Yer Fıstığı ve Faydaları

Yer fıstığı aslında hiçbir şekliyle fıstık olmayan baklagiller familyasından, kısa ömürlü, badem, ceviz, Antep fıstığı türü ağaç fıstıklarının tersine yerin altında yetişen bir tür fıstık çeşidi olarak bilinmektedir. Yaklaşık 30 farklı türü olan ülkemizde üretimi gittikçe artan genellikle tropikal ve astropikal bölgeler yetişmekte olan yer fıstığı besin değerleri açısından oldukça zengin ve faydalıdır.

Yer Fıstığının Faydaları

En belirgin faydası enerji verici olması olan yer fıstığı vücudu canlandırıcı olmasının yanında yorgunluk giderici etkiye sahiptir.

Gelişim çağındaki çocuklarda çoğunlukla tüketilen fıstığın iyi bir protein kaynağı olduğu bilinen faydaları arasındadır. İçeriğinde protein, E vitamini, yağ ile B vitamin grubu, fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulunmaktadır.

Yer Fıstığı Faydaları

Vücuda enerji ve kuvvet veren yer fıstığının kas ile kemikleri güçlendirdiği, cinsel gücü artırdığı, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderdiği bilinmektedir. Uzmanlar tarafından gelişim çağındaki çocuklara daha çok önerilen yer fıstığı öğrenmeyi kolaylaştırıcı, sağlığına iyi gelen, kolesterol oranını ayarlamak suretiyle kalp ile damar rahatsızlıkları riskini azaltan etkileri vardır.

Yine başta kalın bağırsak, meme ile prostat olmak üzere kanser oluşumunu engelleyici özelliği bulunur. Kabızlığa iyi geldiği gibi mide yanması ve ekşimesi ile gastrit rahatsızlıklarına karşı şikayetleri azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

Yer Fıstığı Nasıl Tüketilmeli?

Yer fıstığı genellikle çerez olarak kullanıldığı gibi tatlılara lezzet katmak için de kullanılmaktadır. Ancak yer fıstığının taze olarak ya da kavrulmak suretiyle kullanılması önerilir. Ayrıca yaygın olarak yapılan ezmesi kahvaltı sofralarını süsleyen yer fıstığı bitkisel yağ olarak üretilebilmektedir. Fıstığın üzerini kaplayan zarı ile tüketilmesi çok faydalı olup yer fıstığından elde edilen yağı da kullanılmaktadır.

İsterseniz harika bir tarifine de buradan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*