Su Kaplumbağasına Nasıl Bakılır?

Öncelikle çoğu kişi evinde su kaplumbağası besliyordur ya da besleyen tanıdıkları olmuştur. Genelde evlerde beslenen kaplumbağalar Red Eared Slider (Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası) diye geçen bir diğer adıyla Trachemys Scripta Elegans’tır. Asıl yaşama sahaları Birleşik Amerika’dadır. Evlerde beslendiğinde ve iyi bakıldığında 70 yıl kadar yaşayabilirler.

Kaplumbağanın Beslenmesi:

Yavru kaplumbağalar daha çok protein ağırlıklı yiyeceklerle beslenirler. Yaşları ilerledikçe sebze ağırlıklı yiyecekler artmaya başlar. Öncelikle yavru kaplumbağalara Sanyu, Sera veya Tetra markalı bir ANA YEM alınmalıdır. Her gün bu ana yemin yanında karides, kurutulmuş kan kurdu, haşlanmış yumurta akı vb. protein ağırlıklı yemler verebilirsiniz. Kıyma vb. yiyecekler vermeyiniz pek sağlıklı değil. Yavrular her gün kafası büyüklüğü kadar yem yemelidir. Çok yerlerse obez olurlar tedavisi zordur. Çubuk yemlerine vitamin damlatmakta fayda var. Yetişkin kaplumbağalarda ise 2 günde bir çubuk yem verilmeli ve onun dışında yiyebildikleri kadar yeşillik yemelidirler. Bu yeşilliklerin içinde kesinlikle lahana ve ıspanak vermeyiniz. Marul ve kıvırcığı çok severler. Ayrıca erik, çilek, muz vb. meyveler verebilirsiniz.

Ayrıca kaplumbağalara kesinlikle ortasında palmiye bulunan plastik kaplarda bakılmaz, sadece işkence edilir.. Kaplumbağa beslemek için bir akvaryumunuz olmalı ve içinde ısıtıcı, filtre ve istediği zaman tırmanıp kuruyabileceği bir kuru alan olmalıdır. Suyun sıcaklığı 28 C derecede sabit olmalıdır. Kuru alanın sıcaklığı 32-33 C derece olmalıdır. Ortasında palmiye bulunan plastik kapların üretilmesinin ve petshopçular tarafından tavsiye edilmesinin tek sebebi PARA KAZANMAKTIR.

Petshopçularda kabuk sertleştirici diye sattıkları ürünü kesinlikle almayınız ve kullanmayınız. İçinde birçok kimyasal madde mevcuttur ve yararından çok zararı vardır. Kabuklarının parlaması, güzel görünmesi için bir şey istiyorsanız eczanelerde satılan Devit3 alıp kaplumbağanızın kabuğuna çok ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Haftada iki gün, günde ikişer kere yapıldığında olumlu sonuçlar vermiştir. Bizzat tarafımdan test edilmiştir. Fakat devit3 kabuğa sürüldükten sonra kesinlikle 2 saat bir süre kaplumbağa kuru bir alanda tutulmalıdır. Kabuğun maddeyi iyice emdiğinden emin olduktan sonra suyuna koyabilirsiniz. Aksi taktirde zeytinyağı gibi suyun üstünde birikecektir.

Kaplumbağa kuru bir kapta 15 dk. güneş banyosu yaptırılmalıdır. Her gün toplamda 1,5-2 saat arası bir süre olacak şekilde 15 er dk lık periyotlarla yapılmalıdır. Yazın bu çok önemlidir. Eğer sürekli başında durmak istemiyorsanız; bir kısmı suda bir kısmı kuru olacak şekilde bir kabı bir kısmı gölgede kalacak şekilde güneşin altına koyabilirsiniz. Burda çok önemli bir nokta var. Kaplumbağa güneş ışığını doğrudan almalıdır. Cam arkasından almasının bir faydası yoktur. Kışın güneşlendirme imkanı olmadığı için bir uvb lamba edinebilirsiniz ya da yemlerine D3 vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Böylece kabuk yumuşamasını da büyük ölçüde önlemiş olursunuz. Kabuğun yumuşaması da gerekli kalsiyum, mineral ve D3 vitaminini alamadığında olur. Kaplumbağa kabuğunun yumuşamasıyla karşılaşıldığında tedavi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Çok önemli bir nokta daha var kaplumbağanızı ev ortamında kış uykusuna yatırmayınız. Çünkü bu kaplumbağalar çiftlikte üretilmiştir. Doğa yüzü görmedikleri için bağışıklık sistemleri çok zayıftır, bu yüzden kış uykusuna yattıkları zaman büyük bir olasılıkla tekrar uyanamayacak ve öleceklerdir. Özellikle kaplumbağanız 4 yaşından küçükse kesinlikle yatırmayınız. Bu durumun oluşmaması için de su sıcaklığının sürekli 24 derecenin üstünde olması gerekmektedir. En ideali 28 derecedir.

Bu yazı 23 Mayıs 2009 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 178.468 defa okundu.

Bu yazı için 187 yorum yorum yapılmış.

 • çok güzel bir araştırma ve değerlendirme bu bilgiyi bizimle paylaşan arkadaşa teşekkürler

 • saol un paylaşım için teşekkürler

 • Rica ederiz.. Herhangi bir sorun yaşarsanız bura bize danışabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

 • ablamın 2 adet su kaplumbağsı var boylarına bakılacak lursa daha küçükler TURTLE STICK adında yamleri var biz önceden günde 1 tane veriyorduk ablam bir başka mamanın arkasında günde 2 defa verilmelidir yazısını görmüş artık günde 2 defa veriyor ben günde 2 defadan daha biraz fazla verilmeli diye düşüüyorum lütfen birinz bana yardımcı olsun

 • günde 2 ya da 3 defa vermelisiniz fakat sadece 1 er tane yem değil. yani 1 günde toplam vermeniz gereken yem miktarı, kaplumbağanızın kafası büyüklüğünde olmalıdır. anladığım kadarıyla sanyu turtle stick kullanıyorsunuz, kaliteli bir markadır. fakat bununla yetinmeyerek petshoplarda satılan kurutumuş kan kurdu veya karides alarak arada bir onlardan da vermelisiniz. istediğiniz zaman marul, kıvırcık da verebilirsiniz. kiraz, çilek gibi meyveler de vermeniz uygundur. genelde kirazın tadını çok severler :) ben kaplumbağlarıma sabah 2şer tane stick yem, öğleyin 1er tane stick yem, akşamları da birer parça karides veriyorum. umarım yardımcı olmuşumdur.

 • Bişi soracağım.Bir sitede yeni aldığınız kaplumbağayı 1 litre su ve 1 çay kaşığı tuz koyun bir kaba diyor. sonra yıkayın öyle suyuna koyun diyor. size daha çok güveniyorum. siz nediyorsunuz. bir sorum daha var ben bir kafes aldım ama akvaryum olabilirmi bilmiyorum. yani emin değilim. 6 gen bir şekli var. ortasında çıkıp kuruyabilecekleri bir alan var.rahat yüzüyorlar.Yemeklerinide sabak akşam veriyorum.(karides,marul).Babam muz veya çilek falan vereceksen başka kapta ver sularını kirletiyo dio napabilirim bana yardımcı olabirlirmisinz. özürdilerim ama bir tane daha var. bitane kaplumbağamın üzerinde beyaz bir çizgi var(bugün aldım) nedir acaba biliyormusunuz(şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

 • merhaba bertuğ. biz burda sorularınızı yanıtlayarak size yardım etmek istiyoruz tabiki istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.

  size önerilen tuzlu su kaplumbağnızın temizlenmesi mikroplarından arındırılması için önlem amaçlı bir tavsiyedir ve yapmanızda fayda var.

  rahatca karaya çıkabilecek ve dinlenecekleri bir akvaryumsa elbette akvaryumda olabilir. hatta akvaryum onlar için çok daha sağlıklı olur.

  yem olarak fazla farklı şeyler vermemenizde fayda var. gerektiği kadar verirseniz çok sağlık bir kaplumbağanız olur. başka bir kapta vermenizde temizlik açısından iyi olabilir ama yaşadığı ortam dışında yemini yemeyebilir.

  kaplumbağanızın üzerindeki çizginin tam olarak ne olduğunu anlamadım görmeden yanlış bir şey söylemek istemem.

 • Bnm Orta Boyda Birazdaha Küçüğü Kaplumbağam Var Ama Dişimi Yoksa Erkekmi OLduğunu BiLmek istiyorum NasıL ÖğrenebiLirim Yardımcı oLursanız Çok sevinirim…

 • benim bir kaplumbağam var.aslında alırken ilk başta akvaryum alacaktık ama satıcı plastik ortasında palmiyelilerden verdi.neyse ben kaplumbağamın kabını değiştireyim mi?birde içine ince kum mu yoksa küçük taşlardan mı koyayım? günde kaç kere yem vermeliyim?Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim…

 • Benimde uc tane war surekkli kavga ediolar :D biri bi koseye gidince oburleride pesinden gidiyo köse kapmaca oynuyolar.. benim kaplumbagalarim akvaryumda duruyo hergunsularini dgistiriyorum ilik su dolduruyorum ama haliyle soguyo merak etttigim bise var bu bi sicak bi soguk rahatsiz etmiyomu kaplumbagalarii yoksa illa filtreli akvaryum falanmi almam gerekk bunlara bakmak kendime bakmakdan daha zor yawww:P

 • Kesinlikle akvaryum almalısınız. kaplumbağalara o palmiyeli kaplarda bakılmaz sadece işkence edilir ve öldürülür. petshopçuların hangisine sorarsanız sorun size o plastik kaplarda bakmanızı söyler. bunların tek amacı para kazanmaktır. o plastik kapların yapılmasının amacı ticaridir. petshopçular kaplumbağaları o plastik kaplarla satarak daha çok satış yapmaktadır. ve alınan kaplumbağalar kısa bir süre sonra öldüğü için yenisi alınmaktadır ve böylece satış devam etmektedir. kesinlikle akvaryum almalısınız. yemlemeyi şöyle yapın günde 2 kez yem verin ve 1 günde verdiğiniz yemlerin toplamı kaplumbağanızın kafası büyüklüğünde olsun.

  ayşe hanım bu hayvanlar doğada sosyal hayvanlardır fakat biz kapalı bir ortamda baktığımız için (akvaryum her ne derece büyük olursa olsun doğada sağladıkları yaşamı sağlayamaz) birbirleriyle çekişmeleri genelde yaşanan bir durumdur. dikkatli olun yem verirken onlar birbirlerinden uzakken verin. yoksa ilerde birbirlerinin öldürmeye kalkışabilirler. Isıtıcı almanız mutlaka şart. siz suyu ılıtınca onlar için iyi olduğunu düşünüyorsunuz fakat bu hayvanlar soğukkanlı hayvanlardır. ısı değişikliği onları hasta yapar. hatta ölüme kadar gidebilir. bu yüzden mutlaka bir ısıtıcı alın. akvaryumunuzun üstü gün boyunca 2/3 ü kapalı olsun. geceleri de tamamen kapatın. eğer akvaryumunuzun kapağı yoksa havluyla üstlerini örtebilirsiniz. akvaryumun içinde mutlaka çıkıp kuruyabilecekleri bir alan olmalıdır yoksa boğulurlar. Evet kaplumbağa beslemek kolay gibi görünür ama çok zordur ;)

 • çok güzel bir araştırma çok teşekkür ederim bugun daha yeni kaplumbağa aldım ve nsl bakılacağını ayrıntılı şekilde açıkladığınız için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

 • Benim kaplumbağam kocaman oldu; elimin içi kadar. Bazen parmağımı ısırıyor, yemek sanarak. :) Büyüyünce dış filtre şart; tabii akvaryum veya özel büyük şeffaf bir kap da. Unutmayın iyi bakarsanız kocaman oluyorlar. Zaten o minik satılırken verilen kaba asla sığmaz. Dış filtre de şart büyüyünce pisliğiyle uğraşmazsınız. O mutlu siz de mutlu olursunuz. Kesinlikle en az 2 çeşit yem ve arada haşlanmış tavuk verin ama yıkayarak asla yağlı olmasın. doğal ürünler verin. Asla yapay pasta, çikolata vs vermeyin. Sevginizi asla eksik etmeyin. Sudayken başını okşayın. Ben şu sürüngen lambalarından almadım. Fazla ışıktan fena rahatsız olduklarını düşünüyorum. Güneş alan bir pencere kenarı onun için süperdir. Tabii güneşlenebileceği bir kuru düzenek hazırlamalısınız. Ayrıca suyu dalgalı olmamalı. filtre su çıkışını bu yüzden her tarafına delikler açtığınız bir minik kabın içine yerleştirebilirsiniz. Filtre su akışını yukarıdan bu kaba akıcak şekilde koyabilirseniz müthiş bir şekilde hem de dalga yaratmadan suyun oksijenle buluşmasını sağlayabilirsiniz. Kaplumbağanızı aradan yuvasından dışarı çıkarmayı da ihmal etmeyin ve yuvasına geri bıraktıktan sonra işiniz bitince mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın. Fazla korktuğundan ürkütmemeye çalışın. Yuvasını sürekli oturulan bir yere koyun, ama köşede bir yer olsun ki korkmasın. Yalnızlık psikolojisini bozuyor bence. Çevresine bakınan bir canlı olduğundan, dikkatini çeken şeyleri seviyor.

 • Bu arada kaplumbağanız bayağı büyüyünce günde artık kafasına göre yem vermeyeceksiniz tabii. Çünkü kafa miktarı ona az gelebilir. Zaten dilinden o kadar anlayacak hale geliceksiniz ki. Acıktığını anlayacaksınız, doyduğunu da. :) Sabah akşam tam öğün öğleleri de bazen atıştırma hoşlarına gidiyor. Yemleri suya atarak verme taraftarıyım ben. Elinizle vermeyin bence, yem ıslanmamış olur zor yutarlar. Zaten dış ortamda su yokken yem yiyemezler ağızlarında kalır. Bulunduğunuz ortam kışın soğuk oluyorsa ısıtıcı almalısınız. Eğer kloriferli ve eviniz hiç soğuk olmuyorsa benim gibi almayadabilirsiniz. Insanın rahat yaşayabildiği bir ortamda onlar da rahat yaşayabiliyor yani. Ama o koşullar daimi olmalı tabii.

 • Çok konuştum biliyorum ama :) kaplumbağanız suda boğulmaz korkmayın :) az suda yemek de yiyemeyebilirler, korkabilirler. Kesinlikle su seviyesi kaplumbağanın en az 4 katı olmalıdır. Korkunca suya dalmalı, yüzebilmeli, yemi kapıp suya dalabilmeli. Genelde suda uyurlar. Bazen kuru düzeneklerinde. Ama genelde suda. Uyuyuşu insanı andırır, bacaklarını uzatır bazen kollarını da açar :) . Bizim kaplumbağamız (1 tane var) bizimle 3 senedir mutlu. Onu çok seviyoruz. Tırnakları çok can yakıyor ama büyüyünce :))

 • Arkadaş 28 derecede olarak yazmış su sıcaklığını ideal; başta. :D Bence o sıcaklık daimi olsun hayvan 2 günde bilemedin max 1 ayda ölür. Bunalır onda. Güneşte bile uzun uzadıya durmazlar (10 dk maksimum) hemen serinlemek için suya dalıyor bunlar. Sürekli 28 derece bana fazla gibi geldi. Yazın normal su sıcaklığı gayet yeterlidir. Isıtıcıya gerek olmaz. Kışın da eviniz kaloriferli ve yeterli ısınıyorsa yani kazakla falan dolaşmıyorsanız, pijama gayet her saatte yeterli geliyorsa size, o ısı ona yeter. Yapay bir ısıtıcıya gerek de kalmaz.

 • arkadaşlar benim yavru bi kaplumbağam var ama nedense hiç yem yemiyor aldığımdan beri yediremedim yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

 • Alp Osman ŞAHİN

  hande hanım rica ederiz ne demek..

  hakan yazıyı yazarken 28 derece diye biliyordum. fakat sonradan 26.5 derece olması gerektiğini öğrendim.

  tarkan kaplumbağan şu an depresyonda. yeni alınan kaplumbağalar hep öyle olur. çinden çok kötü koşullarda getiriyolar bu ülkelere. yem yemesini sağlamak için farklı yem çeşitleri denemelisin. örneğin eğer kaplumbağan çubuk yem yemiyorsa, ona petshoplarda satılan kurutulmuş karides vermeyi dene. çoğu kaplumbağa karidese hayır demez :) ve eğer kaplumbağana o küçük plastik kaplarda bakıyorsan, yem yedirmen daha da zordur. plastik kapta bakılan o yavurcuklar tıpkı doğar doğmaz küçük bir hücreye konulan ve sürekli orda büyütülmeye çalışılan bir insana benzer ;)

 • bnmde bi su kaplumbağam var henüz akvaryumu yok 5 ay gbi bir süredr bnde, arkadaşım kabuğunun gelişmesi için haftada 1 defa kabuğunu fırçalamam gerektiğini söyledi bi kere denedim ama aklıma yatmadı sizce bunu uygulamalımıyım???

 • uygulamalısınız. bir tane diş fırçasını alın ve ılık suyu da hafif açın yavaşça ve nazikçe fırçalayın :)

 • Bende bu gün yeni bir su kaplumbağası aldım ancak baktıgım sey uygunmu diye sormak istedim benim akvaryum a benzeyen kabımda etrafı her yeri kapalı bir tek bir yanında delikler var küçük küçük onun dışında her yeri kapalı üste taşınması için bir tutma yeri ve kapak var kapağı açıp havadan yemeği atıyorum dikdörtgen seklinde ve uzunluğu yaklaşık LCD bir bilgisayar ekranı kadar (büyük olanlardan) genişliği iste o baya iyi geniş uygunnmudur bu kap ve ısıtıcı basta mı olur yoksa kendimiz mi almalıyız bir de 4 yaşından önce kış uykusuna yatırmayalımmı nasıl olcak bu nasıl yatırmıycaz her gün gelince sallıyım mı uyann sanaa diye :D

 • kaplumbağamın kabuğu yumşamış.ama ben her gün güneş banyosu yaptırırım.arkadaşım kabuk değiştireceğini söyledi.aynı zamanda 3 taneler.

 • Alp Osman ŞAHİN

  batuhan anlattığın kap uygundur. fakat tam olarak anlayamadım yani hayvan dışarıyı görebiliyo mu? eğer leğen gibi hayvan dışarıyı göremiycek şekildeyse biraz bunalıma giriyor. Tabi asıl önemli olan kaba mutlaka bir ısıtıcı almalısın. ve bir de kabın büyüklüğüne göre bir havalandırma motoru almalısın. sen ısıtıcı alıp taktıktan sonra hayvan kış uykusuna yatmaz zaten. eğer suyu soğur ve 23 derecenin altına düşerse kış uykusuna yatar ve büyük ihtimalle ölür.

  irem güneş banyosunun yanında suyun mineralini artırmak için, kuşlar için kullanılan gaga taşından al ve sivri yerlerini koparıp akvaryumun içine bırak. ayrıca yumurta haşladıktan sonra o haşladığınız suyu akvaryuma dökünüz (su kaynar haldeyken dökmemeye dikkat edin kaplumbağaları yakmayın). bunun dışında vitamin de kullanmalısınız. yeme damlatılan, d vitamini içerikli olan vitaminlerden.

 • vitamin kullanıyorum,haşlanmış yumurtanın suyunuda döküyorum,hemde haftalardır.ama yine de olmuyor.

 • Alp Osman ŞAHİN

  Anladığım kadarıyla kaplumbağalarınız küçük ve bu yüzden kabuğunda esneklik olması biraz normal. kış aylarına girdiğimiz için vitamini eksik etmeyin. yaz geldiğinde bol bol güneşlendirirsiniz. vitamini kullanmaya devam ettiğiniz sürece ciddi bi problemle karşılaşmazsınız

 • teşekkürler.

 • kaplunbağmı ara sıra dışarı çıkarmalımıyım ? kaç günde bir suyunu değiştirmeliyimm ? birde akvaryumumn boyu 35 40 cm,boyu da 10 cm civarın çok mu küçük? kaplumbağam çok küçük ülduğundan dolayı çok az doldurdum bağulur diye karkuyorum.

 • hayvanım yem yemiyo çoğunlukla uyuyo ne yapmalıyım

 • ya bnm hayvanm yem yemıor ve uymaya basladı bı tane yem almıstım sonra bıttı tekrar bı yem aldm yem kalıtelıde ama yemıor bunu ve uyuyor ne yapmalııım olmesnden cok korkuorumm:(

 • derin akvaryumun içinde kaplumbağanın çıkıp dinlenebileceği bir kuru alan varsa, suyu istediğiniz kadar doldurabilirsiniz. yüzme çok iyi biliyorlar boğulmazlar. dışarı çıkarmanıza gerek yok kaplumbağanızı.

  alp ve gizli özne sizin sorunlarınızın sebebi kaplumbağanızın bulunduğu ortamda ısıtıcısı olmaması ve rahatça yüzebilecekleri bir akvaryuma sahip olmamalarıdır. anladığım kadarıyla plastik kapta besliyorsunuz bu şekilde uzun süre yaşayamazlar.

 • ben kaplumbağamı bugün aldım akvaryuma koydum ama sadece karides yiyorr başka bişeye gerek var mı acaba??

 • benim bir kaplumbağam var ama pek te iyi baktığım söylenemez. akvaryumda değil kapta yaşıyor .bazen uyuyor ama kış uykusu mu bilmiyorum.sizce ne yapmalıyım onun uzun süre yaşamasını istiyorum.

 • akvaryum almayı düşünüyorum ama akvaryumlar genellikle kaç TL civarı oluyor para önemli değil ama …

 • benim de bir su kaplumbağam var genellikle hep uyuyor yem günde genellikle 2-3 kez yiyor ama hep uyuyor bazen onu yere gazete serip yürütüyoruz ama akvaryumda almayı düşünüyorum onu uytmamaya çalışıyorum amatekrar uyuyor ne yapmalıyım

 • ben akvaryumların 30-40-5-TL civarı olduğunu duydum doğru mu?

 • 50 TL demek istedim

 • plastik kapta ne kadar yaşayabilirler?

 • slm benim kaplumbagam sürekli boazini sisiriyor korkuyorum acaba hasta mi diye? bilen varsa lütfen yardimci olsun.

 • ayrica isitici aldim bn ama suyu arada kontrol ettigimde soguk oldugunu görüyorum bisey olur mu? benim iki tane kaplumbagam vardi biri öldü:( bunada hastlik gecirmis midir?

 • benim kaplumbağalarım plastik kapta yaşıyor.
  balıklar için aldığım akvaryuma onları geçirmeyi düşünüyorum.sizce oygun olur mu ?
  birde kaplumbağalarım çok oburlar.ne yapmalıyım?

 • balıklar için aldığım kap dikdörtgen şeklinde ve gayet büyük.ısıtıcı almak zorunlumudur kesinlikle alınması mı gerekiyor?kaplumbağalarımın yaşamasını istiyorum çubuk yemleri nerede bulabiirim? kaplumbağayı aldığım dükkanda bulamadım.

 • benim kaplumbağam resimdekinin büyüklüğünde 2 tane.sizce birbirlerine zarar verebilirler mi ?

 • benim kaplumbağalarım yemlerini yiyemiyorlar bazen.parçalayamıyorlar.kesemiyorlar. ben onlara yardımcı olabilir miyim ? yeterince ufalıyarak atıyorum geçi ama :D

 • arkadaşlar bazı kişiler kaplumbağaların acıkıp acıkmadığını anlıyamıyorlar.
  Acıktıklarında kafalarını suyun içine gömüp ağızlarını açıyorlar.tok olduklarında ise bunların hiçbirini yapmıyorlar.kuru olan bir yere çıkmak istiyorlar.ve daha yavaş hareket ediyorlar.

 • Manyak bu kaplumbağalar ya !!!

 • Kafalarını koparcam şimdi pisikopatlar.!!!

 • benim kaplumbağalarım salak gibiler.akılsızlar birazcık.neden acaba ? ben onları ormana salmayı düşünüyorum.yada sahildeki denize mi atsam ? çünkü gerçkten salaklar.plastik kap şeffaf renk die çıkmaya çalışıyolar yürüyebileceklerini düşünüyolar.çoook salaklar. en iyisi yarın onları ormana veya ege denizine salayım.çünkü çok manyaklar.pisikolojileri bozuk.her türlü pislik var kaplumbağalarımda.2 taneler biri kız biri erkek. ikiside birbirinden manyak! :D

 • İlk kez kaplumbağalarımı su içerken gördüm :D

 • Salih sanane !
  Kapta ne kadar yaşıyacaklarından sanane be ha, sanane!

 • Benim kaplumbağam var 2 tane ve çok tatlılar onları çok seviyorum :)
  Bu kıvırcık ve marul vermek büyük kaplumbağalar için mi geçerlidir ? Ben denemek için verdim ve kaplumbağalarım yemedi.Şu kaplumbağa nin amacını anlayamadım ama :D ..
  2 tane kaplumbağam olduğu için kaplarındaki suyu kaç günde bir değiştirmem gerekiyor ?
  Lütfen bana yardımcı olur musunuz ?:)

 • Ben kaplumbağalarımı akvaryuma gçirmek istiyorum fakat kurulanabilecekleri yer yok akvaryumda. Sizce ne yapmalıyım ? En azından plastik kapta kurulanacak yerleri varr.

 • Kabuk değiştirme mevsimi ne zamandır ?

 • Ben diğer akvaryuma geçiricem ama ortaya kurulanmaları için ne koyucaam lütfen yardım lütfen acil !!!

 • Benim kaplumbağam hiç suya girmek istemiyor hep kuru bir yere çıkıyor fazla hareket etmiyor neden ?

 • Merhaba,

  Kaplumbağa12 adlı üyenin yazıları neden silinmiyor anlam veremedim.
  Bu kadar mı saçmalayabilir bir insan !!!!!!!!!!

  Hayvan sevgisinden yoksun bir insan olduğunu düşünüyorum kafasını koparmak ege denizine salmak ne demek?? lütfen rica ediyorum onun mesajları siteden silinsin!
  Masum sevimli zararsız hayvanlara hakaretten dolayı kınıyorum kendisini.

  Ve ayrıca saçma sapan fikirler verip kaplumbağa beslemeye yeni başlayan insanların kafasını karıştırmaya hakkı yok !

 • benim kaplumbağalar hiç yem yemiyo ne yapmalıyım ????????

 • kaplumbağaların yaşlarını nasıl öğreneceğiz tşkrlr

 • benim su kaplunbagam var ama markası sanyu oldugu halde yemiyor napabilirim?……….

 • ben bu gün aldım ve çok seviyorum burdan çok bilgi aldım

 • ben kaplumbağamı alalı daha 1 gün oldu ama daha hiç yemedi suyunu sürekli değiştiriyorum plastik bir kabı var acaba neden yemiyor? şimdiden teşekkür ederim

 • arkadaşlar ben bugün kaplumbağa aldım akvaryumumda bakıorum uvb midir nedir o ışıktan almalımıyım bide kaplumbagamın dinlenmek için çıktığı yere ısıtıcı ışıkmı koymalıyım

 • erkaek veya dişi olduğunu nereden anlıyıcaz

 • Öncelikle kaplumbaların yemlerini değiştirmek istiyorsanız önceki yemleriyle azar azar karıştırıp verin yavaş yavaş yeni yemlerine alışacaklardır.Bir kere kaplumbağa12 arkadaşımızın kaplubaları çok talihsiz bence zavallı hayvancıkları hem satın alıyor hemde sorumluluğunu almıyor önların yemlerini ucuz yemlerden alıp yanlış şartlarda bakıyor ve denize atmaya kalkıyor siz onu kendi dünyasına bırakın,furkancığım onu bende bilmiyorum ancak kaplumbanın nasıl erkek veya dişi olduğunun anlaşıldığını uzman mağazana sorabilirsin.Burakcığım sen o ışıktan almak yerine evin bol güneş gören bir yerine koyabilirsin.sorularınız varsa eğer bana sorabilirsiniz …..

 • Arkadaşlar kaplumbağaların dişimi erkekmi olduğunu altındaki çizgilerden anlıyoruz.
  eğer altında kırmızı çizgi varsa dişi, yoksa erkektir.

 • yha bn kaplumbağamı yeni aldım ve attığım yemlerin hiçbirini yemiyo we daha 4 gündür bakıorum hiç bir şey yemiyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun daha yeni ama bn ona çok bağlandım gerçekten bide şu plastik kap işini anlamadım bnm kaplumbağam plastik kapta büyüyor we petshopta bişiy olmicanı sölediler ayrıca şu kabuk sertleştiricisini kullanın dedi veteriner

 • ya bana yardımcı olun lütfennnnn

 • Arkadaşlar ben kaplumbağamı yeni aldım ama yem yemiyo bişe yapmıyo ne yapıcam ?

 • slm arkadaşlar, ben ilk defa kaplumbağa besliyorum, hepiniz yazmış olduğu yazıları okudum ve yem werme konusunda dediklerini denedim, fakat benim kaplumbağalarım hiç bişe yemiyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim

 • benim kablunbağamın uyuşu çok deyiş bunun bir etkisi olurmu

 • benim kaplumbağam üçüğü yumuşacık kabuğu ver üflesen ölür

 • benim kaplumbaüam çok büyüdü acaba obez ola bilirmi lütfen yardım edin

 • ben kaplumbağa almak istiyorum ısıtıcıya gerek var mı

 • kaplunbağalarım okadar küçük ki ağzı yok mu diye şüpheleniyorum. balık verebilir miyim lütfen okuyun çok önemliiii

 • ya kardeşim benimki sebze yemiyo napıyım !!!!!

 • yani benim kaplumabğalarımdan biri öldü bu yüzden annem yeni aldı.Bu yüzden annem yeni aldı yine hayatta tutmak için araştırıp elmden geleni yapıyorum

 • arkadaşlar ben bugün daha ilk kez kaplumbağa aldım ve bakıyorum kaplumbağam hiç kuru yere çıkmıyor hep suda yüzüyor sizce bir sorunu mu var cevabınızı hemen bekliyorum

 • ben yaklaşık 1 ay önce su kaplumbağası aldım ve henuz daha 5 aylık.bu gün güneşe koydugumda göz kapaklarının ıkısındede bembazbir tabakagördüm. ve göz kapaklarının birleştiği yerdede beyazlıklar vardı. ayrıca ben o palmiyeli teraryumlarda bakıyorum ki arkadşalarımda onlarda bakıyor. 6 sene 3 sene bakan var. büyüdüğü zaman başka bir akvaryum almayı düşünüyorum. ve petshopa gi,ttim bana karides verdiler. ve deep live reptivit diye bir vitamın aldım bana hergün 1 damla yemine veya suyuna damlatmam gerektiğini söylediler ben bunları yapıyorum. yemöide bir sabah bir akşam vermem gerektiğini söylediler ancak ordan aldıgım bir dergide yavru kaplumbağaların gelişimi için sık sık beslenmesı gerektıgını söyşedıler.ve ilk yemi yediği zmaan yiyebildiği kadar ama kafasının boyutunda verindediler ve kaplumbağama 1 sabah 2 ögle ve akşam 1 yem veriyorum.

  ben o beyazlıkla ve kaplumbağama nasıl menü hazırlayabılırım bunun hakkında bilgi almak istiyorum. :) şimdiden teşekkür ederim :)

 • kaplumbağanın yemi yemediğinde teleş etmeyin acıkmamıştır.birde fazla elinize almayın ölüyolar. benim 2 kaplumbağam var teki öldü yavaş hareket edenler çabuk ölüyo ama öbürü yaşıyo ve çok neşeli. elimde bile uyuyo birde suyunu çok sık değiştirmeyin öyle mikrop kapıyolar.

 • kaplumbağama marul verdim yemedi niye????

 • benimde yavru tatlı su kaplumbağam var dahada çok yardıma ihtiyacımmmmmmmmmmmm vaaaaaaaaaaaaarrrrrrrr

 • Merhabalar Ben Volkan ŞAŞI.7 aylık yetişkin bir kablumbağam var.kendisi suan o kadar tatlı ki odamda yere bıraktığım zaman bir kaç kere düşünerek dolanıp sonunda yanıma geliyor.En başta bunu bir tesadüf olduğunu düşünmüştüm ama sonra ki durumlarda aynı şeyi yapıyor bu çok hoşuma gitti.kabuğunda biraz solgunluk e hafif çatlama var devit3 umarım işe yarar.beslenme konusuna gelince enbaşta bişeyler yemiyordu bu neredeyse 2 hafta böyle sürdü.ilk açılımı sucukla yaptım sonrası çubuk yemlerle geldi :) ben günde 4 defa çubuk veriyorum sabah 2 akşam 2 ben ideali bu büyüyen bir hayvan için günde 2 çekirdekten küçük yem yetersiz diye düşünüyorum.bunun yanında hafta 2 defa yeşilik ve haftada 1 defa muz parçası yemekte.ama en önemlisi hayvanınızı sadece yemek atmak için değil elinize alıp sevmek için güneşi onada hissettirip dışarı çıkarmak için ve ilginizi hep yüksek sekilde göstermek için besleyin.eğer bunları yaparsanız gerçekten ne kadar değerli bir varlık olduğunu anlayacaksınız.Hoşcakalın.

 • arkadaşlar bn daha yeni kaplumbağa aldım plastik kapta besliyorum adam 2 tane yem wermemi söyledi 2 tane kaplumbağam war 2 sine sabah 1 akşam 1er wercekmişim toplam 4 yem ama onu yemiyolar su üstünde kalıo ne yapmam gerekio yardımcı olur musunuz?

 • arkadaşlar ben 2 tane besliyorum.. öncelikle direkman şunu belirteyim! sakın ola içinde palmiye bulunuan o fanuslardan almayın biz onlara ÖLÜM FANUSU diyoruz. yine sakın yeni aldığınız minicik kaplumbağaları AKVARYUMA KOYMAYIN!!!! en ideali yuvarlak camdan olan ve içinde taşlar bulunan,ayrıca içinde hava alabilecekleri bir taşı olan kaplumbağa fanusundan alın.yaklaşık 15 tl civarında ayvan dükyanı değilde petshoplardan alabilirsini ve çok geçmeden kullanışlı bir ısıtıcı alın sakın ama sakın SICAKLIĞI BELİRTİLEN GİBİ 28 DERECEYE AYARLAMAYIN! bu miniklerinizin kabuklarının yumuşamasına neden olacak. en ideal 24 dereceye ayarlayın sakın oda sıcaklığı 20 derece ha 20 ha 24 derece farketmez demeyin hiçbirinizin evi sabit 20 derece olmaz… hayvanlarınızın KIŞ UYKUSUNA YATMASINI KESİNLİKLE ENGELLEYİN AKSİ TAKTİRDE UYUYUP UYANAMAMA İHTİMALİ YÜKSEK ve sakın yeni aldığınız hayvanlara vitamin ilaç vb seyler vermeyin bunları 7 cm boyutlarına ulaşınca verin. ve sakın hayvanınızı tek bırakmayın en az 2 kaplunbağ alın 1 tanesi depresyon geçirir ve ne yemek yer ne hava alır bu hayvanınızın 1 yıldan az yaşamasına neden olur öğün olarak yeni hayvanınıza günde 1 tırnak yarısı kadar yeşillik verin (marul-ıspanak-kıvırcık-sala)

 • 1 tırnak yarısı kadar yeşillik verin (marul-ıspanak-kıvırcık-salata vb) ve günde üçkere sabah öğle akşam bir küçük su karidesi verin petshoplardan bulabilirsiniz. büyüdükçe oranları ve çeşitleri arttırın eğer aldığınız ilk günlerde yemek yemiyorsa depresif bir haldedir yaklaşık 2 hafta kadar sürer ama sonunda inadından vaz geçer.ve son olarak onları yolculuğa çıkartmayın sesli ortam vb güneş ışınları iyi faktördür sarsıntılı ortamda depresyon geçirir bu nedenle durmadan elinize almayın alın ama haftada bir oda acıtmadan sevin kabuğu yumuşuyorse yemek miktarını arttırın daha çok yeşillik verin.akvaryuma parlak cisimler sokmayın… umarım yardımcı olmuşumdur.

 • Arkadaslar bende kaplumba alıcam akvaryumum var boyutu (60x30x25) dir ortalama 40 litre su alıo 2 damacana fakar ben söle bişe yapıcam eski balıkların kumu vardı kumu iyice yıkıyıp bir kaba koyup akvaryuma ters sekilde ortaya koyup üstüne suyu doldurcam minevi ada gibi kurulanmaları için bide benm besliycem yer bi işyeri güneş görmüyor sorun olurmu bide sürekli o akvaryumda beslenırmı suyu tahmını olarak 10 litre civarı koyup ortaya ada yapıcağım ısıklandırma olarak avize lambası olarak beyaz lambalar var onlardan koysam problem olurmu cevaplarınızı bekliyorum tesekürler balığım bitane kaldı astoroonot balığı erkek sanırsam 3 tane daha varda 3 ünüde öldürdüler 1 tane kaldı o ölürse alıcam tesekkürler

 • 2 yıldır hayvanatlarım yaşıyor. Hala ölmediler saygılar

 • su kaplumbagası aldım 2gun oldu ne yemek yıyr ne bırsey uyuyr ne yapmam lazm onu uyandırıyrum uyudugunda

 • Sakın ama sakın günde 3 kere çubuk yem vermeyin tam tersine verirseniz kaplumbağanız ölür. Eğer kaplumbağanız plastk kapta yaşıyorsa kabuğunun hizasına kadar su koymalısınız ,aksi takdirde kaplumbağanız su yüzeyine çıkar ve kabından atlar .Eğer kaplumbağanız kaybolduysa kesinlikle koltuk yatak vb. şeylerin altına gizlenmiştir.benden bukadar arkadaşlar bb :)

 • benim hakkımda düzgün konuşunuz çünkü burda hala kaplumbağalarım yaşıyor ben mükemmel bir bakıcıyım caheller

 • benim hakkımda düzgün konuşun ben kaplumbağalarımı hep severim hem döverim size ne

 • DÜNYANIN EN İYİ KAPLUMBAĞA BAKICISIYIM

 • arkdaslar kaplumbaganıza BİR gün Boyunca onu nasıl kral gıbı yasatıcagnızı solıym sabah 10 da bir karides verin karides ı cok sevıyolr öğlen 3 te verın bıde aksam 10 da bole çok ıyı yasar ama sadece yemle kral gıbı yasatılmazz onu bir leyen gıbı kapta dolastırın tabı leyende su olmalı arada buyuk yerlerde yuzmeyı cok sevıyorlar onları 20 dakka gunestte tutun kucuk kaplumbaganız varsa gunese çıkarırken yanında durun 20 dakka cunkı karga kapabilirrrr ama 10 cm bır kaplumbaganız varsa yanında durmanıza gerrek yoktur he bıde gozunde beyaz bısey varsa beyaz bi şişlik suyunu bi değiştirn bide besledıgınız yeri çoookkk temızleyın sabunlu suyla oyle kaplumbaganız hem sağlıklı hemde temız bır yasam surdurur ben bunları yaptım artık elımden bıle yem yıyor benı besle dermıs gıbı kabından kafasını çıkarıyorr sızde bunları yapın kaplumbagalarınız gercekten sızı cok sevecektır bide kaplmbaganıza haftada bir şu yemeklerı verırsenız kemıklerı sağlamlasır dah sağlıklı olur yemekler bunlar 1 adet tatlı pişmiş patates kafası buyukluugnde olsun haftada 1 yıyecek yemeklerı sonra elma marul ben bunları bılıyorm bide kaplumbaganız yem yemıyorsa korkmayın 40 gün aç yasayabılır ama susuz yasamaz :)) hoşçakalın bıdakı kaplumbaga bakımında gorusuruz :)))::::))))))))

 • kaplumbagalara kotu davranın a*** a*** s*** onlara cok ıyı bakın hayvanlar aa dogru ya sıze hayvan da yakısmaz onlarıda allah yarratı bızım kadar değerlerı var aslında bızden daha değerlıler onlar hıc kımseye zzarar vermıyor tabı kaplumbagalar ıcın soluyorm dıer hayvanlar saldırganda olabılıyor sakın kaplumbaganıza kotu davranmayın kotu davranan ** dur

 • benim kablmbağmda hiç bişey yemiyorr çok mutsuz görünüyor plstk kapta besliorum adasına bile hiç çıkmıor napıcam bilemedm:(

 • benim kaplunbağamın üzeri yumusak ve de kabuğunda küçük bir sekilde beyazlık var ayrıca yem yemiyo bi defasında 4 yıl baktım ama öldükapuğu çatladı şimdiki ise 3 gündür bende yem yemiyo yardımcı olursanız sevinirim :(

 • kaplunbağamın kabuğundaki küçük beyazlık neden olabilir :(

 • Millet kaplumbağa camda bakılır gözü şişse TERRAMYCİN diye bir kremi eczaneden alıp gözüne sürün ıstıcı alıp 28 derecede tutun yoksa hasta olur yada kış uyykusuna yatıp boku yer ÇÜZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

 • ben kaplumbağamı alalı 1 gün oldu ilk gün gece uyudum sabah kalktım hareket etmiyor korkuyor benden hep ne yapmam gerektiini bilmiyorum yhaaa gün ısıgına koydugumda ise hareket ediyor çözemedim

 • Benim eskiden kuşum vardı ama alerjim çıktı. 1-2 ay önce bir çocuk bana kaplumbağasını verdi. Petshopta çalışan bir adam bir tane yem varmış ve kaplumbağa onu tutuyormuş ve o yemi kaldırınca kaplumbağa yemi bırakmıyormuş ve sen o yemi kaldırınca kendisi de yemi tuttuğu için kaplumbağa da yemi yemiyo naapıcam?

 • yenı kaplumbağa aldım daha 2 gun oldu yemı verıyorum almıyo daha yavru kabın ıcıne bırakıyorum ama yemıyo napmam gerekıyo

 • çok tşkler

 • kaplumbaaa yemıyo laaaan yemı napcaz

 • merak etme ceren.bende ilk alığımda ole yapmıstı.sen yemini at sonra git zamanla alısıp bu duruma yemini yiyecektir…

 • ben 3 gün önce kaplumbaga aldım ama nedense yemiyor küçük biliyorum kurt verdim viteminli yem de ama sebebini anlamıyorum akvaryum mu istiyo ki bi yardımcı olur musunuz? bana :(

 • ya arkadaşlar ben 2 gün önce aldım yem yemioda sizce nezaman başlar bide benimki küçük bir terrada fanusa koysam olurmu cevap yazarsanız çooook sevinirim tşklr

 • bi cevap yazarsanız çok makbule geçer

 • Herkese merhaba!Kaplumbağanın ilk 2-3 gün yem yememesi çok doğal.Yemlerini yemiyorlar çünkü biraz korkuyorlar ve yeni ortama alışmaya çalışıyorlar.

 • saol mert bu arad ben yorumu ta nezaman yazdım artık yiyo

 • ben kaplumbağa alalı iki gün oldu, yemini yemiyor yazılan yorumları okudum benim kaplumbağacığım da korkuyor. suya bırakınca hiç hareket etmiyor çıkarıp kuru yere bırakınca gayet hareketli oluyor neden böyle yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

 • benim kaplumbağaları daha 2 günlük sürekli kendilerini deviriyorlar bu konuda ne yapmalıyım kendilerini düzeltebilirler mi?

  bide bu güneş banyosu nasıl yapılıyo biri sövlerse çok mutlu olurum

 • Ben bu yorumu gülnura yazıyorum. Çoğ kaplumbağayı yeni aldığınızda küçük yaşta olurlar. daha küçük oldukları içi,n fazla yemek yemez , fazla uyur ; suda hep uykusu gelir ancak karaya çıkınca uykusu kaçar. ve doğal olarak bizden korkabiolirler yaklaşık 1-2 ay sonra bize alışınca artık korkmamaya başlıyorkar.

 • benim kaplumbağamın gözleri kapalı.3 ay falan oldu alalı ama hiç yem yerken görmedim onu.yemek yemesi gözle görülebilen bir durum dimi.ben daha hiç görmedim.yemini yemeden yaşayabilir mi?ve son olarak suyunda küçük küçük kurtlara rasladım.haftada bir değiştiriyorum suyunu.off ne yapıcagımı bilmiyorum.hiç bi bilgi bulamadım bunlarla ilgili.yardım edin ne olur…

 • bugün tam onuncu gün ve hala bir şey yemedi, sürekli uyuyup uyanıyor korkmaya başladım lütfen yardımcı olun :(

 • Aykut kaplusunun suyunu 1 haftada 1 degistirirsen zaten yemek yemez. Her gun degistirmen gerek ve illaki bir isiticisi olmasi lazim ve sakin plastik kaplarda besleme iskenceden farksiz lutfen akvaryumda bak ona bunlara uyarsan o yemde yer gozlerini de acar

 • Gülnür, benim ki de öyle artık yemeye başladı. Verdiğin yemek çok önemli. . Ben artık yeşillik veriyorum ve hep yiyor artık. Önceden hiii..ç yemezdi ama artık yiyiyor. Ve sayfaya bir sorum var; Ben plastik kaplarda besliyorum ve sanırım akciğer iltihabı oldu bu konuyu çok araştırdım. Suyun sıcaklığını nasıl ayarlayabiliriz yardım eder misiniz? Teşekkürler :)

 • ßana daha ün hediye olarak 2 tane yavru kaplumbağalar geldi bugün ise yedirdim ama yemiyorlar :(

 • kaplunbagalar ilk alındıgında yerleri ve yaşam koşulları degiştigi için iştahsız olurlar ama daha sonra geçer

 • kaplumbağamı alalı 1 yıl oldu 1yıl içerisinde yemek yemesinde uyumasında sorun yok ama bu zamanlarda kış uykusundan sonra uyanamadı bazen uyanıp uyuyodu ama artık hiç kalkmıyor biliyorum nafile çünkü o öldü buna kendime inandıramıyorum belkide ölmemiştir he kim bilir veterinere inanmıyorum çevremdeki arkadaşlarım bitkisel hayattadır bekle diyorlar ama bekleyemiyorum bu duruma düşen varmı? bana yardım edin lütfen korkuyorum…

 • yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar yardım edin!!!

 • yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar yardım edin!!!
  lütfeeeeen

 • benim kaplumbağam da yemiyor ne yapacağım yardımcı olun lütfen

 • bende 23 nisanda aldım getirdigimde eve yemini verdim ama yemini yemediler karşı komşumuz karides verdi gine yemediler birde karşı komşumuz bana 5 gün sonra yerler dedi dogru mu…….

 • yorumunuzu bekliyorum arkadaşlarD:

 • benim Kaplumba çok yem yiyo atar atmaz yiyiyo

 • merhaba arkadaşlar ben kaplumbagalarımı alalı 3-4 hafta oldu ama yerınden kıpırdamıyorlar.zamanla alısmalarını saglıyabılmek sızın elınızde onu ıyı beslemeniz yanı saglıklı bır sekılde,yerını degıstırmemenız onlarla oynamamanız ve onları rahat bırakmanız gerekır bunları yaparsanız hıc bır sıkıntı olmaz ve [ece sıla ] hakkında bılgı veren kısının dedıgı gı ev oratamında asla kıs uykusuna gırmemelıler .tesekkurler.

 • evet hilal hanım dediğiniz gibi artık yiyor çok mutluyum, afacan cok da yaramaz maşallah :) da yeni bir sorunum var kabuğu yumuşak gibi oldu onun için ne yapmalıyım peki güneşlendirsem falan bi faydası olur mu acaba? yardımcı olursanız çoook sevinirim şimdiden teşekkürler :)

 • Benim 1 tane kaplumbağam var. Ve elimle yem veriyorum hemen yiyor.

 • 3 hafta oldu alalı ilk aldığımda çok yaramazlardı ama şimdi hep kabuğunuz içinde duryorlarr

 • benim kaplumbağam çok pis elime alıp yıkayamıyorum ne yapmam lazım bide çok yiyor.

 • ya benim 2 tane su kapllumbağbam var muz koydum yemedi yem koydum yedi bu garip

 • birde onlar yavru

 • ben daha cuma günü aldım 2 tane ama birisi hep uyuyo diğeri geziyo arkadaşlar lütfen yardım edin lütfennnnnnn.

 • arkadaşlar benim iki adet su kaplumbam var alalı 2.5 ay oldu ben ilk aldığım da 2,3 gün yemek yemediler ama alışınca gayetde iyi yemek yemeye başladılar ben kaplumbağlarımın tanesini 5tl ye aldım 2 adet yem aldım sanyu 7tl tetrayıda 5 tk ye aldım benim plastik kaplumbğa kabım var ve bir adt ısıtıcı aldım 15 tl ama bende uv lambası olmadığından günde yarım saat güneşlendiriyorum çok hareketliler ben kaplarına taş aldım süslemek amacıyla

 • Ben bugun akvaryumcudan 3 tane kaplumbaga aldim adamin soyledigine gore 17 yasindalarmis ben tatile gidicem adam 25 gun yem atmasan olur dedi sizin yorumunuz nedir 25 gun ac kalsalar olur mu

 • Benim kaplmbağam sebze ve meyve yemiyor ona nasıl sebze yemeyi alıştırabilirim

 • meraba ben kaplumbağamı bu gün aldım kabı plastik palmiyelilerin bir değişiği yukardaki metinde ,şkence denmiş ama başka koyacağım bişey yok ve sebze meyve derken ne dediğinizi anlamadım ayrıca kabıma renkli taşlar koydum yararlı veya zararlı olduğunu bilmiyorum eğer cevap verebilirseniz çok sevinirim

 • arkadaşlar size bişi sorcam lütfen yardım edin ben kapluş alalı 3 ay falan oldu ilk hafta yem yemedi sonra yemeye başladı ve sonra ben tatile falan gittim teyzemlerdeydi hiç yem yemedi evdede 2 3 kere yuvasını deiştirdim yem yemiyo bugün karides aldım onuda yemiyo Alaah rızası için yardım edin nolursunuz çok üzgünüm :(

 • fatih elinle yedir belki öyle alışır

 • benimkide 1ri öldü

 • arkadaşlar kalumbağanın suyunun sıcaklığı için bi filtr falan yok direk cam akvaryumun içinde duruyo ama üstüne çıkabileceği bir yer var ver 10 günde bir suyu değişiyor zararlı mı ?

 • taş koymayın karınları yaralana bilir

 • Benimde iki tane kaplumbağam var akvaryumlarıda var akvaryumun içinde ısıtıcı da var yemleri sera raffy p sera raffy ı ve kurutulmuş karides her su değişiminde. Sera aqutan kullanıyorum yemleri elimden yiyorlar.

 • sevgili batuhan
  sen filtre yada ısıtıcı almadan bu iş olmaz tamam şimdi yaz olabilir ama kışın ne yapacaksın suyu soğuk olunca kış uykusuna yatar hayvanalar o zaman hasta olur ölürler filtere falan takınca suyu çok sık değiştirmene gerek kalmaz ısıtıcı olmadan zararlı telef etme hayvanalrı

 • Ben geçen sene kasım aylarında iki kaplumbağa almıştım onlardan önce beslediğim balıkların plastik 20×20 boyutunda bir kapları vardı petshoptaki adama kaplumbağaların o kabın içinde beslenip beslenemeyeceğini sordum ve beslenir bişey olmaz dedi 10×5 boylarında bir taşları vardı onu üstüne çıkıyorlardı biri yemini reddediyordu fakat diğeride anında yiyordu bu yaz hiç yemek yemeyen öldü öteki hala yaşıyor fakat aldığımızda 1 tane kaplumbağa iyi olmayabilir yanında başka kaplumbağa olunca iyi olur demişti nitekim biri öldüğünde öteki bunalıma girdi taşından hiç inmedi yem yemedi 1 ay içinde düzeldi tatile çıktığımızda koşuya bıraktık 1 ay onlar baktı geri döndüğümüzde renkleri canlanmış ve iştahı iyice açılmıştı birazda büyümüştü haftada 1-2 kez suyunu değiştiriyorum. şimdi teyzemden, arkadaşlarımdan vs. duyduğum kadarıyla bir su kaplumbağasının tek yaşaması onu mutsuz ediyormuş anneme bir tane daha almamız gerektiğini söylüyorum ama öteki gibi ölür diye kabul etmiyor. ayrıca birazdaha büyük bir yaşama alanı olsaydı daha mutlu olurdu diye düşünüyorum sizce bir tane daha almalımıyım yoksa tek başına yaşayabilirmi lütfen yardımcı olun …:(

 • azra yıldızgöz

  arkadaşlar ılk gun yemek yememelerı normal ama benımkıer ılk gunler emıştı ona ılk gunlerçok bak ona telefonundan şarkı dınlet masal oku onun fanusunu al evı gezdır ben fıstosa koydum çunku fıstosun orada pencere var orada dışarı bakıyorlar bende taş aldım ve kendılerını denızde gibi hıısetsınler dıye denız kabukları koydum içine ve ben alalı bır yıl oldu bana çok alıştı ben yenına gelınc hemen bana gulumsuyor ve benımkıler çok haeketlı ve ıkısne guzel guzel tam yemlerını yedırebılıyorm

 • arkadaşlar ben elmayı ezdim ve püre haline getirdim ve onların yemini toz haline getirip ekledim içine kaz ciğeri (köpekbalığı yemi) ve elimde bulunan balık yemlerini de ekledim (toz halinde )bir çubuk yardımı ile onlara verdim iştahla yediler

 • Benim iki tane kaplumbağam var 6 yıldan beri bizde ve kocaman oldular. Hatta kaplarından dışarıya bile kaçabiliyorlar evde ikisini aradığım çok oldu onun için daha buyuk ve yuksek bi akvaryum aldım çok hareketliler maşallah hiç de hastalanmadılar ben arada tavuk eti de veriyorum çok seviyorlar büyük bi iştahla yiyorlar ve haftada bir iki kere yumurtanın beyazını yediriyorum kalsiyum açısından çok önemli.

 • Tahminen 4-5 yaşlarında 2 kaplumbağam var. Senelerdir ısıtıcısız filtresiz lambasız yaşıyorlar. Güneş banyosu filanda ayda bir filam.. Bir arkadaşım vermişti 3-4 sene önce bakamayınca, bende çocuğumun yuvasına verdim. Yaz kış orda cam bir akvaryumda duruyorlar. İşin komiği yuvadakilere birisi günde 3 tane yem verin başka bir şey vermeyin demiş. Senelerdir günde 3er yem ile yaşamışlar. Bir kaç günlüğüne eve aldım garibanları. Netten bakınca gördümki çok daha fazla yemeleri gerekiyormuş. Öldürmeyen allah öldürmüyo işte. Bugün heralde hayatlarında ilk defa kıyma domates üzüm havuç filan yediler.. Ne versem yiyolar yahu.. :)

 • Kolay sanılıp alınan o küçücük günahsız canları kendi ellerinizle öldürüyorsunuz. İki okumakla onlar yaşatılmaz . Tüm vakitlerinizi ona ayırıp bebek gibi bakmalısınız. Paraya kıymalısınız. Rahatları için herseyı yapmalısınız.şu yorumları okudum biraz sövdüm içim derinden sızladı.petshopcularında allah belasını versin . Plastik kap mezarını veriyorlar size. Suyu dolduruyorsunuz. Su soğuyor garibim içinde hastalanıyor. Haftada 1 su değiştirmek ne ya . Suda bir toz bile olmasın mümkünse .eger Gözleri mikrop kaparsa terramycin eczanede 1 – 2 tl göz kremi sürersin tedavi uygularsn.eğer akciğer hastalığına yakalatırsanız kurtaramazsınız çok zor.yazıktır almayın günahı boynunuza.akvaryum ısıtıcı filtre bunlar hayati önem taşır . Uv lambası güneş ışınına çıkardığın sıklığa bağlı alma zorunluluğun. Kışı saymıyorum o zaman gerekli . Arkadaşlar hayvan diye canlarını önemsemiyorsunuz . İçiniz sızlasın size muhtaçlar , nasıl bakarsanız öyle yaşarlar.tabi yaşatabilirseniz.sorununuz sıkıntınız merak ettıklerınız olursa ulasın bana . Ben 3tane bakıyorum 2sı yavru . Bebek gbi ilgileniyorum , biri büyük onuda petshopcu zalim adamdan kurtardım.anlaştılar 3u.cok tatlılar.alıpta bıkanlar kenara atanlar var.yapma be yazık.elimden gelse tüm bakılamayanları kanatlarımın altına alırdım.

 • Arkadaslar denilen herseyi yapiyorum ancak kaplumbagam 3 tane yem yiyip birakiyor bu yeterlimi onun icin ?

 • bizde daha yeni birtane edindik nasıl bakılır bilmiyoruz buralardan okuyoruz suan plastik ortası palmiye olan kapta akvaryum almak istiyoruz fiyatları ne kadar acaba

 • sey peki bizim kaplumbağalara maydanoz verdim en uysali bir huysuzlandi maydonozla alakalimi? birde kista onlari gunese koyamam soguk … uvb lamba alma zorunlumu?

 • isimsiz kahraman

  benim kaplumbagalarin kiz Olani 3 yasinda dieri 1. sizce kiz olani yumurtlarmi?

 • yiğit tem hepsi 8 tane yemeli

 • Benin Kaplumbagam 2 Gundu Yemek yemiyor dun hediye etmishler bana ne yapabilirim.

 • Yumurtanın beyazını pişiriptemi vercez

 • ben akvaryumda bakıyorum benim kaplumbağam büyük o lambalardan almak zorunlu mudur

 • Arkadaslar kaplumbagalar banyo yapar mi?

 • Ben 2 si küçük 2 si biraz büyük kaplumbağalara bakıyorum. 1,5 senedir benimleler sanıyorum halen yavru durumundalar. 70 yıl yaşadıklarına göre. palmiyeli denilen o akvaryumların büyüklerinden kullanıyorum. Daha önce kaplumbağa için akvaryum aldım ancak temizliği zor olduğundan değiştirmiştim. Kışın suyunu kaynamış sulu ılıtarak verdim. ısıtıcı koydum bir dönem ama akvaryum cam olmadığından yangın çıkar endişesi ile ısıtıcı koymadım. evin genel ısı ile idare ettiler. Sağlıklı görünüyorlar. Öyle bebek gibi filanda bakmadım. normal. temizliklerine dikkat ettim mamalarını verdim. Her su değiştirdiğimde sularına 3-5 damla limon sıkıyorum. mikroplar kırılsın diye. Kedi yavrusu değil ki bu sevecen okşayacan. Akvaryumcu yumruktan büyük olunca kemerburgazda ki gölete bırakıyorum dedi. doğal çevresi budur zaten. Dişleri yok ama çenesi çok kuvvetli büyüdükten sonra ıssırırsa acıta bilir dedi

 • Arkadaşlar ben tatlı su kaplumbağası almayı düşünüyorum daha doğrusu alacagım benim faanusum var biraz büyük onda beslenirmi. Birde bunların yavru olanlarının simdiki fiyatı kaç tl dir ve uvb lamba nerelerde bulabilirim acil cevap lütfen…

 • Fanusta kaplumbaga beslenmez birde kaplumbagalari yavrulari 10 15 tl arasinda

 • Benim k
  aplumbagam bir gündür yem yemiyo nedeeennn?

 • Simdi senin dediklerini alacam tesekkurler

 • Arkadaşlar şirketimizde bir arkadaşım kötü şartlarda su kaplumbağası besliyordu bende ona hep kızıp bu hayvan bu şekilde bakılmaz bana ver diyip diyip durdum ve bugün aldım mikiyi yarım Eminönünden çok güzel akvaryum malzemeleri alıp çok konforlu bir akvaryum hazırlayacağım şirketteyken hep karanlık bir yere girip uyuyordu muhtemelen kış uykusuna yatmak içindi akvaryumunda ısıtıcı yoktu demek ki üşüyormuş hayvan kadar gizem arkadaşıma katılıyorum eğer bir hayvan beslemek istiyorsanız kendi rahatınız kadar onunkini de düşünmelisiniz.

 • Arkadaslar obur hafta kaplumba aliyorum ama nasil bakacayimi bilmiyorum burdaki yorumlarada guvenemiyorum :(

 • Birşey sorucam su kaplumbağası cam akvaryumda beslenir mi ? Akvaryum biraz küçük

 • Arkaslar iki adet mini sevimli kaplumbagam var islerimden dolayi Su aralar Bu yogunlugu veremoyorum bakarim diyenler be sahiplenmek isteyenlere Su an elimde olan mamalarini dezenfektenleri ile verebilirim tabi akvaryum sart isteyenler mail atabilir

 • Gizem Hanim ben de bakmaya calisiyorum ama sahtekar petshop saticisi bu zavalliyi hastayken satmis bize.Ben almaya karsiyim oralardan hayvan ama benim kiz isteyince teyzesi almis zavalliciklari.boynunda beyaz sislik var.veteriner bile anlamadi.antibiyotikli krem verdi sadece ama yem bile yemiyor.yardim et lutfen:(

 • Benim kaplumbagam 8 senedir yasiyor buyudu ama artik bakmak istemiyorum balik yiyor tavuk yiyor ekmek yiyor ve ozel yemlerinden yiyor isteyen varsa cermek istiyorum istanbuldayim

 • 8 yıldır akvaryumda mi beslediniz

 • Yeni kaplumba aldim plastik akvaryum aldim bi sorun olurmu cam olup olmadqi onemlimi

 • Gizem hanim size nasil ulasabilirim acil!!

 • gizem arkadaşım ben Yakın bi zamanda alacağım. Ama Nasıl bir şeyde büyütmeliyim yemleri dışında bir şey verilir mı ? Ufaklık için Ilk aşamada Neler almalıyım ona

 • gizem hanım burcinanıl facebok adım lutfen yardım edin her kafadan bir ses cıkıyor 2 orta boy kaplumbağ geçti elime evimde bir cok hayvanım var bende bunları kurtara bildim çok kotu sartlardaydı yardımcı olmak istiyorum ama her sitede bir cok yalan doğru yazı var şimdi yazınıza denkgeldim bana ulaşırsanız sevinirim……

 • ANIL İZZET HOSANLI

  Çok Fazla Tıbbi mudahaleye gerek yok Kaplumbağalar için, ben daha 3-4 cm iken aldım şimdi 12-13 cm yaklaşık 15 senedir besliyorum. Ve öyle herhangi bir ilaç falan kullanmıyorum. Sadece sevgimi gösterip onlarla konuşuyorum. Şu zamana kadar çok şükür herhangi bir sıkıntı olmadı.

 • kaplumbağam yemini yemiyor nasıl vermeliyim?

 • Arkadaşlar bende uzunn zamandır besliyorum sevgili arkadaşlarıma genellikle haftada birer gün arayla yani ikişer günde bir hazır kurutulmuş tetra yerlerinden veriyorum onun dışında hergün sabah öğle ve akşam olarak kayısı kıvamında haşlanmış yumurtanın beyazı ni veriyorum (sakın sarısını vermeyin ishal olur), ayrıca haftada üç kere muz, elma, erik veriyorum onun dışında teraryumlarında sürekli kıvırcık ve marul bulunduruyorom istedileri zaman ufak.ufak kemırıyorlar son olarakta hergün üç adet kurutulmuş kurtçuk yediriyorum kaplumbağalarımı haftada üç kere antibiyotik sabun ile kafası hariç her yerine duş aldırmıyorum ve hergün saat 5-6-7 saatleri arasında direk güneş altına bırakıyorum (sulu ve gölgelik alanlı bir akvaryumda) ve sularını mümkün olduğu kadar değiştirmeyip dezenfekte ederek filtre ediyorum ve son olarakta yemlerını yaşadıkları teraryum dışında bir akvaryumda verip hiç bir zaman ısıtıcı kullanmıyorum kış aylarında peteğe birleştiriyorum şu ana kadar bomba gibiler ve çok şükür gayet sağlıklı ve hıperaktıfler.

 • Arkadaşlar merhaba benim elimde bir tane var ve minicik. Benim değil abimin sevgilisi getirdi, yaz için memleketine gidecekmiş. Ve ben nasıl bakilacaklari konusunda hiç bir şey bilmiyorum. Abim de şu anda askerde.
  Ve şu anda plastik kapta bakıyorum. Ve kabuğu aşırı yumuşak. Ne yapmalıyım. Acil yardım. Ve öldüklerinde nasıl görünürler? Boğulurlar mi? Acilllll!

 • Nasıl yemek vereceğim? Balığa yem verir gibi suyunun üstüne serpistityoruz ama yemiyor? Hepsini.

 • Merhaba arkadaşlar, iki senedir 2 kaplumbağaya babalık yapıyorum. Aslında üç taneydiler, birisi vefat etti..

  dünyanın en kısa cenaze töreni ile veda ettim ona.. balkondan attım bahçeye .. ne yapayım ölmüştü, yasını tutacak

  değilim. Şimdi sizlere önereceğim masrafı az olan bir bakım yöntemi ile detaylı bilgiler vermek istiyorum.

  Yaklaşık 1 sene büyük bir leğende oda içerisinde ısıtıcı UV lamba olmadan baktım bu yavrucaklara.. Büyüdükleri

  zaman mecburen 80 litre akvaryum aldım ama yeterli gelmedi.. Sürekli temizlik gerekiyordu .. bazen haftada 3 sefa

  su değiştiriyordum. Aşırı bakteri oluşuyordu, ne yaptıysam engel olamadım. İlaç veya tuz kullanmak çözüm değil,

  kullandığım yemden şüphe ediyorum artık. Bu durum hala devam ediyor.. Bir seneden fazla oldu daha iyi bir çözüm

  buldum. Oda’nın içerisinde oluşan ağır kokudan kurtuldum böylece.. Balkona bir küvet aldım.. Küçük boy olan ama

  yaklasık 120×100 cm ebat derinlik 50 cm civarı olan bir küvet ile bu işi daha kolay hale getirdim. Küvetin su çıkış

  haznesini bir ilaç kapagına sardığım plastik eldiven parçası ile kapadım. İçerideki suyun azar azar akıp gitmesini

  engel olmak için bu gideri iyice kapamalısınız. Sonrada kaplumbağaların bu kapagın üzerindeki plastik eldiven

  parçasını ısırmasını engellemek için kaldırım taşı veya bir yol taşı le giderin üzerine ağır bir taş

  koyabilirsiniz.

  Örnek resim
  https://ibecik.net/wp-content/uploads/2016/03/IMG_8856.jpg

  Oldukça detaylı bir yazı yazmak istiyorum, sıkılmadan okuyun. Hatta bu düzenekleri resimli olarak isteyen olursa

  yazımın sonunda bir mail adresi vericem bana ulaşabilirsiniz.

  Küvetin bir oturma kısmı var, o kısıma denk gelecek tek parca bir kaya veya yayvan taş parçası koyabilirsiniz. Bunu

  uydurmanız zor olabilir ama bu taşın tek parça olması temizlik esnasında size kolaylık sağlar. Ayrıca kaplumbağalar

  taşa tırmanırken büyük olması taşın düşmesine engel olur. Tabiki bu taşın üzerine tırmanmalarını kolaylaştıracak

  doğal parçalar kullanabilirsiniz, mesela geniş bir ağaç kabuğu veya o kısıma taş yerine marangoza bir ağaç parçası

  kestirebilirsiniz, havuzun iç kısmına doğru eğimli olması lazım, kırmızı kulaklıların kolay tırmanması için.

  Küveti koyduğunuz yerde mutlaka su gideri olması gerekir, temizlik esnasında akacak suyun direk delikten akıp

  gitmesi için küvetin gider kısmına yakın olması gerek ve şu parçayı kullanın.

  Örnek Resim:
  https://mcdn01.gittigidiyor.net/22777/tn30/227777886_tn30_0.jpg

  Tıpayı çektiğiniz zaman su direk giderden boşalsın. veya bu parçanın ağzını tıkayın, ama sağlıklı olması için

  kesinlikle havuzun içerisinden kapatın.

  Aslında yazacak çok şey var ama bunları ifade etmek yerine bir video ile yaptığım havuzu paylaşmak daha mantıklı olacak diye düşündüm. Konuyu kısa keselim o halde.. Youtube detaylı bir video paylaşıcam.

 • Merhaba,
  Bende epey uzundur 2 tane kaplumbağa bakıyorum bir leğenin içinde. Boyları 20 cm belki daha fazladır. Karidesle besliyordum fakat yemi bittiği için gecici olarak köfte verdim. Simdi her yerleri köfteden sebep yağ olmuş durumda bu durumda kaplumbağalarımı nasıl temizleyebilirim ve gözleri zarar görür mü

 • Meryem Nisa hayvan delisi

  Benim kaplumbağalarım yemiyor .ben alalıyaklaşık 1ay oldu bu arada kesinlikle akvaryumda besleyin çünkü benim kaplumbağaları min biri öldü

 • Arkadaşlar erkek arkadaşım almış hediye diye plastik havuzdaydı cam fanusa aldım ev ortamı sıcak suyu da daima ılık ama yem yemiyor Güneş’e çıkarıyorum hareket çok az ediyor yem olarak karides tetra kullanıyorum marul da veriyorum yalnız ölmesini istemiyorum yem yemesi önemli şuan benim için 3 gündür bende ama yemiyor napim ?

 • Sokakta bir yavru kaplumbağa bulduk. Kedi az kalsın saldırıyordu. Son anda kurtardık. Fakat kaplumbağa su kaplumbağasu değil sanırım.yakınımızda orman var. Bulunduğumuz semtte veteriner de yok. İnternetten yeterli bilgi alamadım. Hep su kaplumbağalaryla ilgili bilgiler var. Bu konuda bilgisi olan acilen yardımcı olursa sevinirim.

 • Muhammed günay

  Ben bi su kaplumbağası aldım fakat akvaryumum yok şu an almak için uğraşıyorum bu hayvanı akvaryum alana kadar nasıl düzgün besleyebilirim ölmesini istemiyorum şu an kış uykusuna yatacak gibi küçük ve dayanabileceğini zannetmiyorum bu durumu nasıl engelleyebilirim uyandıemanın bi yolu varmı nasıl idare edebilirim yardım ederseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*