Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

Taze fasulye, ülkemizin milli yiyeceklerindendir. Kolayca yapılması ve hoş tadı ile birlikte her evde rastlayabileceğiniz, bir yemektir. Sadece evlerde değil, lokantalarda da taze fasulyeye rastlayabilirsiniz. Ülkemiz için vazgeçilmez bir yemek olması ile birlikte yapımının kolay olması ve maliyetinin de az olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir. Neredeyse her evde haftada 1 kere tüketilmektedir. Evinizde kolaylıkla taze fasulye hazırlayabilirsiniz. Taze fasulyeyi hazırlamak oldukça basittir.

taze-fasulye

Malzemeler

  • 500 gr taze fasulye
  • 2 adet domates
  • 1 tatlı kaşığı tozşeker
  • 1 orta boy tatlı soğan
  • Tuz
  • 1-1,5 su bardağı sıcak su

Öncelikle fasulyelerinizi ayıklayınız ve yıkayınız. Sonrasında da kafanıza göre ikiye bölünüz. Soğan ve domates kabuklarını soyup, yemeklik olarak hazırlayınız. Soğanı tencereye alınız, tuz, zeytinyağı ve şeker ilave ediniz, soğan pembe rengi alana dek kavurunuz.

Ardından tencereye fasulyeler eklenip, 5 veya 10 dakika kadar fasulyelerin rengi değişene dek kavurunuz. Domatesler ve sıcak suyu ekleyiniz. Ardından ağır ateşte 20 dakika kadar fasulyeler yumuşayıp, suyunu çekene kadar pişiriniz. İsterseniz sıcak, isterseniz ılık ya da soğuk bir şekilde servisinizi yapabilirsiniz fakat sıcak servis yaparsanız, çok sıcak olmamasına dikkat ediniz, zararlıdır.

Taze fasulye oldukça faydalı bir yemektir. Göz sağlığının korunmasını sağlarken, yeşil fasulyenin a vitamini düzeyi yüksektir. A vitaminin yüksek olması birçok hastalığı engellemektedir.

Taze fasulye, beden ve zihinde ki yorgunluğu almaktadır, vücudun da kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Taze fasulye, zehirlendikten sonra yenilirse, midenin eski düzeye gelmesini kolayca sağlamaktadır.

Taze fasulye oldukça faydalı bir yiyecek olmasıyla birlikte, mutfağımızın vazgeçilmez yemeklerindendir, evinizde kolaylıkla yukarıdaki tarifi kullanarak, taze fasulye hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*