Topraklama Nasıl Yapılır?

, konusunda en önemli konudur. Topraklama, bir cihaz üzerindeki kaçak elektriğin alınarak, ile toprağa taşınmasını sağlar. Toprağın ortalama direnci çok düşüktür ve küçük işlemler sayesinde de kolay bir şekilde daha da düşük hale getirilebilmesi ile topraklama kablosunun bir ucu oldukça düşük dirence sahip olacağından topraklama akımını oluşturmak için ek olarak herhangi bir şey yapılmaz. Topraklama için gerekenler; , kablo ile toprak arasındaki geçişin sağlanması için iletken ve uygun toprak zemin…

topraklama

Topraklama Çeşitleri

1- Çubuk Elektrodla Topraklama Tesisatı

Bu yöntemle topraklama yapmak için en az 2-3 adet iletken çubuk gerekmektedir. Bu çubukların çapı, topraklama yapılacak alanın elektrik akımı tehlikesine göre ayarlanmaktadır. (Çaplar 12,5 mm ile 40 mm arasında değişmektedir.) Bu topraklama yönteminin bir avantajı vardır, tek bir uzun çubuk kullanılmadığından, birden fazla çubuklar yer aldığından, bir çubukta sorun çıktığında, diğer çubuklar sistemin çalışmasını sağlamaktadır. Tek çubukta ise sorun çıktığı an sistem çalışmaz, bu yönden diğer çubukların devreye girmesiyle sistemde herhangi bir sorun olmaz, çalışır. Bu yüzden çokça tercih edilmektedir.

2- Kazayağı Topraklama Tesisatı

Bu tesisatta üç dal halinde, toprağın tam 80 cm derinliğine yelpaze biçimde kazılmış kanallarla topraklama yapılır. Bu kanalların şekli kaz ayağına benzediği için bu ad verilmiştir. Bu yöntem çubuk elektrodla topraklama sistemi kadar çok kullanmasa da, kullanılmaktadır.

3- Levha Elektrodu ile Topraklama Tesisatı

Bu yöntemde ise iletken olarak çubuk yerine levha kullanılmaktadır. Bu levhalar en az 1.5 mm bakır veyahut 3 mm galvaniz levha olmalıdır ve yüzey alanları en az 0.5 m2ye tekabül etmelidir. Levhanın yüzeyine temas etmiş olan toprağın elenmiş olması, içerisinde kum veyahut kırılmış taşlar olmaması eğer mümkünse de ısıtılarak dökülmesi ve topraklanması gerekmektedir. Oldukça uğraştırıcı bir yöntemdir.

4- Şerit Elektrod ile Topraklama Tesisatı

Bu yöntemde iletken olarak bakır şerit tercih edilmektedir. Şerit yuvarlak ise çapı en az 8 mm olmalıdır eğer lama ise boyutları 25×2 mm ve uzunluğu da en az 20m olmalıdır. Şerit etrafındaki toprak elenmiş, tokmaklanmış veya taşlı toprak ise çimlendirilmiş olması gerekmektedir.

5- Metal Elektrodlarla Topraklama Tesisatı

Kare kesitli borular kullanılarak topraklama yapılmaktadır. Bu boruların en azı 6 mm kalınlığında, 1.5 m boyunda ve 60×60 köşebent olmalıdır. Bu yöntem hakkında dikkat etmeniz gereken bir nokta var; kare boruların aralarındaki mesafe boruların boylarından uzun olmalıdır.

6- Yeraltı Su Boruları ile Topraklama Tesisatı

Bu yöntemde iletken uygun yeraltı borularıdır. Bu boruların uzunluğu en az 50 m olmalıdır ve kesinlikle PMC kısımları olmamalıdır. PVC kısımlarının olmamasına dikkat edilmelidir.

7-Bina İhata Elektrodu ile Topraklama Tesisatı

Yöntem binanın izolasyonsuz bir iletken ile çevresinin sarılması ve iletkenin de elektordlarla topraklanmasıdır. (Elektrodlar; kazık, levha, çubuk veya boru) Bu elektrodların arasında uzaklık ise en az 3 m olmalıdır. Sürekli tercih edilen bir yöntem değildir.

Çubuk elektrodla topraklama yöntemi en çok kullanılan yöntemdir. En çok ve en verimli yöntemlerden birisidir. Çokta uğraştırıcı değildir. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak, topraklama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*