Yumurta Haşlamanın Püf Noktası

Yumurta haşlamak günlük hayatımızda sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden biridir. Bu yazımızda kolay yumurta haşlamadan bahsetmek istiyorum.

yumurta-01

Yumurtaları istediğimiz kıvamda haşlayabilmek için yumurtaların birbirlerine temas etmemesi gerekir ve tenceremiz biraz büyük olmalı ki yumartalarımız birbirine ve tencere etrafına dar bir alanda kalmasın, tabi çok da büyük olmaması gerekir. Tenceremize su eklerken yumurtanın hafif üzerine gelecek kadar su eklemeliyiz. Ekleyeceğimiz su çok fazla ya da çok az olmamalı. Tenceremizdeki su kaynamaya başladıktan sonra üzerinde köpükler çıkmaya başlayacaktır. Yumurtaları tam olarak haşlamak istiyorsak yaklaşık 8 dakika kaynar suda bekletelim ve tencereden çıkarıp soğuk suya tutalım. Böylece daha kolay bir şekilde yumurtamızı soyabiliriz. Yumurtayı avucumuzun içinde yuvarlarsak hafif bir baskı ile yumurta daha kolay soyulacaktır.

yumurta-haşlama

Rafadan yumurta yapmak istiyorsak yine kaynamaya başladığında 100’e kadar yavaş yavaş sayalım ve istediğimiz kıvamı tutturmuş oluruz. Rafadan yumurta yaparken yumurtalarımızı çok kaynatmamaya özen gösterelim.

rafadan-yumurta

Yumurta Haşlamanın Püf Noktası İpucu:

Yumurtalarımızın kaynarken çatlamaması için içerisine tabağı koyarsanız yumurtalar çatlamaz. Ayrıca kaynattığımız suyun içerisine biraz tuz eklersek yumurtalarımızı soymamız kolaylaşır.

yumurta

Önemli Bilgi: Yumurtalarımızı kaynatmadan önce mutlaka yıkayın. Üzerindeki bakteriler ciddi anlamda hastalıklara yol açabilir. Ayrıca yumurtalarımızı aşırı derecede kaynatmamaya özen gösterelim çok fazla kaynayan yumurtanın etrafında yeşil renkte bakteriler oluşmakta bu bakterilerde sağlık açısından zararlı olmaktadır.

haşlanmış-yumurta

Haşlanmış yumurta veya rafadan yumurtalarımızı damak zevkinize göre tuz, karabiber, kırmızı gibi baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*