Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk toplumunun vazgeçilmez kültür sembollerinden biridir. Eğer ki turist bir hatun tavlamaya çalışıyorsanız ikram etmek en akıllıca yöntemlerdendir. Peki en önemli soruya geldik; nasıl yapılır?

türk kahvesi

Damak tadınıza göre Türk kahvesi sade, orta ve şekerli olarak hazırlanır, bunların ara değerleri de vardır.

Cezveye ilk olarak hazırlamak istediğiniz fincan sayısına göre soğuk su konur daha sonra orta Türk kahvesi yapmak için fincan başına bir küp şeker ve iki çay kaşığı Türk kahvesi ilave edilir. Türk kahvesi yaparken sıcaklık önemlidir bu nedenle kahveyi kısık ateşte pişirmeliyiz. ısınıp köpük oluşmaya başlayınca üstteki köpüğü adaletli bir şekilde fincanlara paylaştırırız. Sonra cezveyi tekrar ateşe koyup bir taşım (kaynayarak köpürme) kaynatarak fincanlara dökeriz.

Burada bir diğer nokta ise kahveyi çok karıştırmamamızdır eğer çok karıştırırsak köpük kaybolur. Eğer yapmak istiyorsanız fincan başı iki küp şeker koymanız yeterlidir. Sade kahveyi de nasıl yapılacağını siz bulun bakalım.

Türk kahvesinin yanında su ya da madem suyu ikram edilmelidir ayrıca , çikolata, sakız reçeliyle servis çeşitlendirilebilir. Keyifli sohbetlerle afiyet ola.

Bu yazı için 2 yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*