Sprey Boyalar Nasıl Kullanılır?

Dekorasyon, süsleme ve hobi çalışmalarınızda kullanabileceğiniz sprey boyalar, çok pratik ve işlevseldir. İç ve dış yüzeylerde kullanıma uygundur. Kaliteli sprey boyalar örtücülüğünün yüksek olması ve renk yelpazesi bakımından daha çok tercih edilir. Plastik, metal, ahşap vb yüzeylerde kullanabileceğiniz sprey boyaların uygulaması çok basittir. Akrilik, sentetik, selülozik bazlı sprey boyalar mevcuttur. Ancak sprey boya yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

color

  • Öncelikle sprey boya yapacağınız alanın kapalı olmaması gerekir. Sprey boyayı açık havada yapmanız gerekir. Sprey boyanın iticiliğini sağlayan solvent ve gaz insan sağlığı için zararlıdır. Boyayı yaparken mutlaka maske takılması ya da ağız ve burunun kapatılması gereklidir. Uzun süreli maruz kalmak zehirlenmelere ve birçok sorununa neden olabilir.
  • Boya işleminden önce boyanacak yer pas, kir ve tozdan temizlenmelidir.
  • Sprey boyayı sıkmaya başlamadan önce birkaç dakika çalkalamanız gerekir. Kutu içindeki boya ve gazın homojen olarak çıkabilmesi için çalkalama işlemi gereklidir.
  • Sprey boya uygulaması basit olsa da çok çabuk kenarlara dağılabilecek bir boyadır. İstemediğiniz yerlerin boyanmaması için bant ile boyanmaması gereken yerleri kapatabilirsiniz.
  • Sprey boyaların kuruma süresi kısadır. Markasına göre değişse de ortalama 15 dakika içinde kuruma sağlarlar. Eğer ikinci kat atmanız gerekirse 15 dakika sonra tekrar boyayabilirsiniz.
  • Sprey boyanın cilt ve ile temasından kaçının.
  • Sprey boya kutusunu güneşte bırakmayın. 50 derece üzerinde kullanmayın. Ateşe atmayın ve püskürtmeyin. Yanıcı ve patlayıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*