Vişne Hakkında Bilgi

Gülgiller familyasından ağacının anavatanı Anadolu ve Balkanlar’dır. Latince adı: Prunus cerasus

Prunus Cerasus

Altı metreye kadar boylanabilir. Fidanın boyuna ve cinsine göre dikildikten iki ya da dört yıl sonra meyvelerini vermeye başlar, 40-50 yıl yaşar. Yaklaşık 600 çeşidi vardır. Bol sulu ve bordo-siyaha yakın kırmızı renkli meyveleri temmuz ayı ortalarında kendini göstermeye başlar. Ülkemizde Karadeniz, Orta Anadolu Bölgeleri ve Ege’nin iç kesimlerinde daha sağlıklı gelişim gösterir.

Vişne

Nasıl Dikilir?

Havanın çok soğuk olmadığı kasım ayından mart sonuna kadar dikebilirsiniz. Dikim çukurunuzu fidanın içinde bulunduğu saksının iki katı en ve boyda açın. Dikimden önce yaralı ve zedelenmiş kökleri kesip atın. Toprak bakımından fazla seçici değildir. Kuru, kumlu, az kireçli, geçirgen toprak idealdir.

Vişne çiçeği

Nasıl Yetiştirilir?

Gelişme aşamasında bolca sulayın. Ağaç haline dönüştüğü zaman kurak havalarda düzenli olarak sulamaya özen gösterin, Şubat – mart aylarında yanmış çiftlik gübresi verebilirsiniz. Türüne göre meyvelerini dikimden iki ya da dört yıl sonra toplayabilirsiniz. En uygun çoğaltma metodu aşıdır. Yabani erik anaçlarına aşı yapabilirsiniz. Meyve ağaçları arasında en az budama isteyen türdür. İlkbaharda veni tomurcuklarını vermeden önce dallarını piramit biçiminde budayın. Budama sırasında genç sürgünlere dokunmayın.

Prunus Cerasus Sturm08060

Bu yazı 28 Kasım 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.385 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*