Tabak ve Masa Süslemesi

Özellikle misafir ağırlama ve günlerde oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz hazırladıkları ziyafetlerin sunumu, tabak ve masa düzeni konularına değineceğiz.

Masa Düzeni

Masa düzeni özellikle 6-7 kişilik ziyaretlerde en önemli hususlardan birisi. Yemekteyiz yarışmalarıyla daha da popüler haline gelen bu konuya erkekler bile neredeyse kadınlar kadar önem veriyor. Bu konuda ilk dikkat edilecek şeylerden birisi sadelik. Sonuçta hiç birimiz masamızın çok kalabalık ve karışık gözükmesini istemeyiz değil mi? Renk olarak pembe, kırmızı ve beyaz çok önem verilen renkler.

Masalarda aksesuar kullanımında vazgeçilmez olan şey çiçek. Burada çiçeğimizin cansız çiçek olmasına dikkat ediyoruz. Canlı çiçek gerek böcekler, gerekse de toprağı sebebiyle masanın hijyenik yönünü oldukça bozabilir. Bir de cansız çiçeklerdeki renk seçenekleri sebebiyle masanın düzenini bozmadan çiçek aksesuarımızı kullanabiliriz.

Ayrıca masalarda tuzluk-baharatlık gibi şeylerin de masa düzenini bozmaması, çok dikkat çekici modeller olmaması gerekir. Unutmayın asıl olan sizin yaptığınız yemek ve pastalardır. Dikkati bunların üzerinden çekecek her şey, kötü bir tercihtir.

Bardaklar konusunda en önemli şey ne ikram edeceğiniz. Eger içkili bir sofraysa farklı, ikramınız çaysa farklı, meyve suyu tarzı bir içecekse daha farklı bir bardak modeli kullanmanız gerekir.

Aslolan sizin pişirdiklerinizdir, masa düzeninde bunların önüne geçecek her şey kötü tercihdir.

Aşağıdaki masa düzenini değerlendirdiğimizde masadaki tabak ve aksesuarların öne geçmemesi hem tasarım konusunda çok zaman harcandığı intibası uyandırmamış hem de aslında çok sıradan olan kahvaltılıkların bile masa düzeninde ne kadar ön plana çıkmasını sağlamış; değil mi?

Tabak Düzeni

Masa tasarımı konusunda ne kadar sade davranacaksak tabak konusunda da o kadar abartabiliriz. Tabak tasarımını süslü ve gösterişli hale getirmek yemeklerin ön plana çıkmasını sağladığı için faydalıdır. Burada tek dikkat etmemiz gereken şey tabağımızdaki süslerin renginin masanın hakim rengiyle uyumlu olması. Buradaki uyumdan kasıt bire bir aynı olması değil; bazen da tam zıt olup tamamlaması.

Kahvaltı sofraları her ne kadar bizim kültürümüzde önemsenmese de oldukça önemlidir. Aşağıda bir çok örneğini verdiğimiz kahvaltı sofralarıyla ilgili başlı başına bir yazı yazmayı düşünüyoruz. Bizi izlemeye devam edin!

Bu yazı 28 Şubat 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.509 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*