Tutkal Nasıl Yapılır?

Tutkala sürekli ihtiyaç duyulabiliyor. Bu ihtiyacı karşılamak için ise sürekli kırtasiyenin, marketin yolunu tutuyoruz. Bu ihtiyacı evinizde de karşılayabiliyorsunuz. Tutkalı basit bir şekilde evinizde yapabiliyorsunuz. Can sıkıntınızı gidermek ve tutkalın nasıl yapıldığına biraz göz atmak adına farklı bir tutkal yapmaya ne dersiniz?

tutkal

Malzemeler

1 çay bardağı az yağlı inek sütü
1 çay kaşığı karbonat veya 1/2 çay kaşığı toz kireç
Kıvamını alana kadar su
1 tatlı kaşığı sirke

İlk iş olarak sütü ısıtmalısınız fakat kaynatmamaya dikkat edin. Ardından sirkeyi ilave edip, birazcık karıştırınız. Bu işlemlerin sonrasında 1-2 dakika içinde süt kesilip, kasenin dibe çökecektir. Sıvıyı tülbent ile veyahut kahve filtresi ile iyice süzünüz. Sıvıdan kalan sirke kalıntılarını da arındırmanız gerekiyor, bunun için bir kez sudan geçirmeniz yeterli olacaktır. Ortaya macun tarzı bir şey çıkacaktır. Bu macunu ayrı bir kaba alınız, karbonatı veyahut kireci ilave ediniz. Kaşık aracılığı ile de karıştırıp, iyice eziniz. Tutkal istediğiniz kıvama gelene dek sürekli su ekleyip, iyice karıştırmayı sürdürünüz. İstediğiniz kıvama gelince hazırlanmış demektir, kullanımına geçebilirsiniz!

Kullanım – Uyarı

Fırça, kaşık veyahut spatula yardımı ile kağıda veyahut ahşaba uygulayabilirsiniz. Tutkalı kullandıktan sonra ağzını kapalı bir şekilde saklamanız gerekiyor. Böylelikle birkaç gün dayanacaktır. Bozuk süt gibi koktuğunda ise direk atmanız gerekiyor, bu konuda dikkatli olunuz.

Tutkalı yapmak gördüğünüz gibi oldukça basit. Özellikle ahşaplarda büyük bir yardımı dokunacaktır. Böylelikle istediğiniz kadar tutkal yapabileceksiniz. Evinizde tutkal yapmak hem zevkli olacak hem maddi yönden avantaja geçmenizi sağlayacak, kolay gelsin!

Bu yazı 25 Temmuz 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 23.796 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • Allah razı olsun bol bol yapacağım . Yalnız bir sorum vardı , bu tutkalı , akrilik boya ile karıştırsak , daha kalıcı bir boya elde edilebilir mi ? Daha kalıcı boya elden edilmesinin yolu nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*