akvaryum yada kap ne kadar büyük olursa kaplumbağanız o kadar çok büyür. küçük bir kapta şu anki büyüklüğünden daha fazla büyümeyecektir.

 • yİNe bEN ben kaplumbağamı tek besliyorum yani bi tane var o yüzden de depresyona girmiş olabilirmi?ben ilk aldığımda kabuk koruyucu ve vitamin alacağımı bilmiyodum hediye vermişlerdi kaplumbağamı aldığımdan beri yemek yemiyo ama bu gün arkadaşımın 4 tane kaplumbağası var onlara baktım ilk defa onun kaplumbağasında gmrdüm bi kaplumbağanın ymek yemesini yani hiç yemio yemini atıom boşu boşuna su kirlenio ve benim kaplumbağamın kabuğu sizin yönteminizi yapınca ne kadar zamnda iyileşir? kaç kez uygulamalıyım?yanına arkadaş alıyımmı?

 • lütfen cvp yazın

 • merhaba gülçin hanım.sizi yine aramızdan görmekten mutluluk duyduk.
  yanlızlıktan depresyona girdiğini sanmıyorum suyunun sıcaklığından kaynaklanan bir problem büyük ihtimal. yanına arkadaş almanızda fayda var. yanına alacağınız bir arkadaş onun yanlızlık hissini ortadan kaldıracaktır.eeee yanlızlık allaha mahsustur:D

 • yaa benim kaplunbagımın kabugu yumuşadı çok korkuyorum ölücek diye en kısa zamanda geri vericem bu yüzden vermemek ve kabugunu iyleştirmek için ne yapmalıyım

 • kübra hanım yukarda verdiğimiz tedavi yöntemiyle kaplumbağanız iyileşecektir. geri vermenize gerek yok. ayrıca onu iyileştirdiğinizde ona daha çok bağlanacaksınız.

 • ama sularının için de sanki küçük küçük bişiyler var yumurta gibi yha doğurdularsa yha yardım edin…

 • irem hanım o boyuttaki bir kaplumbağanın doğurması imkansız. balık yumurtası gibi değildir kaplumbağa yumurtası. merak etmeyin.

 • yha benim de 2 kaplumbapğam vardı biri öldü ama diğerini yaşatmak için çok uğraştım hala da yaşıyo ama kabuğu yumuşadı :( burada yazılanları uygulamaya başlıycam çok sağolun ama bunları yaptıktan sonra kaplumbağam kaç günde iyileşir?? bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

 • deniz hanım kaplumbağanızın tamamen iyileşmesi 2-3 hafta alır fakat ilk haftada ilerleme kaydettiğini göreceksiniz.
  ilginize teşekürler

 • iyi günler benim bi kaplumbağam var onu çok seviyorum ama kabuğu biraz yumuşadı söylediğiniz yöntem yararlı olur mu çok korkuyorum ölecek diye lütfen cevap yazın

 • erkan çok sagolasın kardeş gerek ilk yaptıgın açıklama gerekse diger insanlara yazdıgın cevaplar bana çok yardımcı olucak. artık çok daa saglıklı olucak benim kapluş :D ama bi sorunum daha var. kapluş hiç fanusun ortasındaki palmiyeli yere çıkıp kurumuyo ben kendim fanusundan çıkarıp güneşlendirmek zorunda kalıyorum hergün. kendi kendine oraya çıkmasına nasıl alıştırabilirim bi bilgin var mı?

 • alp şu an yaz mevsimine girmek üzereyiz. yavaş yavaş kış durgunluğunu atacaktır kaplumbağan.onu kendi haline bırakmanda fayda var. ihtiyaç duyduğunda sudan çıkıp oraya gidecektir. 2ci bir ayrıntı da oda sıcaklığı çok yüksek olabilir bu yüzden suda serinlemek isteyebilir kaplumbağan.

 • eyv saolasın. bi de son bi soru daha. masa lambası var güneşsiz günlerde açıp yanına koyuyorum. ışığı baya güçlü mesafeyi nasıl ayarlamalıyım ve ne kadar süre açık kalmalı lamba

 • şimdi sana şu kadar cm uzaklıkta dursun diyemem. oda sıcaklığı ne olursa olsun onun yaydığı ışık aynıdır. yani oda sıcaklığı artı lambanın sıcaklığı birleşince kaplumbağan ne kadar rahat ediyor ona bakmalısın. ne kadar uzun süre kalacağınada böylelikle karar vermiş olursun. ama bunun için zaman gerekli kaplumbağanı tanımak için. onu gözlemlemeye başlarsan bu sorunu kendin çözmüş olacaksın zaten.

 • eyv tekrar saolasın

 • su kaplunbağamın yaklaşık3 ay oldu ama kauğu hiç yumuşamadı bgün ilk defa arka kabuğunun yumuşadığını gördüm ve çok korktum lütfen biri bana yardım etsin onu cok seviyorum

 • burak bey yukarda verdiğimiz yöntemi kullanırsanız faydasını göreceksiniz.

 • erkan bu kabuk yumuşaması konusunda yeni bir bilgi daha öğrendim. ve bence yeni bir konuda ya da yukardaki yazıya ekleme yapmalısınız.
  Kaplumbağada kabuk yumuşaması gerekli mineralleri ve D3 vitaminin yetarince alamadığı zaman oluyomuş. Güneş ışığındaki uv ışınlar da kaplumbağa kabuğuyla reaksiyona girerek D3 vitamini sentezleniyomuş. Kaplumbağaları kuru bir kapta güneş ışığını doğrudan alacak şekilde(cam arkasından almasının hiçbir faydası yok) 15-20 dk güneşlendirilmesi ve daha sonra akvaryumuna konup akvaryumu güneş alan bir yere koymak gerekliymiş. Ayrıca mineraller için de hem yukarda yazan yöntem oluyor hem de gaga taşını alıp suya bırakmak veya toz haline getirip yemlerin üzerine serpiştirmek de yeterli oluyor. Ayrıca kaplumbağa vitamini de kesinlikle almalısınız.

 • başka sitelerde o plastik kaplarda kaplumbağa yaşamaz diyorlar.çook daha gelişmiş akvaryum gerekli deniyor. benimkiler fanusta akvaryum yok almam gerçekten şartmı? şimdiden sağolun

 • Alp öncelikle bu değerli bilgilerin için sana ne kadar teşekkür etsek azdır. bu söylediğin bilgiler en kısa zamanda yukardaki yazıya eklenecek ya da yeni bir konu olarak yayınlanacak. yazımıza ve sorunumuza yardımcı olduğun için hem site hem derman bulanlar adına teşkür ederiz tekrar.

 • Elif plastik yerine cam fanusu kıyaslarsak elbette cam fanus derim. plastikteki zararlı maddeleri saymakla bitmez. lakin bir çok akadaşım uzun yıllardır o zararlı denen plastiklerde kaplumbağlarını beslediler ve bu güne kadar her hangi bir hastalıkla karşılaşmadılar.
  plastik kaplar doğrudan zararlı olmayabilir fakat yanlış veya eksik beslenmeden ve bakımdan kaynaklanan rahatsızlıkları tetikleyebilir.

  diğer bir konuda estetiktir ki cam fanuslar plastiklere göre daha şıktır. fakat cam fanus alırken balıklar için üretilenden değilde sadece kaplumbağlar için özel üretilen daha yayvan kaplar var onlardan almanı tavsiye ederim. kaplumbağa yorulduğunda ayakları yere bassın.

 • peki kaplumbağalarımın suyunu 2 günde değişmesem çook pis kokuyorlar. bu kokunun bi çaresi var mı?

 • Elif malesef bu kokoya bir çare yok. tek çare daha büyük bir kap. kap ne kadar büyük olursa suda daha çok olacaktır bir parça koku azalacaktır.

 • rica ederim erkan ne demek.. yeter ki insanlar bilinçlensin ve kaplumbağalar daha fazla zarar görmesin.. elif öncelikle şunu söyleyim o küçücük fanusta besliyorsan eğer suyu değiştirmek için 2 gün bile çok fazla. ben akvaryum hazırlanana kadar fanusta bakmıştım ve günde 2 defa değiştiriyordum. o kapların zararlı olmasının sebebine gelince kesinlikle şöyle düşünmeyin: akvaryum olunca ne güzel kaplumbğa rahat rahat yüzer değil… akvaryum kaplumbağanın yaşaması için minimüm gereksinimlerden. çünkü kaplumbağalar soğukkanlı canlılardır ve en hafif bir rüzgardan bile hasta olurlar. gelelim neden akvaryum konusuna. akvaryum diyoruz çünkü kaplumbağanın sağlıklı yaşaması için kesinlikle ısıtıcı ve filtre şarttır. su ısısının 28 C derecede sabit olması gerekli. Ve akvaryumun içine de kaplumbağanın istediği gibi çıkıp kuruyabilmesi, dinlenmesi için asma kat benzeri bir kuru alan yapmalısınız. forumlarda bununla ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

 • cevaplarınız için çok teşekkürler. benim bir sorum daha var. Kaplumbagalarımın kabuklarının dışında nasıl anlatsamki kabukta değil kabuklarının etrafında bulanıklık var özelliklede kuyruk tarafına doğru umarım ne olduğunu anlatabilmişimdir. ikisinde de var bu bulanıklık. ne olduğunu anlamadım. elime alınca kabukları kaygan gibi. nedir bu?

 • bulanık derken ne demek istediğini tam olarak anlayamadım. Yani görüntü olarak bi bulanıklıktan mı bahsediyorsun? Herhangi bir sorundan dolayı olduğunu sanmıyorum kabuğun kendi yapısı öyledir.. Ayrıca kaplumbağa bakımı konusunda ayrıntılı bilgiye burdan ulaşabilirsin: https://www.nasilyap.net/su-kaplumbagasina-nasil-bakilir/

 • fanusa kaplumbağanın dinleneceği bir sistem yapcak yaşar mı?

 • sızın söylediğiniz yöntemi yaptım ama hiç bir yararını göremedim.

 • selamın aleykum cumleden benım kaplunbagam suda duramaz oldu sureklı azını acıyor ve ıslık gıbı bır ses cıkarıyor nefes alırken yardım edersenızcok sevınırırm hepınız allah cc emanet olun arkadaslar

 • ben 1 kapluş besliyorum kabuğunun yumuşadığını nasıl anlayacağız??? biri soruma cevap yazsın lütfen sizlere güveniyorum

 • ben 1 kapluş besliyorum kabuğunun yumuşadığını nasıl anlayacağız???

 • nurseli merhaba. kabuğun yumaşamasını ilk kabuğun üzerindeki renklerden anlarsınız. kabuk ucunda renkler solgunlaşır kirliymiş gibi durur kabuk. daha sonrada parmağınızla dokunduğunuzda daha önceki kabuk sertliğini kaybettiğini ve cürümeye başladığını anlarsınız.

 • soner merhaba. kaplumbağna hem suya hemde karaya kendi ulaşabileceği bir ortam hazırla ve onu kendi haline bırak o ihtiyaçlarına göre kendi suya yada karaya gidecektir.

 • merhaba benim kaplumbağam hareketli fakat bazen elime aldığımda üstü değil ama kuyruk kısmının üstü tabaka ile kaplı birazda esnek duruyor acaba yumuşamıs olabilir mi lütfen çok korkuyorum şimdiden teşekkür ederim

 • Arka kabuk tarafı kuyruk üzeri biraz yumuşak olmalı zaten yaratılışı öyle çiftleşmek için.

 • Kaliteli yemlerle, gammaruslarla, karidesle, vs vs zaten yumuşamaz kabuğu yumuşasa bile kalitesiz yem veriyorsunuzdur bu yüzden zaten fazla da yaşamaz.

 • teşekkür ederim şimdi vitamin aldım maşallah çok sağlıklı……:)

 • ŞerefcanŞerefcan

  İyignler herkese bir sorum olacaktı benim arkadaşım bana kaplumbağasını verdi acaba bana ne kadar süreyle alışır hastalığı yok zaten yukarıdaki vitamini uygulayacam bir sorum daha olacak şimdilik plastik kapta bakıyom zamanı gelince kaplumbağa akvaryumunu alıcam ama ben onu tek bakmak şistiyorum acaba bana nasıl alışır beni gördüğü gibi hareketlensin istiyom ve eğer yanına arkadaş alırsam benimle ilgilenbmez zannediyorum lütfen yardım edin acil durum…

 • ya konuyLa aLakaLı deiL ama benm kapLumbagam cok yem istiyo hiç doymuo ögünLerinide aksatmıyorum fakat suyunu deiştirirken eLimi ısırıyo yeterince yemde weriyorm sizce neden ?

 • merhaba ben 8 yasindayim gecen hafta iki tane su kaplumbasi aldik,bu sabah bitanesi oldu,digeri ise ne yemek yiyor ne yuzuyornede hareket ediyo,hasta ama neyi var bilmiyorum.neyi oldugunu nasil anlayabilirim .onunda olmasini istemiyorum.

 • merhaba benim de yalnız olan bıkaplumbağam war sorunum benmde kabuk yumusaması dediğinizi uyguluyorum yumurta akı we yumurtayı pişirdim suyu kaplumbağama werıyorum 1 gun bekletıp yalnız ağrı yapar mı bu kabuk yumusaması yaparsa çaresi yokmudur baska ne yapablrm pet shoplardan witamin werdler sıwı, bde kabuk için jel werdıler onlarda yapıyorum güneslendrıyorum ama bi gelısme yok bılhassa kabuğun arka yan kısımları yumusak ( çok korkuyorum we kaplumbağamı çok sewıyorum ….

 • mrb ben ezgi. kaplumbağam çok kötü durumda:( yazılarınızı okudum.öncelikle ilk aldığımda gözü şişmişdi ama bilmediğim için tedavi edemedim çok sonra teramisin aldım 3 gündür sürüyorm fakat bi işe yaramıyor sankigözü yarılmış gibi ikinci olarak ise aldı alalı yem yemedi markası yemin japonca ilginç bişey soruyorum aldığım yere birşety olmaz ona diyor ve kabuğu çok yumuşadı hata galiba ama yazılarınızdan sonra farkettim aldığım yerden aldım ilacı adı dadeep fix. soledinizi yapıcam ama bana lütfen gözü ve yemi için de bir çare lütfen.vitamin ilcının adıdeep fix yemin markası guızhıbao. lütfen bu markalar iyi mi diil mi soler ve tavsiye ederseniz sewinirim çok teşeküürederiim. cvp hemen okumak dileğiyle

 • Benim kaplumbağam cok iştahsız yem veriyorum yemiyor onu yeni aldım depresyona girmiş olabilir mi yem yemesi için ne yapmalıyım ??

 • selam ben sevgi kaplumbağamı alalı 6 gün filan oluyor ama çok hasta gibi yem veriyorum yemiyo ve kabuğu yumuşadı dediğiniz önerileri yapacam inş. işe yarar. birde ben plastik fanustata tutuyorum zararlı tamam da çoook mu zararlı onda tutunca ölür mü ya çook korkuyorum onu çok seviyorum bir sorum daha var hiç suda durmak istemiyor dışarda durunca birşey olur mu? erkan lütfen bana yardımcı ol lütfen şimdiden tşk ederim .

 • yine ben bişey sorucam kış gelmeden kış uykusuna yatar mı havalar soğuyunca da uyurlar mı? bende ısıtıcıda yok uyursa ölür değil mi? ondan dolayı uyumasından çok korkuyorum ne yapmalıyım yani onu hiç mi uyutmamalıyım ne olur yardım edin lütfen erkan yardımcı ol…

 • yha onu görünce hep ağlıyorum kaplumbağam kötü durumda onu yere düşürdüm kabuğu çatladı ne yapmalıyım lğtfen cvp yazın

 • kaplumbağamın kuruğunun üztündeki kabuğu sallanıyo ne yapabilirim acaba alalı 5 ay

 • ha bide yanına erkek aldım yumurtlama dönemi nisanmış marta kadarmış yumurtayı nereye nkoyacam acaba

 • buarada bende ısıtıcı yok ama benimki hiç uyumuyo hep yemek yiyo ordan oraya dolanıyo

 • yha benim kaplumbağamın kabugu yumuşadı he hafta düzenli olarak kabuk sertleştirici kullanıyorum başka bişey yapmam gerekiyomu? lütfen en kısa zamande cevap gönderin…

 • benim önceden kara kaplumbağam vardı… aldığımız adam kabuğuna badem yağı sürün diyodu yani besliyomuş..bi dene istersen.. sanyu markalı yemi vermeyi dene en iyisi oymuş :)))

 • ya ben kaplumbağalarımı alalı 5 ay oluyor.2 taneler biri hareketli yemek filan yiyor.diğeride yemek yiyor ama çok uyuyor galba.hep gözü kapalı.şimdi yıkıyordum kabuğunun kırıldığını gördüm.çom içimi acıtıyor bu durum kendi düzelir mi?yoksa hemen veterinere götürmelimiyim?

 • bnm kaplumbağamın kabuğu hm yumusadı snradann da yavas yavas soyulmaya basladı…=(

 • kaplumbağamı alalı 5 gün oldu plastik fanusta besliyorum. yemini veriyorum ama hiç yemiyo. karaya da çıkmıyo. çok huysuz , napmalıyım acaba. yemini suya atıyo suyunu pisletiyo, pislikten öür mü acaba, ya da açlıktan? :(

 • Merhaba, benim kaplumbağam hiç yem yemiyor. acaba elimle onun ağzına versem yemini yer mi? Bi de elime alırsam mikrop filan kapar mı? Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

 • merhaba benim kaplunbağalarımın kabukları çok yumuşak sizin yazdıklarınıza göre çok işe yarayacağına eminim daha denemedim ama denicem teşekür ederizzz……

 • kaplumbağanın gözlerinde şişmeler için veterinere getir getiremiyorsan suyunu değiştir
  sıksık sirkeli su ile dezenfekte ek arkadaşı var ise ayır yem markası olarak Azoo yu öneririm ve azoonun bir göz damlası var onu kullan 1ay içinde eskisinden daha sağlıklıkdır
  ve biri kaplumbam yem yemiyor yazmış şu aylar kış uykusu ama geçincede yemezse suyu soğuktur veya pistir sık sık dezenfekte edersenin yer + kabuk yumuşaması için vazelin ve güneş ışığından yararlansın kabuk sertleştirici kör eder önermem

 • ya ağlaya ağlaya hal oldm kaplumbağam hastalandı

 • kaplumbağalarıma birşeyler oldu birinin kbuğu yumuşadı hiç yem yemiyorlar ne yapmam gerek lütfen yardım edin (

 • kaplumbağamın kabukları yumuşadı ölürmü korkuyorum ölmesinden

 • benim kaplum bağam hep kumakistiyor. ama kuruyuncakabuğu sertleşirmi yumuşarmı bilmiyorum

 • benim kaplumbağamın kabuğunun üzeri beyazlıyo ve kabuk yumuşamış ne yapabilirim lütfen cevap:(

 • benim kaplumbağalarım salak gibiler.akılsızlar birazcık.neden acaba ? ben onları ormana salmayı düşünüyorum.yada sahildeki denize mi atsam ? çünkü gerçkten salaklar.plastik kap şeffaf renk die çıkmaya çalışıyolar yürüyebileceklerini düşünüyolar.çoook salaklar. en iyisi yarın onları ormana veya ege denizine salayım.çünkü çok manyaklar.pisikolojileri bozuk.her türlü pislik var kaplumbağalarımda.2 taneler biri kız biri erkek. ikiside birbirinden manyak! :D

 • sala olan sensin gerizekalı kablumbağa heryere çıkmaya çalışır aptal olansensin ege deninzindede yaşamazlar mal

 • kablumbağada akılmı olur şu dediğin lafa bak hayvanlan o malak kafa

 • kaplumbağa12 yazıyı sabote etmeye çalışma. tatlı su kaplumbağasının denizde yaşayamayacağını düşünebilecek kadar aklın yoksa zaten yorum yazmana gerek yok !

 • arkadaşlar benim 2 tane su kaplumbağam var bir tanesi yem yiyor ama diğeri hem yem yemiyor hemde kabuk yumuşaması başladı ne yapmalıyım

 • arkadaslar bende kapluslarımı alalı 1 ay oldu ilk 2 gün bişey yemediler ama biz annem babam özellikle annem onlarla cok konusuyo hergün sabah günaydın diyo bugun ne yersiniz diyo nasılsınız diyo bende öglenleri okula gitmeden önce onlarla dertleşip gidiyorum inanın sizi öyle bi dinliyolarki kafalarını kaldırıp uyuyolar merhaba diyorum uyanıyolar bence onlarla bol bol konusun beni bırama deyin onlara seni sizi seviyorum deyin kapluslarımı cok seviyorummmm

 • merhaba arkadaşlar bnm 2 tane kaplumbağam war alalı 10 gün oldu biri çok sağlıklı yemini fln yiyor ama küçüğünün kabuğu yumuşak yminide hiç yemiyr çok üzülüyrm :( bunun jeli oluyrmuş adam onu kullan hergün dedi 4 gündür kullanıyrm bi faydası olmuyr sürekli uyuyr … :(

 • ahmt suyunu muhakkak ılık tut. kabını güneş alan biyere koy ve en az 2-3 saat güneşlensin.suyunu değiştirdiğinde 2-3 damla vitamin damlat.kabuğu için de jel değil sıvı şekilde ilaçları var onunla her gün kabuğuna masaj yap

 • 1kaplusum öldü dierinin kabuğu aşırı yumuşak.Dokununca kopcak gibi oluyo dokunmaya korkuom.

 • Merhaba benim bi kaplumbağam var ilk aldığımda gayet sağlıklıydı 1 hafta falan geçti şimdi kabuğu çok yumuşak elime alınca ezilecek gibi geliyor ilaç kör eder diyorlar kullanmakta tedirginim ve yemlerini yemiyor yada çok az yiyor internetten araştırdığım kadarıyla yumuşama minarel eksikliğinden oluyormuş bu minarel eksikliğini gidermek için haşlanmış yumurtanın suyu ve akını kaplumbağanın suyuna karıştırmak gerekiyormuş bilgisi olan lütfen paylassın ilaç mı yumurta akımı kullanmak gerekiyor zararı olurmu ? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Kaplumbağanız eğer iştahsızsa onlar için küçük kuru karidesler satılıyor bunlardan alarak iştahını arttırabilirsiniz.
  Kabuk yumuşaması gibi bir sorun varsa günde 1-2 saat güneşlenmesini sağlamalısınız ve mürekkep balığının kemiği olarak geçen gaga taşını toz haline getirip yemlerini buna batırdıktan sonra vermeniz de yararlı olacaktır.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

 • mrb bn seda arkdşm bna 2ay önce kplumbga hdiye almştı fkat kbuklrı yşumşdı görünce çok üzldm arkdşm busede bu ölcek ddi deliye döndüm npıcgmı blemdm annemde bunu kutldı 0daha 0sonra bu syfyı gördm nsı mutlu oldm blemzsnz bi kç gndür onunla ilglnmdm ondn 0olblrmı??not:arkdşlr kplumbglrınızn kıymetini ltfen çok ii bilin:(

 • merhaba benim 2 tane kara kaplumbağam var biri büyük biri küçük. küçük olanın kabuğu iyice yumuşadı çok korkuyorum acaba ne yapabilirim? kabuk sertleştirici kullanıyorum ama pek işe yaramıyor lütfen yardım edin…

 • merhaba 3gün önce 2 tane su kaplumbagası aldım birsi çok küçük , küçük olanda kabuk yumuşumusı var ayrıca yem yemiyor sürekli uyuyo ne yamalıyımm yardım edin lütfeennn.

 • canım Boncuk ve Başakım

  benim 2 tane kaplumbağam var birinin adı Boncuk diğeri Başak onları çoook ama çoook seviyordum Boncukum aldığımızdan beri hareketsizdi kabuğu yumuamıştı ve hiç bir bilgimiz olmadığı için bişi yapmadık annem gidip petşhopa sordu petşhop da damla verdi yemine ve suyuna her değiştirdiğinizde suyunu verin dedi 6 damla ama biz yemine zararı olur diye koymadık suyuna koyduk kabuğu yumuşamaya başlıodu hiççç ama hiççç hareket etmiyordu birazcık hareket ediyordu ve yem yemiyordu ara sıra 1-2 ısırıyordu bırakıyordu sonra Başak gelip Boncukun yemini yiyordu ve gece yarısı yem verdim Boncukumu uyandırmaya çalıştım gözleri her zaman kapalıydı ve biz uyuyor sanıyorduk belki gerçektende uyuyordur???sonra bir baktım gözünün siyahlığı yoktu bembeyaz ve sonra öldüğünü anladım ve her gün ağlıyorum onun öldüğü zamanı asla unutmayacağım şu an bunları yazarkende ağlıyorum:( İnşşallah bütün hayvanlar çoook uzun yaşar ve inşallah Başakım da çoook uzun yaşar onları çok seviyorum Başakım zaten çok sağlıklıydı aldığımızdan beri ama onun çok çok çok az kabuğunda yumuşama var ama yinede yem yemeye itraz etmiyordu yazık canım Boncukumun ayaklarında güç yoktu ve hep yuvasındaki karaya çıkıp gözleri kapalı oluyordu ayaklarında güç olmadığı için yemini yiyemiyordu yem verdik ve bir kaç gün boyunca hiç bir şey yemedi zatan satan adama dedim ki Boncukum için niye hareketsiz dedim o da bir şey olmaz dedi bu hayvanlara hiç mi bakmazlar günah bir de petşhop olcaklar madem petşhopta çalışıyorlar o zaman hasta olup olmadığını bilmelilerdi Boncukum seni hiç bir zaman unutmayaçağım melek oldun tarihide:(((

 • İrem sakın uyutma uyutmak zararlı vitamin al yemine damlat 1 damla saten içinde nasıl kullanacağın yazıyordur plastik kapta besle diğinden yemiyordur benim param olsa akvaryum alacağım bayramda topladığım paramla alırım

 • :( benim kapluşum 5 gündür firardaydı daha yeni dün ortaya çıktı ama kabuğunun üst kısmında bazı kısımları biraz kalkmış , ne yapmalıyım ?** yardımcı olurmusnuz ltfn :( çok üzülüyorumm neden öyle olmuş olabilir :(

 • benim kablumbağamında kabuğu yumaşadı bende kopardım ve yumaşadı beyazladı ölürmü

 • arkadaşlar benim 2 tane kaplumbağam var bir tanesi genellikle karada duruyor yem yemiyor çok uyuşuk bir de dikkat ettim bazen ağzını açıp kafasını ileri doğru uzatıyor ve ağzını kapatırken aynı kuş ötmesi gibi bir ses çıkarıyor sizce kaplumbağamın neyi vardır lütfen yardım !!!!!!

 • benim kaplumbaqıı alalı 2 ay oldu 2 haftaya kadar çok iyiydi onunla samsundan tekirdağa geldik.. hep
  uyuyo en sevdiği sey benle birkikte elimde gezmekti artık elime alsam uyuyor ne yapmayılım ölücek die ödüm kopuyor yardım edinn lütfen!!!!

 • benim 4 tane su kaplumbam ver.biri ilk geldiği günden beri yumuşak kabuklu bide ha bire uyuyo diğerlerinden daha hareketsiz korkuyorum bu ilk besleyişim yardım edin ne yapabilirim…

 • kaplunbağam 4-5 gündür mama yemiyor bunun cevabını lütfen yazın niçin

 • kaplunbağam yemek yemiyorrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 • KAPLUNBAĞAMA NE YAPMALIYIM İNŞALLAH YEMEK YER VİTAMİN ALMAM GEREKLİDİR

 • KAPLUNBAĞAM YAVRU SU KAPLUNBAĞASIDIR HALA YEMEK YEMİYOR NE YAPMALIYIM CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

  SAYGILARRR

 • kaplunbağam kocaman oldu her tarafa giriyor ne yapmam lazım öldürsemde günahh

  AHHHHH TANRIMMMM

 • merhabalar , benim iki tane su kaplumbağam var fakat sürekli karides yiyorlar doymak bilmiyorlar ve karidesten başka birşeyde yediremiyorum gammarus marka veriyorum . İki gündür bir şey farkettim kapuklarının kenarlarında beyaz beyazhalka halinde lekeler mevcut mantarmıdır diye düşünüyorum korkuyorum ne yapmam lazım boyları 5 cm varlar hediye geldiler ve ben onlarıçok seviyorum uvb lamba ısıtıcıları ve filtreleride mevcut elimnden gelen bütün imkanlarımı zorlayarak bunları aldım ve onlarıkaybetmek istemiyorum lütfen yardımcı olun

 • BİRŞEY DAHA SORUCAM
  BU UVB IŞIĞINI KLİPSLİ MASA LAMBASI BULDUM TAAAA NERELERDEN ARAŞTIRDIM DA ALDIM ONA TAKTIMDA KAYAYLA UVB IŞIĞININ ARASI 25 CM YETERLİMİ ACABA HAYVANA BİR ZARARI OLMASIN BİRDE GÜNDE KAÇ SAAT AÇIK KALMALI BU UVB IŞIĞI ONU MERAK EDİYORUM BUGÜN 4 SAAT AÇIK TUTTUM VE HALA AÇIK SUANDA

 • Arkadaşlar çoğunuzda okuduğum sorun kabuk yumuşaması.Bütün kaplumbağaların kabuğu yumuşayabilir ama bu durum özellkle yavru kaplumbağlarda görülür.Benim 3 tane kaplumbağam var biri 4 yaşında öteki ikisini yeni aldım ve birinin kabuğu yumuşak.Ama bu durum iyi bakıldıktan sonra halledilemicek bi sorun değil.Çünkü benm 4 yaşındaki kaplumbağamın da küçükken kabuğu yumuşaktı.Öncelikle benm tavsiyem kesinlikle doğal olmayan şeyler kullanmayın ,kabuk sertleştiricisi kaplumbağalar için zararlı.Kaplumbağaların yemine vitamin damlatıp 2 3 dkka bekletin yem yumuşayınca yemi kaplumbağalarınıza verin.Bu onlar için hem iştah açıcıdır hemde kabukları için gerekli vitamini bu yemden sağlarlar.Kaplumbağalarınız için güneş ışığı çok önemlidir onları ne zaman güneşli hava bulursanız güneşlendirin bu da kabuklarının sertleşmesini sağlar ve güneşe koyduğunuz kaplumbağanız anında canlanacaktır:) Bide aklıma gelen son tavsiye kaplumbağalarınızın kabuğunu ılık su ve bildiğimiz sofra tuzuyla haftada 2 kez olmak üzere diş fırçasıyla kabuklarını hafifçe fırçalayın(hasta kaplumbağalar için 2 kez) ,(sağlıklı kaplumbağanızı aynı yöntemle ayda bir fırçalamak uygundur) tuz onların kabukları için mineral kaynağıdır ama sakın canlarını acıtmayın,unutmayın onlar size muhtaçlar ve onlar için sizden başka kimse bişey yapamaz,onlar sizinle oldukça tek kurtuluş yolu siz olursunuz

 • çok sağol ama bu olurmu dersin?

 • arkadaslar kaplumbağam hıç yemek yemıyor napmam gerek kabuklarıda yumusadı bırz :(((

 • benim kaplumbağam çok iştahlı

 • benimkide damla nın kaplumbağası gibi iştahsız ve kabuğu birazda olsa yumuşak

 • allahım lütfen kaplumbağam ölmesin aminnnnn:(((

 • Ben son kullanma tarihi geçmiş ilaç aldım kullanırsam bir şey olur mu?

 • Benim kaplumabağam iştahlı ve kabuğu sert maşallah

 • bnmde kapluşum var bugün baktım kabuğu yumuşamış ve kabukta beyaz leke var napıcm güneşe çıkarmayalı çok oldu sanırım okuldan dolayı pek bakamıyorum ama hemen ölmez inşallah:((

 • sıtkmı kardeşime emanet ettim.NE YAZIKKI BAKAMAMIs.kabuğu çok YUMUŞAMIŞ.yemekte yemiyor!!!ÖLÜR DIYE DE ÇOK KORKUYORUM.lütfen yardım edin acil bir cevap bekliyorum!!!

 • benim kaplumbağam hiç birşey yemiyor kabuğu yumuşak dediğinizi yapacam

 • lütfen yardım edin su kaplunbağamın kabuğu çokk yumuşadı ve kabuğuna biraz bastırdığımda kan çıkıyor hattta ona hep verdiğim ve yediği yemi verince artık yemiyor yeşillikte vb. şeylerde yemiyor haraketleri çok yavaş ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yerdım edin kaplunbağam ölmesiinn lütfennnnnnnnnnnnn:((((((((((( acil cevap bekliyorum hemde acillll!!!!!!!!

 • offffffff kabuğu yumuşadı napıyım kabuğu sünger gibi oldu

 • kaplumbağamın kabuğu çok fazla yumuşak kağıt gibi güneşe koydum
  Allahım inşallah ölmez.

 • kabuğuna batikom sür bir saat suyun dışında dursun bir süre yap

 • kaplumbağa terbiyecisi :)

  benimde kaplumbağalarım var daha 1 yaşına anca girecekler 2 taneler :) ilk aldığım zaman hiç yem yemiyolardı ama ben kışın almıştım ve sularını ısıtamıyordm en az 30 dercede olmaları lazımmış bende küçük plastik kapta baktığım için ısınmıyodu sonra öğrendim ve kışın kış uykusuna yatıyorlarmış ve pek fazla yem yemiyorlarmış ve çok yavaş hareket ediyorlardı şimdi ben küçük bir böcek var onlardan günde 1 tane atınca tüm ihtiyaçlarını karşılıyormuş nasıl bölcük derseniz adını hatırmlayamıyorum ama büyüyünce balık olup insanların yediği bişey böle ufacık kurutulmuş şeyler tiksinmenize gerek yok :) neyse artık yaz geldi ve çok mutluluar ama ben bir şey soracaktım güneşten olsa gerek kabuklarının rengi çok açık renk oldu neredeyse fosforlu yeşil diyebilirim :) ama çok mutlulular bilgisi olan varsa öğrenebilr miyim acaba kabuk mu değiştiriyorlar yoksa güneş mi iyi geliyor yoksa kötü bir şey mi ne yapacağımı bilemiyorum :(

 • kaplumbağa terbiyecisi :)

  bu arada böceğin adını hatırladım alacak olanlar için söylüyorum çok iştahla yiyorlar 1 tane deniyor ama ben 5 tane falan atıyorum yedikçe yiyorlar adı KARİDES derseniz hemen 2.5 veya 5tl civarında satıyorlar :)

 • melsa allah yardim etsin

 • arkadaşlar korkmayın yumuşaması çok normal özellikle kışları.Kış geldiği zaman kaplumbağalar kış uykusuna yatarlar ve en az martın sonuna kadarda uyurlar.Bu uyuma süresi kaplumbağanın yaşına göre de değişebilir.Benim 2 tane var,ilk bende korkmuştum ama sonra neden yemediklerini anladım.Ölür mü korkusu da yaşamaya gerek yok çünkü kaplumbağalar çok kolay ölmezler.Sizin kışın yapmanız gereken tek şey eğer vitamini varsa sularına günlük vitamini damlatmak ve ayda bir kaplarını yıkamak.Ama eğer yazda ve baharda da yemek yeme sorunu varsa bence bir veterinere gitmekte fayda vardır

 • bizde iki tane kaplumbağa var biri kız biri erkek daha yavru benimki bütün yemleri yiyiyor kardeşimin kaplumbağasının yemlerinide ama diğeri yemiyor yemediği için çok zayıf ve kabuğu çok yumuşamış

 • benim kaplumbağamın kabuğu yumuşak hiç bir şey yemiyor ölü gibi yaatıyorrrrrrrrrrrrr :(

 • arkadaşlar kaplumbağamın kabuğu yumuşadı ve üst tabakası dökülüyor D= =( napıcam???????

 • biri kız biri erkek onların arka kabuğu yumuşadı ( ikisininde) hayır mayısta uyanır tedavi:yumurtayı iyice haşla bir gün beklet onun kaynattığın yumurtanın suyunu kaplumbağalarının suyuna damlat arada sırada yumurtanın akını (beyazını) içine koy kaplumbağalarım iyleşti. :) :) :) :) :)

 • ne versem yiyo benim kaplunbağa

 • çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

 • kaplumbağamın kabugu cok yumusadı ölü gibi hatta ölmüşte olabılır yanı hareket etmıyor gozlerıde kapalı :( ölmüşmüdür ki :(

 • ben kaplumbağamı daha bugün aldım 1 yıl oncede aldım ama bir hafta sonra öldü yemin tarihide geçmiş acaba versem bişey olur mu

 • arkadaslar benım kaplumbagamın ısmı rosnente don kısotun adı onu ılk aldıgımda gercekten bır at gıbıydı hala oyle yanı cok asırı felaket hızlı :D annem hep onun yuzunden uyanıyor artık onun oldugu odada yatmıyor :D olum kuru bır bocek verıyorum ben 2 tane verıyorum o yedıkce yıyor kabukları yumusadı ben sımdı suyuna ılac damlatıyorum suyu degıstıkce suyuda 3 gunde bır degısıyorum haftada 2 kere kabuguna vıtamın suruyorum ama kızım(rosnente) cok yaramaz yerınde durmuyor :D

 • hangi ayda kış uykusuna yatıyorlar bilen var mı? bu arada kapluşumun adı şelale onu çoook seviyorum ama kabuğu yumşadı ve yemini yemio iyi yanı çook harekti :) :(

 • kaplumbağamı bir kaç ay once aldmm. aldında hiçç bişii yemioduu.zatenn şimdide yemio.kabudayumusuo napcaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 • Kaplumbagalar kisin sulari soguksa uyur Oncelikle kaplumbagaya uygun bir isitici alin. Hemen canlanacaktir ve kabugu icin haslanmis yumurta dogru bir tedavi

 • ya minnoş bu aralar hiç gezmiyodu hiçbişi de yemiyodu kabuğu yumuşamıştı ama biraz yürütünce sertleşti allaha şükür size tavsiyem kapubağanızı güneşte gezdirin

 • ben kaplumbamı iki gün önce aldım yem yemiyo kabuğuda fazla yumuşamış ne yapmalıyım kaplumbamın ölmesini istemiyorum

 • kaplumbağalarımn kabukları yumusadı hemde çok ölecekler die korkuyorm ayrıca hiçbişey yemiyolar aldıgım günden bu güne :( ne yapacm

 • benim kaplunbağam hep uyuyor yemek yemiyor ve kabuğu yumuşar gibi ilaç kulanmak istemiyorum ama ne yapıcağımı da bilmiyoru bana tavsiye verecek yok mu?
  su ısıtıcım var ; filitrem var akvaryumda bakıyorum nasıl uyuyor anlamadım
  5 aylık falan

 • benm kaplumbağamın kabugu felaket şekilde yumuşadı ama iştahı gayet iyi fakat yumurtayı iyice kaynattım ama hiç iyi gelmedi tam tersine kaplumbagamın iştahı açıldı o kadar :D : D ama bana yardımcı oln kaplumbağam çok hasta :(

 • Arkadaslar benimde 2 tane kaplumbagam var ve kabuklari yumusadi bende devid 3 adinda bir vitamin aldim isi yaradigini duymustum

 • benim kaplumbağam yiyor maşşallah ama kaplunbağanın kabuğunu çok azıcıcık sallanıyo nedennn cvp arıyorumm lütfn

 • Benim kaplumbağamın henüz adı yok alalı 23 gün oldu yem yiyo ama kabuğu çok yumuşadı bunun sebebi nedir lütfen yardım edin please please

 • Bende 2 gün önce aldığım su kaplunbağsı yemek yemiyordu ama alıştıkça yiğyor……..:):):) bi de(..kabuk sertleştirici kullanıyordum ama kaplunbağmın kabuğundan buhar çıkıyordu neyseki soğuk suya tutuncageçti…) SAKIN KABUK SERTLEŞTİRİCİ KULLANMAYIN…

 • arkadaslar benim kaplumbaamında kabuğu yumusadı ben günde 3 saat sabah 6-8 aksamda 5-6 arası guneslendirdim ayrıca devit-3 vitaminini haftada 1 kez yeme 2 damla sıktım oyle verdim bayaa bi gecti bence deneyin..:))

 • vede kaplumbaanızı ayda bir ılık suda dus yaptırın kabuğuna vazelin surun ve kabuğu kuruyanq kadar kuru bir yerde bırakin ;)

 • Arkadaşlar benim kaplumbağım yanki kraker çok sağlıklı ama çok güneşe çıkartamıyorum ileride kabuğu yumuşarsane yapmalıyım ? Yardım ederseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler.

 • Arkadaşlar benim kaplumbağım yani kraker çok sağlıklı ama çok güneşe çıkartamıyorum ileride kabuğu yumuşarsa ne yapmalıyım ? Yardım ederseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler.

 • benim kaplumbağam çok iştahsız hiçbirşey fayda etmiyor

 • kış aylarında hava soğukluğundan dolayı kaplumbağlar vucut ısılarını dengelemek için hareketlerini kısıtlar. kaplumbağınızı beslediğiniz fanusu&akvaryumu güneş ışığı alacak bir yere kaldırmanız kaplumbağınızı hareketlendirir

 • arkadaşlar benim 2 tane kaplumbağam var biri 8 cm diğeri ise 4 veya 5cm onları akvarmyumda besliyorum suyu bayağı derin büyüğü çok canlı ve mutlu sadece kabuğunun arka kısmı yumuşak küçüğünün ise tüm kabuk yerleri yumuşak ısıtıcı takviyesi var şimdi yumurta kabuğu haşlayıp vercem ikiside yemek yiyiyor küçüğü arada sırada uyuyor ama yinede sağlıklı büyüğü ısıtıcının üstünde uyuyor geldiğim zaman çıldırıyor ve elimden yemek yiğiyor :D

 • Benim kaplumbagamn assagi tarafi yumusak ve yemek yemiyor. Daha yeni satin aldim sanirim bi 6 gun oldu daha akvaryum alamadim saticinin verdigi kabda besliyoru m aldigim gunden beri yemiyor ve gozleride şiş sanırım sayfalardan bi cok yazı okudum bu hasta olduguna isaretmis cok korkuyorum ona bi sey olucak diye,olmez dimi

 • Merhaba..
  Ben Mersinden 2 Kaplumbaga almistim Viyanaya getirdim Biri 2 ay Sonra bilinmeyen Bir Nedenle
  Birden öldü digeri ise yasiyor Fakat Dis Kabugun nerdeyse Tamami sumusak oldu ve Bau gün okudugum Bir Haberde yumurtayi haslayip ertesi gün Kaplumbaganin suyuna karistiyorsun düzeliyor diyorlar nu gün basladim tedaviye Bakalim ne olcak.
  Önerisi Olan varsa dinleyebilirim

 • Benim 2 tane kaplumbağam var. Biri kız,biri erkek.Kız olan Çok zayıf kaldı erkek olan devgibi.
  Yem atıyorum erkek olan hepsini yiyo,kız olanda yiyo ama daha az.Erkek olanın kabuğundan kan akmaya başladı ne yapıcam?

 • kaplumbağamın kabukğu yumuşadıııı :((( gözlerinin üstünde sanki böyle saydam kapak var gibi gözleri nerdeyse gözükmeyecek. vücudundada kırmızın lekeler var ve ben kaplumbağamı okula götürüyordum arada :(( ama çok özlüyorum onu :((( sıcak yün şeyin içine koyuyordum aradada dişlerimle kabuğunu hafifce tutuyodum ama bir kaç saniye.ama çok farlı içimdeki hayvan sevgisi :(( acaba kaplumbağamın parazitleri banada geçti mi.kaplumbağam ölecek mi aheyyyy :((( :(( peki ben ölecek miyim?? KAFAMIZDA DELİ SORULAR :(( yardımmmmmmmmm

 • teşekkür ederim şimdiden kaplumbağamın adı bahtsız pikaççuuuuuuu :(( pikaççcunun karnı acıktıııııııııııı

 • Evde bıtane karakaplumbagasi besliyorum iki senedir hicbisey yoktu daha küçücük bişey. İki haftadır uyuyor kimildamiyor bende kış uykusundadir diye ellemedikten hiç. Bugün baktım kabuğu yumuşamış rengi değişmiş kafası yarım içerde gözleri içine göçük gibi ölmüş mü anlayamadım. Neden böyle oldu

 • Merhabalar, oğlum adanada sokakta küçük yavru kaplumbaga buldu, arabaların çok geçtiği bir yol ezilme ihtimali yüksek olan bir bölge, ve onu yurtdışına getirdik, ama cinsini bilmiyoruz kırmızı yanaklı değil, bulduğumuz bölgede hiç su yok yani su kaplumbağası değil, nasıl evde besleriz neler vermemiz lazım? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Benim kaplumbağa mın da bağladı yumuşadı yukarıdaki tedavi doğru mu korkuyorum

 • Benim kaplumbağada yere koyuyom yürümüyor hep elimi ısırmaya çalışıyo kabuğunda biraz yumuşadı napabilirim lütfen bir şey tavsiye edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*