Teraryum Kurma Rehberi – 2 – Hayvanlar Nereden Gelir?

Teraryum kurmadan önce, içinde besleyebileceğimiz canlıları tanımamız gerekiyor. Bu bilgiler hangi tür teraryum kuracağınıza, hangi malzemelere ihtiyaç duyacağınıza ışık tutacak. Yağmur ormanı canlıları ile çöl sürüngenleri aynı şartlarda bakılamaz, önce hayvanları ve mevcut doğalarını tanımamız gerekiyor. Canlıları ne kadar tanırsak onlar için o kadar doğal ortam yaratabiliriz. Böylelikle daha uzun ve daha mutlu yaşam olanağı sunabiliriz.

teraryum2

Yaklaşık 3000 amfibi ve 6000 sürüngen türünün birçoğu tropikal ve subtropikal bölge menşelidir. menşeli ilginç teraryum hayvanları da vardır, ama bir çoğu kanunlar tarafından korunmaktadır. Bu yüzden teraryumlarda beslenemezler. Üretimdeki artış, hiç doğal ortam görmemiş sürüngenlerin sayısında da bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Bu durum aslında türlerinin korunmasına ve bu ilginç türler hakkında daha çok bilgi edinmemize imkan tanımaktadır. 800 örümcek türüne duyulan ilgi artmakta ve bu hayvanları besleyenlerin önceden sahip oldukları kötü ün de gitgide azalmaktadır. Artık “garip” insanlar olmaktan çıkarak, ilgi çeken bir hobinin meraklısı olarak görülmeye başlamışlardır.

Teraryum iklim koşulları hayvanların sağlığı için en önemli faktördür. En uygun iklim şartları için en uygun ekipmanlar seçilmelidir. Böylece hayvanlar doğal davranışlarını sergileyebilir ve sağlıklı yaşayabilirler. En önemli iklim faktörleri sıcaklık (hava ve zemin ısısı yanında daha yüksek sıcaklığa sahip lokal spotlar), ışık (süre, yoğunluk ve ışık kalitesi), nispi nem ve havalandırmadır. Vahşi yaşamda olduğu gibi bireysel iklim unsurları da birbirleriyle etkileşim içindedir ve gün içerisinde değişik gösterir. Örneğin nispi nem, aydınlatma ve ısıtma cihazları daha uzun çalıştığında azalacaktır. Küçük hacimli tanklarda bireysel iklim düzeyleri hızlı şekilde dalgalanacaktır. Bu değerler daha sonra gelişmiş kontrol sistemleri ya da ince ayarlar yapılarak en iyi koşulları sağlamak için ayarlanmalıdır.

Geniş hacimli tanklarda ise iklim faktörleri çok daha yavaş dalgalanır ve daha önemlisi hayvanların bazen ihtiyaç duyacağı farklı iklim koşullarını bulabilecek mikro-iklimli alanlar (farklı sıcaklık ve neme sahip alanlar) yaratabilecektir. Hayvanlarınızın doğal ortamları hakkında bilgi edinmeniz her zaman yararlı olacaktır. Bilgiler ne kadar detaylı olursa teraryumunuzun yaşama koşulları da hayvanınızın doğal ortamına o kadar yakın olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin çöl hayvanlarının ilk bakışta çok sıcak ortamlarda yaşadığını düşünebilirsiniz. Ama çöl şartları hakkında detaylı bilgi sahibi olan birisi çölerin geceleri aşırı soğuk olduğunu da bilir ve gerekli önlemleri alır.

Tropik yağmur ormanlarındaki durum ise çok farklıdır. Sabit sıcaklıklar, yüksek nem ve az ışık orman teraryumu hayvanlarının çevresel koşullarıdır. Neredeyse tüm teraryum hayvanları soğukkanlı olduğu için vücut ısıları, çevrelerindeki ısıya ve güneş ışınlarına bağlıdır. Vücud ısılarını, güneş banyosu yaparak ya da daha serin bölgelerde durarak kendileri için en uygun olan seviyeye ayarlarlar. Ancak bu şekilde sindirimleri ve metebolizmaları etkili bir şekilde çalışır. Sonraki bölümlerde teraryum kurulumu ekipmanı ve bakımı konularına örnek vermek için iki teraryum tipini anlatacağız: Çöl teraryumu ve “camın ardındaki orman”, yani yağmur ormanı teraryumudur. Yağmur ormanı teraryumunun bir türevi de akvaryuma benzer olan ya da su teraryumudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*