Topuk Çatlakları Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Ayaklarla ilgili en sık karşılaşılan problemlerden birisi de topuk çatlaklarıdır. Bu çatlaklar genellikle çift taraflıdır, yani iki ayakta birlikte görülmektedir ve özellikle topuk bölgesinde yoğunlaşmıştır. Bu çatlaklar ara sıra ağrı yapsa da; özellikle kadınları estetik açıdan rahatsız etmektedir. Yine deri bütünlüğü bozulduğu için bu çatlaklardan vücuda mikroorganizmaların girişi daha kolay olmaktadır. Eğer bir enfeksiyon gelişirse ayakta ve bacakta buna ait; şişlik, ağrı, kızarıklık gibi belirtiler kendisini göstermektedir. Şeker hastalığı gibi genel rahatsızlığı olan kişilerde bu çatlaklar enfeksiyon riskine karşı daha açık haldedir.

Topuk çatlakları Için Ne Yapmalı

Topuk çatlaklarının birçok nedeni vardır. Çok fazla yürüme, topuk derisinde kalınlaşma, travmalar, kuru cilt, soğuk ve nemli hava, mantar enfeksiyonu topuk çatlağının nedenleri arasında yer almaktadır. Aşırı kilolu olmak, uzun süre ayakta çalışmak gibi faktörlerde topuk çatlakları için predispoze faktörlerdir.

Topuk çatlaklarının belirtisi; topuk bölgesinde değişik büyüklükte ve yoğunlukta çatlakların görülmesidir. Bu bölgede sertleşme ve ağrı da görülen diğer belirtiler arasındadır. Nedene göre kızarıklık, şişlik, kanama gibi başka belirtiler de kendisini gösterebilmektedir.

Bu durumlar karşı karşıya kalanların ilk yapmaları gereken bir uzmana başvuru yapmaktır. En doğrusu budur.

Çatlakların nedeni belirlendiğinde tedavisi çok daha kolay olacaktır. Evde ise yapabileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Geceleri yatmadan önce vazelin kullanmak bunlardan birisidir. Yatmadan önce çatlak olan bölgelere vazelin ile masaj yapabilirsiniz. 3-4 günlük uygulamadan sonra gözle görülür farklar elde edersiniz.

Diğer bir basit yöntemde zeytinyağıdır. Yine yatmadan önce ayaklarınızı ilk olarak sabunlu ılık suda 15-20 dakika yıkayın ve sonrasında çatlak olan bölgelere zeytinyağı sürün. Zeytinyağının çevreye bulaşmaması için pamuklu bir çorap giyebilirsiniz. Bu yöntem ile de kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Topuk çatlaklarından korunmak için çok fazla özellikle topuğunuza baskı yapan ayakkabılar ile yürümemeye ve uzun süre ayakta kalmamaya dikkat ediniz. Açık topuklu ayakkabı kullanmamaya özen gösteriniz. Topuklarınızı korumak için haftada birkaç kez vazelin veya zeytinyağı uygulayabilirsiniz.

Bu yazı 24 Ekim 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 231 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*