VİŞNELİ SÜRPRİZ PASTA

PANDİSPANYA nın hazırlanışı:
300 gr sade kek un
220 gr toz
50 gr tereyağ
3 adet yumurta
1 adet limon kabuğu rendesi
2 çorba kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı vanilya
KREMA nın hazırlanışı:
500 gr krema
50 gr pudra şekeri
1 çorba kaşığı krema sertleştirici
50 gr süt
SÜSLEME
500 gr vişne
5-6 çorba kaşığı yuvarlak çikolata pasta süslemesi
vişneli süpriz pasta

1) PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı serin ve sadece alt zemini yağlayın. Kalıbın kenarlarını yağlamamaya özen gösterin.
2) Yumurtaları ve şekeri 5-10 dakika hacimleşinceye kadar çırpın. Eritilmiş tereyağ, limon kabuğu rendesi ve limon suyunu ilave edin. Elenmiş sade un ve vanilyayı koyun ve 2 dakika daha çırpın.
3) Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgaranın üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyanızı bir gün önceden yapmanızı öneririm. Pandispanyayı pişirirken fırının kapağını açmamaya özen gösterin.
4) Pandispanyayı yatay olarak uzun bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin. Ben bu pastayı yaparken 1.5 pandispanya kullandım. Pandispanyanızı isterseniz 3 eşit parçaya kesin ya da benim gibi pastanızı 1,5 pandispanyadan ( 3 kat ) yapabilirsiniz.
5) KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Krema, pudra şekeri ve krema sertleştiriciyi katılaşıncaya kadar çırpın.
6) Dilimlenmiş pandispanyaların arasına önce kremayı sürün. Üzerine vişneleri koyun.
7) SÜSLEME: Pastanın üzerine ve kenarlarına kremayı sürün. Kremayı pastanın üzerine koyarken, metal kaşık yardımıyla, gel git hareketleriyle doğal bir görüntü verin.
8) Pastanın kenarlarına yuvarlak çikolata süslemesi koyarak süsleyin. Pastanın üzerine dilediğiniz şekilde supriz pasta süslemesi koyun.

Bu yazı 21 Mayıs 2009 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 6.554 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*