Titans Dizisi Nasıl?

İlk bakışta her ne kadar süper kahraman dizisi olarak gözükse de bu dizi tam bir çorba! Aslında çorba olması bazı bölümlerde çok iyi ama bazen de hadi lan oradan dedirtiyor insana. En çok izlenen ne kadar gençlik dizisi formatı varsa hepsini tek bir dizide yapmaya çalışmışlar. Başarılı mı? Kısmen.

Titans

Spoiler vermemeye özen göstererek anlatacağım. Kimin kim olduğunu zaten ilk 8-9 bölüm tam bilemediğimiz sürprizi kaçıracak bir şey yok. Neredeyse her bölüm ayrı bir atmosferde geçiyor. Bir bölümde ciddi korku unsurları yer alırken altınıza sıçabiliyor, bir bölümde ise hüngür hüngür ağlayabiliyorsunuz. Tabi genel olarak aksiyon daha fazla.

Dizide içine şeytan kaçan kız var, Batman gibi “para ve/veya teknoloji ile süper kahraman” olan süper kahramanlar var, adalet arayan süper kahraman(?)lar var, uzaylı var, kurt adam gibi dönüşen (aslında kaplana dönüşüyor) bir genç var… Supernatural dizisinden tut Teen Wolf dizisine kadar her şey içine katılmış. Arada bir Heroes dizisi özlenirken, Wonder Woman bile karşımıza çıkıyor. Korku, aksiyon, romantizm derken aslında çok sıkmıyor dizi.

Dizinin bana göre iki tane olumsuz yanı var. Malum bu kadar içine şeytan kaçmış kız, uzaylı, süper kahramanlar falan derken görsel efekt işi mükemmel olmalı. Ve evet bu dizide tek bir karakter hariç bütün efektler harika. Gayet başarılı ve “gerçekçi” sahneler var. Ama o kaplana dönüşen genci izlerken diziyi anında kapatmak isteyebilirsiniz. O kadar amatör bir efekt var ki gülüyorsunuz resmen. Hayır yapamadınız bırakın sadece ses ile anlatın ya da ne bileyim diğer karakterlerin dönüşümleri / süper güçleri falan çok iyi yapılmışken bu kaplan işini neden yapamadılar acaba? Göz göre göre bu kadar hatalı sahneyi neden koydular bilmiyorum. Bir diğer “efektsiz” sahne ise bir trafik kazasında (spoiler olmasın diye detay yok) sahne o kadar saçma ve hızlı ki harbiden oyuncak arabaları çarpıştırmışlar.

Titans Kaplan

Bir dizide efektler ya iyidir ya kötüdür. Ulan koskoca uzay gemisi yapmışsınız, aynada görünen yüzler farklı, bir kızın gözlerinden ateş çıkıyor, adamlar atlıyor zıplıyor uçuyor derken sadece kaplana dönüşme işini becerememiş olmaları çok üzücü. Tamam belki aşırı zor bir iştir ama yapamıyorsan uzaktan göster biz hayal edelim…

Diğer olumsuz yanı ise ilk 2-3 bölümde beni diziden iten bir şey. Başrol oyuncusu yani eskiden Batman’in Robin’i olan Dick Grayson karakterini canlandıran kişinin çok genç olması. Yani tamam gençlik dizisi dedik bütün karakterler liseli zaten. Bunun da genç olması çok normal ama bu adam “dedektif”! Bildiğin karakolda çalışıyor, ortağı var, emir veriyor…vs Ulan stajyer olacak tip öyle koskoca dedektif olunca biraz yapay kalıyor. Keşke daha büyük biri oynasaydı bu rolü dedim ama oyuncu zaten 30 yaşındaymış (Brenton Thwaites – Doğum Tarihi: 10.08.1989) ve dizide de aşağı yukarı 30 yaşında birini oynuyor. Ama yıllar bu adamı es geçmiş 20 yaşında gibi gözüktüğü karaktere alışamıyorsunuz. Hoş sonra oradan oraya koşturmaktan dedektiflik işi arkada kalıyor da zamanla alışıyorsunuz.

Titans Robin

Genel olarak dizi güzel denilebilir. Son 3 bölümü izlemeden diziyi yarıda bırakırsanız gerçekten zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Bütün karakterler son bölümlerde neden böyle oldu, nereden geldi, nasıl tanıştılar falan hepsi anlatılıyor.

Tabii ki bilim kurgu ya da “gerçek” bir süper kahraman dizisi arıyorsanız uzak durun. Bu dizi çekirdek çıtlayıp üzerinde çok kafa yormadan izleyeceğiniz bir gençlik dizisi. Tek farkı başta da anlattığım gibi bir çok konu ve türü bir arada kullanmaları.

Netflix’te bu güne kadar hep Marvel yapımlarını izledim. Jessica Jones ve Daredevil her ne kadar artık iptal edilmiş diziler olsa da kalbimde yaşıyor. Marvel kendi internet televizyonunu kuracağı Netflix ile araları bozulunca DC Comics evrenine kaldık. DC yapımları sinemada da farklı ve benim tarzım olmadığı için çok sevmiyorum. Ama Titans ile bir çok tür denenerek aynı potada iyi eritilmiş. İzleyip izlememek size kalmış.

Fragmanlar ve daha fazlası için Netflix sayfasını ziyaret edebilirsiniz: netflix.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*