Yoğurt Nasıl Yapılır?

Eğer hazır yoğurtları yemekten sıkıldıysanız ve kendi evinizde yoğurt hazırlamak istiyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Hazır yoğurtların tadı bir ayrıdır, ev yapımı yoğurtların tadı da bir ayrıdır. Ev yapımı yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha lezzetli ve sağlıklıdır.

yogurt-nasil-yapilir

1 yemek kaşığı yoğurt
1 litre günlük süt

Öncelikle sütü çelik bir tencereye döküp, kaynatmaya başlayın. Kaynatırken de 5-10 dakika karıştırarak, sütün havalandırılmasını sağlayın. Sütümüz kaynadıktan sonra da altını kısın ve böyle 15-20 dakika daha pişirmeye devam ettirin. Bunu da yaptıktan sonra sütünüzü mayalamak istediğiniz kaba aktarımını gerçekleştirin.

yogurt-sut

Kaynattıktan sonra ılınmaya bıraktığınız sütünüzü mayalama ısısı içinde sık sık kontrol etmeniz gerekiyor bu kontrolü yapınız. Bu kontrolü süte parmağınızı sokup, 10a kadar saydığınızda eliniz sütün ısısına dayanıyorsa maya için uygun sıcaklığa ulaşmış demek anlamına gelmektedir.

Bir kaseye birkaç yemek kaşığı ılık süt ilave edin. Karıştırdığınız oda ısısındaki yoğurdunuzu, bu ılık süte katarak, karıştırın. Ardından mayalanan sütün üzerini de bir süzgeç ile örtün. Bunu kesinlikle yapın. Mayaladığınız sütün sıcaklığının korunması içinde etrafını kalın bir örtü ile iyice sarınız. Ardından 5-6 saat sonra açınız ve ağzını açık olarak, kapatmadan buzdolabına kaldırınız. Buzdolabından minimum 6 saat mümkünse de 1 gün beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

yogurt-kasik

Not: Ne kadar dinlenirse o kadar kıvamında olur.

yogurt-yapimi

Ev yapımı yoğurt ile gerçek yoğurt tadını almış olacaksınız. Gerçek yoğurt tadını alırken, sağlığınız açısından da oldukça faydalı olacak. Hem sağlık hem lezzetten ev yapımı yoğurt ile ödün vermemiş olacaksınız.

Bu yazı 05 Eylül 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.542 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*