Yılanların Dilinde Niye Çatal Var?

Yılanlar çok titiz hayvanlardır. Nereye giderlerse gitsinler mutlaka kendi çatallarını götürür ve onunla yemek yerler. Elleri olmadığı için de bu çatalları ağızlarında saklarlar…. Dersek de inanmayın! Daha neler! Bir kere yılanlar yemeklerini komple yutarlar. Öyle lokma lokma yemezler. Bu yüzden çatala ihtiyaçları yoktur.

Yılan Dili

Yılanlar yemeklerini çiğnemeden yutar ve sonra mide kasların onu yavaş yavaş ezmesini beklerler. Zaten yemeği ısırarak yiyecek kadar çok dişleri yoktur.

E peki neden yılanların çatal gibi bir dilleri var? Ne işe yarıyor bu dil?

Yılanlar dişlerini sadece avını yakalamak ve onu zehirlemek için kullanırlar.

Yılanın çatallı Dili

Yılanların dili almaya yarar. “Tıss!” diye dillerini dışarı çıkarmaları seni veya beni korkutmak için değil, koklamak için. Böylece yakınlarında dost mu düşman mı var anlayabiliyorlar. Sonuçta yerde sürünüyor bunlar. O yüzden öyle çok uzakları görmesi mümkün değil. İstersen sen de bir dene. Yerde sürünürken ileriye bakmaya çalış. Bir de yürürken bak. Hangi şekilde daha fazla yer göreceksin? İşte yerde sürünen yılanın da en güvenebileceği duygusu koku. Ama burunları iyi koku almadığından dilleri bu konuda onlara yardımcı oluyor. Bu duyu onlar için görme duyusundan bile önemli olabiliyor. Öyle ki, dilin çatallı olması sayesinde kokunun nereden geldiğini de anlıyorlar. Mesela sen sokakta lezzetli bir kurabiye kokusu aldığında bunun hangi evden geldiğini hemen anlayamazsın ya yılanlar için bu dert değil. Kokunun geldiği yönü hemen tespit edebilirler.

Yılanın Dili

yılanları neredeyse 9 metre boya ulaşabilirler. Ve bu haliyle dünyadaki en büyük grubudurlar.

Yılanlar Masumdur ve Faydalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*