Takma Diş Nasıl Yapılır?

Kendi dişlerinizi kaybedince zorunlu olarak dişlere muhtaç oluyorsunuz. dişler ise her ne kadar kendi dişlerinizi aratsa da sizi bir nebze idare ediyor. İnsanın en önemli bölgelerinden olan ağız bölgesinde yer alan dişlerin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

takma diş

Yapılışı

Toplumda takma diş diye tabir edilen protez dişler yapılana kadar belirli aşamalardan geçmektedir. Seramik tozu ile çeşitli kimyasal maddelerin birbirleri ile karıştırılması sonucunda takma dişler ortaya çıkmaktadır. İlk olarak hastanın eksik diş ölçüleri macun kıvamında olan bir madde yardımı ile alınır ve atölyede çalışılır. Ardından bu kalıp içerisine de seramik tozu ve bazı sıvı maddeler koyulup, döküm işlemi yapılmaktadır. Dişler fırınlama işleminin ardından tesviye ile işlenmekte ve en son olarak da cilası yapılmaktadır. Sağlam dişlerin ortaya çıkması için kullanılan malzemeler ile fırınlamanın önemi büyüktür. Dişler çeşitli maddeler ile de yapılıyor fakat en çok kullanılan protezler arasında porselen, altın dişler ve vener krom dişler yer almaktadır. İçlerinden en çok tercih edileni ise porselen dişlerdir.

Takma dişler gördüğünüz gibi birçok zorlu aşamadan geçmektedir. Tabi metal ile işlenmesi vs. sizi etkilemesin çünkü hassas bir şekilde, sağlıklı işlemlerden geçiyorlar. Yani hijyen testi vs. de yapılıyor ve gerekli temizlikler kesinlikle uygulanıyor. Eğer takma dişler olmasaydı bugün milyonlarca insanın işi çok ama çok zor olacaktı… Takma dişler günümüzde ciddi anlamda büyük bir nimet diyebiliriz.

Bu yazı 09 Aralık 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.571 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*