Turunç Hakkında Bilgi

İri yapraklı, güzel kokulu, çok çekirdekli bir bitkidir. Latince adı: Citrus aurantium

turunç

Turunç ağacı 7-10 metreye kadar uzayan konik bir yapısı vardır. Dikenli bir türdür. Bu dikenlere kalın dallarda rastlanır. Üç iri kanatçığa sahiptir. Çiçekler yaprak koltuklarında 2-3 adet olabildiği gibi, çok sayıda da olabilir. Güzel kokulu çiçeklerinden esans elde edilir. Meyve iriliği portakal gibidir. Kabuk daha pürüzlü olup meyve rengi portakal renginde olmasına rağmen ağaç üzerinde fazla kalınca kızarır. Yuvarlak şekillidir. 10-14 dilimli olup tulumcuklarının dış kabukları oldukça kalındır. Çok çekirdeklidir. İyi bir turunçgil anacıdır.

turunç meyvesi

En çok reçel, marmelat, likör yapmak için kullanılır. Meyvelerinden, çiçeklerinden ve genç sürgünlerinden esans elde edilebilir. Turunçlar; normal turunçlar ve anormal turunçlar olarak iki gruba ayrılır. Normal turunca örnek olarak Afrika turuncu, Brezilya turuncu, Rubidu turuncu, standart turunç gösterilir. Anormal turunca örnek ise dai-dai turuncudur.

Turunçların hepsinde meyve eti ekşidir. Bir kısmında acıdır. Meyve eti tatlı olan turunçlar da vardır. Tatlı olanlara bitter-sweet adı verilir. Turunç ağaçları orta kuvvette bazen de kuvvetli olur. En önemli özelliği dikenli oluşudur. Yapraktaki kanatçıklar portakala oranla daha geniştir. Meyve açıldığında meyve eti portakala göre daha koyu renkte ve daha pürüzlüdür. Kokusu portakala benzemez, özel bir kokusu vardır.

Bu yazı 06 Kasım 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.608 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*