Teraryum Kurma Rehberi – 3 – Boyu – Şekli – Yeri – Koşulları

TERARYUMUN BOYU VE ŞEKLİ

Şekil, ebat ve kullanılan ekipman türlerin özel ihtiyaclarına, hayvanların boyuna ve gerekli hareket alanına bağlıdır. Genel kural olarak ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Donanım her zaman teraryum hacmine uygun olmalıdır. Bu sayede aşırı ısınmaya bağlı olarak kontrol sisteminde oluşacak bir arıza nedeniyle hızlı ısı kaybı yaşanmaz

teraryum3

Hem teraryum içinde hayvanların saklanmaları, hem de teraryum sahibi için dekoratif bir görüntü oluşturacak ve de en iyi hijyen koşullarını sağlayacak dekorasyon malzemeleri kullanılmalıdır. Toprak altında yaşayan hayvanlar için tabi ki zemin malzemesi en önemli bölgedir. Ağaçta yaşayan hayvanlar için de teraryumun yüksekliği çok önemli bir faktördür. Hayvanların farklı ihtiyaçlarına ve uyumlarına bağlı olarak teraryumları birkaç çeşit altında sınıflandırmak doğru olmaz, çünkü aralarındaki çizgiler net değildir.

TERARYUMUN YERİ

Aslında, birkaç istisna hariç evin herhangi bir yeri uygundur. Ancak, hayvanları oturduğunuz yerden rahatça gözlemleyebileceğiniz bir yer seçilmelidir. Ayrıca fazla eğilip kalkmadan bakımı yapabilmek de önemlidir. Pencere yanı gibi doğrudan güneş ışığından kaynaklı aşırı ısınmaya neden olacak yerlere de dikkat edilmelidir. Yaz mevsiminde geceleri de sıcak olan çatı katı daireleri de ısıya duyarlı hayvanları beslemek için uygun değildir. Büyük bir teraryum varsa teraryumun konulacağı yerin ağırlık taşıma kapasitesi de hesaba katılmalıdır.

TERARYUMUN İKLİM KOŞULLARI

Teraryumun içindeki iklim koşulları hayvanların sağlığı için en önemli faktörüdür. Sadece hayvanların doğal ortamına mümkün olan en yakın tipik iklim koşulları yeniden sağlamaya yarayan ekipmanlar dikkatle seçildiğinde hayvanlar doğal davranışları sergiler ve sağlıklı yaşayabilir. Teraryum içindeki en önemli iklim faktörleri (hava ve zemin ısısı yanında daha yüksek sıcaklığa sahip bölgeler), (süre yoğunluk ve ışık kalitesi), nispi ve havalandırmadır.

Vahşi yaşamda olduğu gibi, iklime has farklı özellikler de birbirleriyle etkileşim içindedir ve gün içerisinde değişikliklere neden olabilir. Nispi nem, aydınlatma ve cihazları uzun süreli çalıştığında azalacaktır. Bu durum teraryum seçerken göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük hacimli teraryumlarda ise iklimsel düzeyler çabuk değişecektir. Bu değerler karmaşık kontrol sistemleri ya da sabit ayarlamalar kullanılarak, en iyi koşulları sağlamak için ayarlanmalıdır. Büyük teraryumlarda iklimsel özellikler daha yavaş değişir ve hayvanların belirli bir zamanda ihtiyaç duyacağı iklim koşullarını temin eden bölgeleri aramalarını sağlayacak değişken mikro-iklimli alanlar (değişen sıcaklık ve neme sahip alanlar) kolayca oluşturulabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*