Temizliğin 12 Doğal Yolu – Karbonat

Evinizi temizlemek haftasonu yapılacak işler listesinin en üstünde yer alıyorsa market ürünlerinin ne kadar sağlıksız olduğunu biliyorsunuzdur. Ayrıca sürekli biten ürünler, defalarca satın alarak maddi açıdan yük oluşturur ve gerçekten pırıl pırıl olmayan yüzeylere baktıkça boş şişeleri atıp kendi ürününüzü yapmak isteyebilirsiniz. Nasıl mı? İhtiyacınız olan tek şey, işi bitirmek için ! Leke çıkartma ve koku giderici gücü, çamaşır yıkamadan, zemini kolayca temizleme işlemlerine kadar her şeyin üstesinden gelebilir ve bunu doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Karbonatı temizleme rutininize dahil etmek için 12 farklı kullanım alanı göstereceğiz. Temizlik için en değerli temizleyicinizin olacağını iddia ediyoruz!

karbonat01

Lekeli Çamaşırlar

Çamaşırlar için bu güne kadar aldığınız temizleyicilerden memnun musunuz? Bir daha ki sefere karbonatı deneyin! Leke çıkarmada en iyi çözüm olacağını gözlerinizle göreceksiniz.

karbonat02

Kokan Çamaşırlar

Terli veya üzerine ağır kokular sinmiş bir çamaşırınızı mis gibi kokutmak için çamaşır yıkama işlemine biraz daha vakit ayırmanız gerektiğini biliyorsunuz. En iyi kokulu çamaşırlar için ipuçlarını araştırırsanız zaten her seferinde karbonat kullanılmasını gerektiğini duyarsınız. Çamaşırlarınızın temiz kokması için karbonat kullanın.

karbonat03

Ütü

Ütü yaparken kırışıklıkları düzeltmek bazen büyük sorun olabiliyor. Bu konuda en yakın arkadaşınız ütülerdir. Kırışıklıkları daha kolay düzleştirmek ve ütü tabanında zamanla oluşan kireç lekelerini de aynı zamanda gidermek için bir dahaki sefere üyü suyu içine karbonat ve bir kaç damla koymayı deneyin. Farkı göreceksiniz.

karbonat04

Bulaşık Makinesi

Bulaşıklardaki inatçı lekeler ve yanmış yağ lekeleri için en iyi çözüm yine karbonat ve sirkedir.

karbonat05

Çöp Kovası

Karbonat gerçekten mucize işler başarır. Çöp kovalarızda kalan lekeleri ve sinmiş kötü kokuları yok etmek için karbonat dökün ve su ile durulayın.

karbonat06

Mutfak Eşyaları

Yağlı ve kirli ellerle mutfakta kullandığınız bir çok şeyde zamanla kötü bir görüntü olur. Mutfak dolaplarının, fırının, bulaşık makinenizin açma yerleri temizlenmesi en zor alanlardan biridir. Çizmeden kolayca temizleyebileceğiniz en etkin temizlik maddesi de tabii ki karbonattır.

karbonat07

Parti Sonrası Temizlik

Müthiş bir doğum günü partisi ya da evinizde düzenlediğiniz bir eğlenceden sonra misafirlerin gidişiyle birlikte geriye kalan görüntü her zaman korkunçtur. Kirli bir çok bulaşık, yerde ve koltuklarda bir çok leke… Hiç canınızı sıkmayın karbonat ile temizlemeyi deneyin.

karbonat08

Lavabo

Lavabonun görünen yüzünde kalan lekeler, yemek artıkları, yağlar, kireç lekeleri…. Bir de görünmeyen tarafında yani borularda zamanla biriken kirlerin hem boruyu tıkama riski hem de yaydığı kötü koku… Bütün bunlardan kurtulmak, pırıl pırıl bir lavaboya sahip olmak ve boruları açmak için karbonat ve limon kullanın.

karbonat09

Banyo

Tuvalet, lavabo, duş… Heryer kireç lekesi… Üzülmeyin çözümü basit. Hatta tuvalet temizliği daha kısa sürelerde yapılması gereken birşey olduğu için ufak bir kavanoza karbonat koyup banyo dolabınızda her an kullanım için hazırda bekletin.

karbonat10

Zemin

Evinizin ayakkabı ile girilen giriş kısmı, mutfağınızda yere dökülen içecekler, sıçrayan yağlar… Salonda yere dökülen çay… Panik yok! Yer döşemeniz ister ahşap olsun, ister fayans hiç korkmayın. En inatçı lekeleri karbonat ve sirket ile temizleyebilir, derz aralarına kolayca hükmedebilirsiniz. Halı mı? O en kolayı.

karbonat11

Yatak

Yatağınızın kötü kokmaması için üzerine karbonat serpin ve yatağınızı ters çevirin. Bu işlemi 6 ayda bir tekrarlayın. Hem yatağınız vücut ağırlığınıza göre tek bir yerde göçmez hem de üzerine yattıkça karbonat yatağın iç kısımlarına doğru tersten vakumlanır. Böylelikle hiç kokmaz.

karbonat12

Izgara

Bahçede ya da balkonunuzda bulunan mangal kışın çok kullanılmadığı için ağır şekilde yağlar yapışır ve havalar güzelleşmeye başladığında ilk yapacağınız mangal partisi için epey temizlikle uğraşmanız gerekir. Bu yüzden mangalı son kullandığınızda üzerine karbonat serpiştirip saklayın. İlk kullanımınızda lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz. Tabii ki mutfakta kullanılan elektrikli ızgaranız ya da fırın içerisinde bulunan ızgara telleriniz için de bu geçerlidir.

karbonat13

Unutmayın karbonat herşeyi çıkarır! En zorlu lekelerde sirke ile birlikte kullanın… Temizlik ürünlerine verdiğiniz masraftan kurtulun ve sağlıklı temizlik yapın.

Bu yazıda bahsedilen “sirke olarak isimlendirilen yine temizlik sirkesi olarak da bilinen sirkedir.
Bu yazı 23 Kasım 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.939 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*