Ultrasonda Bebeğin Boyu ve Kilosu Nasıl Hesaplanır?

Doğum öncesi doktor ziyaretlerinin ve muayenesinin yapılmasının sizin ve bebeğiniz için en önemli nedenlerinden biri de fetusun büyüklüğünü tahmin etmektir. Örneğin; çok küçükse, plasenta veya ile ilgili bir sorun olabilir ya da çok büyük ise anne diyabetine sahip olabilir.

Fetus

Ultrasonda boyunun hesaplanmasını zorlaştıran bir çok faktör vardır. Bunlardan ilki bebeğin dik durmuyor oluşudur. Yine de annenin kilosu ve boyu, uterusun kalınlığı, plasentanın boyutu ve amniyotik sıvı miktarı gibi birçok faktör incelemeyi etkileyebileceğinden bu ölçümler kusursuz değildir. Fetusun başı, karnı ve üst kalçanın ölçümleri boyutu belirlemek için daha doğru bir yol sağlar.

Bebeğin Büyümesi

Ancak bebeği doğumdan sonra tartmanın aksine, en iyi ultrasonik ölçümler bile %100 güvenilir değildir. Ve doğumdan önce hesaplamanın hiçbir yöntemi tahmini bir fetus ağırlığından (EFW) fazlasını sağlayamaz.

Bu dört ultrasonografi ölçümü fetus ağırlığını ve boyunu tahmin etmek için en sık kullanılan ölçümlerdir:

HC : Baş çevresi.
BPD : Biparietal çap veya fetus başının kenarı arasındaki mesafe.
AC : Karın çevresi (en önemli ölçümdür çünkü fetal boyutu en doğru yansıtır).
FL : Uyluk kemiği uzunluğu (vücudun en uzun kemiğidir).

Bu dört ölçüm, tahmini fetus ağırlığını hesaplamak için kullanılan bir matematik formüle girilir. Kilo değerlendirmesi için birçok farklı formül vardır ve en iyi olanların bile tüm fetusların %85’inde %15’lik bir fark marjı vardır. Bu dört ölçümün yanı sıra, ultrason muayenesi sırasında yapılabilen başka ölçümler de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*