Uzayda Yaşam Var Mı?

Geçtiğimiz günlerde NASA herkesi çok heyecanlandıran bir basın toplantısı düzenledi. Bu şimdiye kadar uzayda yaşam olabileceğine dair bulduğumuz en ümit verici kanıt. Şimdi herkesin anlayacağı şekilde kısaca özet geçelim.

NASA ne buldu? ve Enceladus’ta yaşam var mı?

Enceladus’un güney kutbunda Tiger Stripes denen yarıklardan uzaya doğru olan devasa sıcak su fışkırmaları 2005’ten beri biliniyordu. Keşfedilen şeyler ise inanılmaz heyecan verici. Su buharı çıkışı olduğunu gözlemlediğimiz Enceladus’un yüzey altındaki okyanusunda dev hidrotermal bacalar keşfedildi!

Peki ama bu ne anlama geliyor?

Şöyle ki; Dünyada canlılığın okyanuslarda yani suda başladığını biliyorduk ama daha sonra jeologların okyanuslarda keşfettiği Hidrotermal bacalar sayesinde canlılığın burada başlamış olabileceğini keşfettik. Bunun sebebi ise şu; Okyanuslarımızın birçok yerinde hidrotermal bacalar bulunuyor ve magma ile ısınan suyun yukarı fışkırmasıyla oluşuyor.

Dolayısıyla kimyasal tepkime için çok müsait bir ortam oluşuyor. Yani canlılığın başlaması için ilk şart olan kimyasal çeşitlilik, bu Hidrotermal bacalar sayesinde oluşuyor ve pek çok madde değişik sıcaklıklarda ve farklı ortamlarda tepkimeye girebiliyor. Dünyamızda da hidrotermal bacalarda bazı mikroorganizmalar bulunuyor ve bunlar Güneş ışığına hiç ihtiyaç duymadan yaşayabiliyorlar. Bu da bize Enceladus’un okyanuslarının, güneş görmeyen altmış kilometrelik derinliklerinde canlı olabileceğinin bir ispatı gibi. Fakat elbette henüz bu bilinmiyor. Bu sadece bir öngörü ki zaten bilimin de güzel yanı bu. Bilim size kıyas yapabileceğiniz ve genellikle yanıltmayan güçlü veriler sunuyor.

Şimdi tek yapacağımız şey, oraya gidip elimizdeki bu verileri doğrulamak. Eğer orada yapılan araştırmalar sonucunda Enceladus’ta canlılık bulunamasa bile bu bir kayıp olmayacak. Çünkü elde ettiğimiz bu veriler bize, uzayda canlılığın başlaması için gerekli olan şeyleri keşfetmemizi sağlayacak.

Daha fazla bilgi için NASA‘nın web sitesine bakmanızı öneririm.

Bilimle kalın.

Bu yazı 17 Nisan 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.064 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*