SPF Nedir?

SPF (Sun Protective Factor); Güneş Koruma Faktörü’nün kısaltılmış halidir. Güneşte kalma sürenizi zarar görmeden uzatmak anlamına da gelir.

Spf Nedir

Örneğin sizin zarar görmeden güneşte kalma süreniz ortalama 10 dakika ise; 15 faktörlük bir güneş koruyucu sizi 10×15 = 150 dk kadar güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir. Bu süre de, ortalama 2 korunmak anlamına gelir.

Bu şu anlama gelmemektedir; “Güneşe çıktığınız İLK AN itibariyle 2 boyunca kalabilirsiniz” demek değildir. İlk güneşe çıktığınız zamanları kısa tutmanız önerilir.

30’un üzerindeki korumaların geçerliliği hakkında anlaşmazlık vardır. Kimi uzmanlar çok yüksek risk altındaki çocuklar için bu tür koruyucuları önermektedirler.

Genellikle çok açık tenliler güneşte korunmasız olarak ortalama 7- 10 dk kalabilmektedirler. Kumrallar, 15-20 dk kadar kalabilirken, esmer tenliler yaklaşık 30 dk kadar güneşin altında korumasız kalabilmektedirler. Dolayısı ile güneş koruyucu seçerken ten renginizi de dikkate almalısınız.

Zarar görmekten kasıt, yanakların, sırtın ya da kolların pembeleşmesi demek değildir. Kimi zaman, güneşin zararlı etkisi kendini yanaklarda pembeleşme olarak göstermemektedir. Çoğunlukla güneş ışığı altındayken renk değişimi kendini göstermez. Hatta öyle ki, 6 ile 24 geçmeden güneşin tende oluşturduğu renk ortaya çıkmamaktadır.

Çocuklar ve bebekler esmer tenli dahi olsalar, güneş ışınlarına karşı savunmasızdırlar. Bu sebeple en azından 15 faktörlü bir güneş koruyucu kullanmanız, çocuğunuzun cilt koruması için önemlidir.

Bu yazı 07 Eylül 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.071 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*