Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Ülkemizde “çorba” denilince akla gelen ilk çorbalardan olan tarhana çorbası, faydalı olmasıyla da lezzeti kadar iyi biliniyor. Ülkemizin milli çorbası konumunda olan tarhana çorbası yapılış olarak da zor değildir. Hızlıca hazırlanabilecek bir çorbadır. Özellikle hasta olunduğunda; hastalara evlerde olsun, hastanelerde olsun tarhana çorbasını içirirler. Tarhana çorbasının lezzeti de faydaları da diğer çorbalara göre farklıdır.

Tarhana Çorbası Malzemeleri:

  • 6 yemek kaşığı tarhana
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • 1 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 litre su ya da et suyu

Tarhana Çorbası

Tarhana Çorbası Tarifi:

Öncelikle tarhanayı alınız ve 1 su bardağı su ile beraber iyice karıştırmaya başlayınız. Ardından çorbayı pişireceğiniz tencereye, salça, dövülmüş 1 diş sarımsak ve yağı aktarınız. Tencereye bunları da aktardıktan sonra sarımsak kokusunu alana dek iyice kavurunuz ve sonrasında tencereye 4 su bardağı suyu ilave edip, kaynatmaya başlayınız.

Erittiğiniz tarhanayı da bu tencereye aktarınız ardından kısık ateşte tarhana koyulaşana kadar da iyice karıştırarak pişiriniz. (10 dakika yeterlidir.)

Tarhanayı böylelikle kolayca yapabilirsiniz. Tarhana yapımı çok zor değildir ve öğrencilerin vazgeçilmez çorbalarındandır. Öğrencilerin yanı sıra evlerimizde ayrı bir öneme sahiptir. Köylerde özellikle çokça tercih edilir, günümüzde de önemini kaybetmemiştir. Doktorlar tarafından da şiddetle önerilmektedir.

Soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmesinin yanında, vücudun hastalıklara karşı direncini de arttırmaktadır. Tarhana sadece soğuk algınlığı ile kalmayıp, birçok hastalığa da fayda sağlamaktadır. Büyük bir nimettir.

Bu yazı 09 Eylül 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.963 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*