Yanlış İnsana Mı Aşıksınız?

Bugün ilişkilere dair bir konuyu konuşmak istiyorum sizinle. İlişkiler hayatımıza renk katmak için, mutluluk vermek için varlar aslında ama bazen ilişkiler bize daha çok mutluluktan ziyade sıkıntı ve hüzün verebiliyorlar. Peki bunun sebebi ne? Acaba hayatınızdaki insan doğru insan mı? Bunun sebeplerini konuşmak istiyorum sizinle.

Uzun ilişkilerin bir dezavantajı vardır. İlişki uzadıkça karşımızdaki insanı objektif olarak değerlendirmekten uzaklaşırız. Ona çok fazla alışırız. Çok fazla alıştığımız için kötü şeyler yaşasak da aslında bir şekilde uzaklaşmak, ayrılmak bize çok zor gelir. Bugün size karşınızdaki insan eğer yanlış insansa, yanlış bir birliktelik yaşıyorsanız bu ilişkilerde karşılaştığımız altı özellikten bahsetmek istiyorum.

Eğer yanlış insanla birlikteyseniz ilk karşılaşacağınız sıkıntı; ilişkide genelde sorumluluk alan çaba harcayan taraf sizin olmanızdır. İlişkiler bildiğiniz üzere iki tarafın aslında karşılıklı emeği ile oluşan, bir şekilde emek verilen bir süreçtir ama eğer ki bu ilişkide her şeyi düşünen taraf sizseniz, her adımı atan sizseniz iyi ya da kötü olan şeylerde bütün sorumluluğu siz alıyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir. Genelde böyle ilişkilerde insanlar, özellikle çaba harcayan taraf bir süre sonra kendisini çok fazla tükenmiş hissedebilir.

Yanlış bir insana aşık olduğunuzun bir diğer işareti ise onunla ilgili gelecek planı kuramamanızdır. Bir insan birini sevdiği zaman, onunla birlikte olduğu zaman onunla beraber hayaller kurmaya başlar. Onu da hayallerine dahil eder. Bir yuva kurmak, çoluk çocuk sahibi olmak, tatile gitmek, ileride beraber bir şeyler yapmak ister. Hatta beraber yaşlanmak ister. Eğer ki sevdiğiniz, birlikte olduğunuz insana dair böyle hayaller kurmakta zorlanıyorsanız, onun bu konuda bir güvence vermeyeceğini düşünüyorsanız muhtemelen yanlış bir insanla birliktesiniz demektir.

Bazı insanlar vardır ki böyle etraflarına buram buram negatif enerji saçarlar eğer birlikte olduğunuz kişi böyle biriyse belli sıkıntılar yaşayacağınız aşikar. Diyelim ki böyle bir insanla birliktesiniz; ne yapmak isterseniz, hayatınıza dair olumlu bir şeyler katmak isteseniz bile karşı taraftan alacağınız tepkiler genelde olumsuz olacaktır. Aynı zamanda eğer bu kişi biraz enerjisizse, tükenmiş biriyse siz yeni bir şey yapmak istediğinizde beraber bir sosyal etkinlik yapmak istediğinizde, planladığınızda; karşı taraftan alacağınız cevap genelde hayır olacaktır.

Bir de böyle bir özellik daha vardır. Heves kırıcı ondan sonra motivasyon düşürücü bir tarafları olabilir. Mesela siz işinizden memnun değilsinizdir, yeni bir yere taşınmak istiyorsunuzdur, yeni bir iş bulmak istiyorsunuzdur. Bu tarz yapıdaki insanlar sizin hevesinizi kıracak şekilde, motivasyonunuzu düşürecek şekilde davranabilirler. Böyle biriyle beraber olmak bir sürdürebilmek ciddi anlamda zordur.

Eğer ki ilişkinizde aşağılandığınızı, küçümsendiğinizi ve hatta ezildiğinizi düşünüyorsanız; bu ilişkide bir yanlışlık var demektir.

İlişkilerde benim en sık karşılaştığım problemlerden birisi bu taraflardan birisi diğerine fiziksel özellikleri olabilir, davranışları olabilir, kişiliği olabilir devamlı laf sokma çabasındaysa, devamlı onunla dalga geçme çabasındaysa ya da karşı tarafın ortaya koyduğu olumlu şeyleri “-Sen ne anlarsın?!” ya da “-Zaten sen şişmansın, sen çirkinsin.” gibi ifadeler kullanıyorsa; bu işte hakikaten ciddi bir sorun var demektir. İlişkinizi baştan sona değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Bir insanla yaşadığımız romantik ilişki hayatımızdaki en mahrem alanlardan bir tanesidir. Bu mahrem alanda rahat olmak isteriz, kendimiz gibi davranmak isteriz. Ama siz ilişkinizde bu kadar rahat olamadığınızı düşünüyorsanız; kendiniz gibi olursanız, karşı tarafın size farklı davranacağını, sizi eleştireceğini düşünüyorsanız ortada bir sıkıntı var demektir. İlişkilerde insan kendisi gibi davranamadığı zaman hem ilişkiye dair bir sıkıntı ortaya çıkar hem de kişi kendisini daima gergin, mutsuz ve depresif hissedebilir. O yüzden böyle bir problem yaşıyorsanız buna dikkat etmekte fayda var.

İlişkilerde tartışmaların olması kadar doğal bir şey yok. Hatta tartışmalar ilişkiyi daha olgun bir seviyeye de getirebilir; eğer çözümleniyorsa. Ama bazı çiftler olması gerektiğinden biraz fazla tartışabilirler. Buna dikkat etmemiz önemli. Bir örnek vermek gerekirse; eğer bir sinemaya gidecekseniz hangi filme gideceğiniz, yemek yiyecekseniz hangi lokantaya gideceğiniz dahi aranızda problem oluyorsa buluştuğunuz andan itibaren tartışmaya başlıyorsanız ve hiçbir tartışma çözümlenmeden sonuçlanıyorsa ortada ciddi bir problem var demektir. Böyle tartışmalar sadece ilişkiyi bozmakla kalmaz, ilişkideki insanların da psikolojisini çok fazla olumsuz olarak etkileyebilir. Buna dikkat etmeliyiz.

İlişkiler hayatımıza güzel şeyler katmak için var. Birini sevmek, birine aşık olmak çok güzel bir şey ama yaşadığınız ilişki size mutluluktan ziyade sıkıntı veriyorsa orada bir durup düşünmek gerekiyor. Bütün bu saydığımız sorunlar önemli, ciddi problemlerin işaretçisi. Bunları bir çözmeyi denemekte fayda var.

Belki ilişki bu sorunları çözdükten sonra çok daha güzel bir hale gelecek ama bütün denemelerinize, bütün çabalarınıza rağmen bu sorunlar çözülmüyorsa o zaman farklı yolları da denemekte fayda var. Çünkü hakikaten bir işi, bir de insanın beraber olduğu insan hayatında çok önemli yer kaplıyor. Mutsuz bir ilişki insanın hayatının her alanını etkileyecektir.

Bu yazı 31 Mart 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.080 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*