Tarih Şeridi Nasıl Yapılır?

ödevi genellikle inkılap ve sosyal bilgiler dersinde verilir. Tarih şeridini hazırlamak kolay gibi görünse de çok da kolay değil çünkü düzgün bir ödev yapmak için bazı adımlara uymanız gerekiyor. Sırasıyla yapmanız gereken bu adımları eğer yanlış yaparsanız ortaya da yanlış bir ödev çıkacaktır. Tarih şeridini düzgün hazırlamak istiyorsanız kesinlikle düzgün bir şekilde adımları uygulamalısınız.

Yapılışı

Hazırlık aşaması olarak ödevinize göre belirli bir tarih aralığını seçip, önceden olayları araştırınız. Hazırlık aşamasının ardından uygulama kısmına geçebilirsiniz. Tarih şeridinizi bir metre uzunluğundaki bir kartonun üzerine hazırlayabilirsiniz, tabi bu uzunluk ödevinize bağlı… Tarih şeridinizi hazırlamadan önce kesinlikle bir planlama yapınız. Kafanızda bazı şeyleri belirleyiniz. Ardından seçmiş olduğunuz tarih aralığı ile ilgili başlık belirleyiniz. Seçtiğiniz tarih aralığının başlangıcını ve bitişini gösterdikten sonra önemli olayları farklı renkleri kullanarak şeridin üzerine yazınız. Önemli olayları resimlerle destekleyiniz. Son olarak kaynak, çalışma aşamalarını, kazandığınız deneyimleri ve zorlukları anlattığınız kompozisyon/kaynak yazısı yazınız.
Tarih şeridini adımlara doğru bir şekilde uyarak düzgün bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Zengin içeriğe sahip tarih şeritleri her zaman dikkat çekmiştir. Bu yüzden sadece görselliğe değil de içeriğe de fazlasıyla yoğunlaşınız. Böylelikle ortaya dört dörtlük bir tarih şeridi çıkartmış olursunuz.

Bu yazı 03 Aralık 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 8.054 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*