Yaban Mersini Hakkında Bilgi

Ericacea fundagiller ailesindendir. Kısa boylu bir çalıdır. Latince adı: Vaccinium myrtillus

Çoban üzümü olarak da bilinir. Daha çok ormanlık alanlarda yetiştirilir. Ülkemizde özellikle Kuzey Anadolu Dağları’nda rastlayabilirsiniz. 15-45 santimetreye kadar boylanabilir. Küçük ve kırmızı-pembemsi çiçekleri vardır.

Yaban Mersini çiçeği

Bezelyeyi andıran mavi meyveleri temmuz, ağustos ayları arasında olgunlaşır. Yeni türleri de üretilmiş ve böylece diğerlerine göre çok daha sulu ve tatlı yaban mersinleri elde edilmiştir.

Yaban Mersini Meyvesi

Yaban Mersini Nasıl Dikilir?

Yaban mersini, asitli toprakları tercih eder. Geçirgen ve kumlu topraklarda da Sağlıklı gelişim gösterir. Dikim yapmadan önce, bulunduğunuz bölgenin hava koşullarını ve don olaylarını dikkate almalısınız. İlkbahar ya da sonbaharda dikebilirsiniz. Çok derine dikmeyin. Derinliğin satın aldığınız saksınınki kadar olması idealdir.

Yaban Mersini Bitkisi

Yaban Mersini Nasıl Çoğaltılır?

Çoğunlukla çelikle çoğaltılır. Bu işlem için yumuşak ve sert odun çelikleri kullanılır. Yetiştiricilerin çoğu, fidanlarını fidanlıklardan almayı tercih etse de yaban mersinini bahçe tesis edildikten sonra da üretebilirsiniz. Çelik tipi olarak öncelikle sert odun, yarı odun ve yumuşak çelikler kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*