Wonton Nasıl Yapılır?

Çin mutfağında eşsiz lezzete sahip, tabakların vazgeçilmezi olan bir yemek olan Won Tonu mutfağınıza taşımaya ne dersiniz? Çin mutfağının zengin yemeklerden oluşması her zaman dikkat çekmiştir. Ülkemizde fazlasıyla meşhur olduğundan dolayı Çin mutfağına da kolaylıkla ayak uydurabileceksiniz. Çin mutfağını, mutfağınıza taşıdıktan sonra asla ayırmayacaksınız!

wonton

Malzemeler

30 gram margarin
50 gram havuç
300 gram dana kıyması
3 tane yufka
3 tane yumurta
2 çay kaşığı zencefil
1 çorba kaşığı karabiber
25 gram taze soğan
Tuz
Sıvıyağ

Sos için;

400 gram şeker
100 ml sirke
1 çorba kaşığı mısır unu
Su
100 gram ketçap

Harcını hazırlamak amacıyla ilk olarak margarini derin bir tavada güzelce eritiniz. Sonrasında kıymayı ekleyiniz ve rengi değişene dek iyice kavurunuz. Kıymanın içerisine küçük küçük doğramış olduğunuz havucu, taze soğanı, tuzu, zencefili, karabiber ve tuzu ekleyip güzelce karıştırınız. 1-2 dakikada sote ediniz ve ardından ateşten alınız. Harç ılık hale gelince de yumurta sarılarını ilave edip, iyice karıştırınız. Yufkaları küçük kareler halinde güzelce kesiniz. Ardından karelerin ortalarına da ceviz büyüklüğünde harçtan yerleştiriniz. Kenarlarına da yumurta beyazını sürüp, üçgen halinde güzelce kapatınız.

Üçgenlerin iki ucunu tutunuz ve aşağıya doğru çevirerek, ortada oluşmuş olan yuvarlık kısmı yukarıya çıkartacak şekilde iki ucun bağlantı noktalarını iyice bastırarak, birbirine yapıştırınız.

Hazırlamış olduğunuz wontonları da sıvıyağda güzelce kızartınız. Sosunu hazırlamak için de ufak bir tencere ketçap, sirke, suyu ve şekeri topaklanmayacak şekilde iyice karıştırınız. Bir süre kaynatınız ve sosu kısık ateşte 10 dakika kadar çektiriniz. Mısır ununu da biraz su ile birlikte seyreltip sosa aktarınız.

Uygun kıvama geldiğinde de ateşten alınız ve hazırlamış olduğunuz wontonların üstüne sosu ilave edebilirsiniz.

Won Ton hazırlamak pekte kolay değil. Çin mutfağında pratik yemekleri bulmak çok zordur. Çin mutfağının lezzeti farklıdır ve bu kaliteli lezzeti diğer mutfaklarda yakalamak ise kolay değildir. Won Ton ile mutfağınıza kaliteli lezzeti getirin, eti farklı bir şekilde değerlendirin!

Bu yazı 03 Haziran 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.816 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*