Teraryum Kurma Rehberi – 4 – Doğru Ekipmanın Seçilmesi

IŞIKLANDIRMA

Soğukkanlı hayvanlar olduklarından sıcakkanlı hayvanlara kıyasla ışığa daha bağımlıdırlar. Hareketlilik, sindirim, dinlenme gibi süreçler gece-gündüz değişiklerinden ve ışık yoğunluğundan etkilenmektedir. Ayrıca, birçok teraryum hayvanı ısıyı ışık ile ilişkilendirir ve buna bağlı olarak teraryum içerisinde “güneşlenecek” bir yer aralar. Özellikle çöl teraryumlarını ısıtırken bu durum hesaba katılmalıdır. Kullanılan ışık kaynağına bağlı olarak verim ve ışık kalitesi değişiklik gösterir. Florensanlar, çok az ısı ama yoğun ışık sağlar. Öte yandan ampuller ise enerjinin çoğunu ısıya ve sadece küçük bir miktarını ışığa çevirirler.

Teraryum için en uygun ışıklandırma hangisidir sorusunun cevabı, eğer doğaya bakarsanız çok basittir: milyonlarca yıl süren evrim sürecinde, bitkiler ve hayvanlar güneşin yeryüzüne gönderdiklerine uyum sağlanmışlardır. Gün ışığının spektrumuna bakarsanız (güneş ışınlarının bize görünebilen kısmı), tüm spektral renklerin eşit dağılımını fark edersiniz. Bu nedenle, teraryumun ışıklandırılması mümkün olduğunca açıklık olmadan dengeli bir spektrumda olmalıdır. Aynı zamanda, tüm bitkiler ve hayvanlar tamamen doğal görkemli renklerinde berirler. Metal Halide lambalar(JBL L-U-W) güneş ışığına benzer tam spektrumlu ışığın yanına UV-A veUV-B radyasyonu ile ısı da sunarlar. Lamba kapatılığında ise teraryum içindeki ısıda düşüş görülür ve istenilen gece ortamının oluşması sağlanır. JBL L-U-W lambaları iki farklı watt ve çeşit seçeneği ile sizlere sunulmuştur; hayvanınızın daha fazla UV(JBL Reptil Desert L-U-W)ya da daha az UV(JBL Reptil Jungle L-U-W) istemesine bağlı olarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Florensalar durumunda, JBL’in sunduğu tam spektrumlu iki versiyon vardır: JBL SOLAR Reptile Sun ve JBL SOLAR Reptile Jungle.

Teraryum ışıklandırmasında kayda değer bir faktör UV-A ve UV-B seviyesindeki UV ışınladır. Hayvanınızın ait olduğu coğrafi bölgeye bağlı olarak, teraryum hayvanlarının ihtiyac duyduğu UV miktarı değişebilir. UV-B, öncelike D3 vitaminin sentezlenmesi için gereklidir; bu da D2 vitamininin sentezlenmesini sağlar. UV-A pigmentasyonu canladırır. Camın UV radyasyonunun %50 ‘sini emdiği de dikkate almak lazımdır. Bu nedenle lambalar her zaman teraryum içine kurulmaldır. Işık kaynağı ve hayvan arasındaki mesafe de diğer önemli etmendir. Lambanın üzerinde, mesafeye bağlı olarak ne kadar radyasyon çıktığına dair bir tablo bulunmaktadır. Eğer teraryumunuz yüksekse hayvanınıza üzürine tırmanmasını sağlayacak bir eşya sağlarsanız, UV kaynağına daha yakın olabilir.

Bu saydıklarımız UV’ye ihtiyacı olan hayvanlar için geçerlidir. Bu tür hayvanlar UV salan floresan lambalarla bakıldıklarında bile sağlıklarını koruyamazlar. Ek olarak bir UV spot lambası ya da L-U-W lambası koyulması gerekmektedir. Metal halide lamba kullanırken de özel balastların (JBL TempSet Unit L-U-W) kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

JBL SOLAR gibi yüksek kaliteli reflektörlerin kullanılması da ışık gücünün iki katına çıkarılmasına yardımcı olabilir.

ISITMA

Bir teraryumun ısıtılmasının planlı bir şekilde yapılması gerekmektedir, çünkü kontrol sistemindeki bir bozulma hayvanların “pişmesine” neden olabilir.. Küçük bir teraryum için 100 W üzerindeki regülatörlü kablolar kullanmak yerine sadece 15 ya da 7.5 W yerden ısıtma kullanılabilir.

Bunun yanı sıra, ışıklandırmanın neden olduğu ısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Gece ısıtma kapatıldığında sıcaklığın da düşmesi gerekir.

İpucu: Teraryumda ısı kaybını önlemek ve enerji tasarrufu yapmak iin yan paneller yalıtım malzemesi ile yalıtılmalıdır. JBL AquaPad gibi köpük malzemeler, teraryum tabanından ısı kaybı olmasını önler ve tabandaki pnallerin dış taban matları olmaması durumunda pürüzlü yüzeye rağmen çatlamasını önler. Eğer bir dış taban ısıtıcı mat kullanılmışsa, ısıtıcı matın yeterli havalandığından emin olmak için mat ile ilgili talimatlara dikkatlice uyulmalıdır. JBL Isıtıcı matları (JBL TerraTemp) “ayaklık” ara parçaları ile beraber satılmaktadır.

SU TEDARİKİ, NEM ve SU BAKIMI

Işık ve ısının yanı sıra, içme suyu desteği, göreceli hava nemi ve alt tabakasının doğru oranda nemli hayvanların bakımı açısından öenmli faktörlerdir. Sadece sürüngenler değil aynı zamanda geniş kapsamdaki ince derili amfibiler de solunumları sırasında sürekli olarak ve deri üzerinden su kaybına uğrarlar. Özellikle amfibiler suyu sadece derilerinden emerler ve diğer teraryum hayvanlarının aksine neredeyse hiç su içmezler. Bu nedenle teraryum hatta çöl teraryumu bile tercihen her sabah en az bir defa sürekli sisle kaplanmalıdır. Bu durum çöl teraryumları için de geçerlidir. Çünkü gün içerisinde yüksek sıcaklıklara sahip ve geceleri şiddetli soğumalara sahip bölgelerde, sabah erken saatlerde sis ve çiğ sıklığı meydana gelmektedir. Birçok hayvan için nesnelerin üzerinde bulunan nem günlük su ihtiyaçlarını karşılamak açısından yeterlidir.

Bazı hayvan türleri, örneğin bukalemunlar akan suları tercih ederler. Yapraklar üzerinde biriken sular ya da çiğden sona dekoratif nesneler üzerinde birikenler, geni hayvanlar için yeterli ama genellikle tamamen olgunlaşmış hayvanlar için yeterli değildir. Bu nedenle uzun süre su sağlayan damlatma sistemi kurmanızı öneririz. Böylece hayvanlar istedikleri kadar suya ulaşma imkanına sahip olabilir. Suya ilerleyen zamanlarda vitamin de katılabilir (örneğin JBL TerraVit fluid). Bir şelale kurmak ya da içeriye JBL Proflow Mini su pompası ile çalışan bir fıskiye yapmak ya da JBL Proflow Maxi ile çalışan daha büyük bir şelaleyi arka tarafa yapmak, su deposu ile tamamlamak için bir Başka seçenektir. Ama bu durumda suyun kalitesinin yüksek kalmasını sağlamak çok önemlidir. Bunun haricinde, su teraryumlarının çakıl taşları AquaEx Kit gibi bir temizleyici camları da JBL Blanki Kit gibi bir cam temizleyici ile düzenli olarak temizlenmelidir. Akvaryumlarda olduğu gibi, Haftalık olarak, toplam suyun 3/1!inin değiŞtirilmesi temizlik için yeterli olacaktır. Düzenli bir temizlik yapılmazsa, hayvanlara çok zararlı olan bakteriler genellikle scak olan teraryum içindeki, yalnızca birkaç litreden oluşan küçük havuzda ya da şelalede çabucak çoğalır.

Teraryumlarda hayvanlara zararlı olabilecek Bakterilerin suyun içinde üremesini engellemek için Bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. İçme suyu sağlayan araçların Bakımı kolaydır. Günlük olarak temizlenmeli ve iÇme suyu ile doldurulmalIdır. Teraryumlarda kullanılan daha büyük miktardaki gibidir. AkvarYum içerisindeki su bakımI iLe ilgili daha detalı BiLgi JBL Broşürü “Ne-Neden-Nasıl” kitapçık 1 ve 2 de verilmiştir. Sonraki adımlar kısaca belirtilmiştir: su alanı doldurulduktan sonra su düzenleyicisinin eklenmesi (örneğin JBL Biotopol T) kloru zararsız duruma getirilmesi ve ağır metaller gibi kirleticileri tuulması içindir. Suyu filtrelemek amacıyla bir cihaz yerleştirilmelidir. Ortalama 50 litrelik küçük hacimliler için JBL CristalProfi i serisi gibi akvaryum iç filtre düşünmelidir. JBL CristalProfi e serisinde bulunan profesyonel dış filtrelerini pet shoplarda bulabilirsiniz.

Her iki haftada bir yaklaşık ½30 miktarında suyun değişmesi önemlidir. Sonrasında ise bu su hayvanınızın ihtiyacına uygun olması için JBL Biotopol T su düzenleyici ile uygun hale getirilmelidir. Eğer kaplumbağanız varsa, bu tür hayvanların büyük metabolizması göz önüne bulundurularak güçlü bir dış filtre (JBL CristalProfi e) kullanmanızı öneririz. Bu durumda teraryumunuzun içindeki su miktarına göre dış filtrenin modeli seçilmelidir. JBL EasyTurtle ürünü, büyük miktarlarda dışkılama yapan bu hayvanların dışkılarının parçalanması ve kokunun giderilmesi için uygun bir üründür. Mineral granülleri içine yerleştirilen özel temizleyici bakteri içermektedir. Bu granüller ya suya dökülür ya da dip kumun içine karışır.

BİR TERARYUMDA HAVALANDIRMA

Hayvanların doğal hayatlarında türden türe değişmekle birlikte gerekli olan temiz hava miktarı diğer iklimsel şartlar gibi değişkendir. Teraryumun havalandırılma ızgarası tarafından teraryumun değişik taraflarında, ağır havanın oluşumunu önleyerek sağlanır. Havalandırma ızgarasını ön panelin altına yerleştirmenin avantajlı görüntünün “buğulanmasını” önlemektir. Teraryum içerisindeki hava yerden ısınır, ışık ve radyatör ısısı da akabinde artar. Isınan havanın bir kısmı, genellikle teraryumun üst kısımdan, havalandırma ızgarasından geçen hava akışı temiz hava sağlar. Hava dolaşımı teraryum cam panellerin ve içerisinde bulunan nesnelerin kurumalarına yardımcı olur. Tabanda havalandırma olmadan teraryum üçte birlik kısmına doygun nemli hava hemen nem teraryumun içerisine yerleşerek yandaki cam panellerin buğulanmasına yol açacaktır.

Bu nedenle akvaryum teraryum hayvanlarını (örn. Leopar gekoları) beslemek için uygun değildir. Kaplumbağalar gibi gündüz gezen sürüngenler için, kapağın üzerindeki büyük havalandırma delikleri daima açık olmalıdır . Bu ısının ve nemin hızla kaybolmasını sağlar; bu nedenle akvaryumlar yalnızca bir kısım sürüngen için önerilmektedir. Teraryum içerisindeki en uygun nem oranını oluşturmak için, havalandırma boşlukları arttırılarak ya da azaltırılarak yaratılabilir ve açık bir akvaryuma göre daha çabuk ısı kaybı olmaz.

TERARYUM TİPLERİ

Sizlere, mevcut olan çok çeşitli teraryum tiplerinin iki örneği olarak çöl ve yağmur ormanı teraryumlarını anlatmak istiyoruz. Yağmur ormanı teraryumları ilginç bir şekilde paludaryum ya da su teraryumu olarak da adlandırılır. Tabi ki iklim tiplerinin çok çeşitli bir şekilde paludaryum ya da su teraryumu olarak da adlandırılır. Tabi ki iklim tiplerinin çok çeşitli kombinasyonları vardır ancak bunlar anlatmak için bu broşür yeterli değildir. Uygun bilgiler için ipuçları verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*