Somon Balığı Nasıl Pişirilir?

Norveç’in soğuk sularından gelen bir balık çeşidir. Bu balık son yıllarda zengin Omega 3 kaynağı olması ve faydalı yağlar barındırması nedeniyle epey revaçta. Etli ve kılçıksız halde satılan aynı zamanda çok zahmetsiz pişirilmektedir.

Somon Balığı Nasıl Pişirilir

Somon balığını besin değerini kaybetmeden pişirmenin 3 farklı yöntemi vardır.

1. Tavada

Tavada somon balığı pişirme

Bu yöntem hızlı ve pratiktir. Yağlı olan bu balığı pişirmek için yapışmayan bir tava kullanmanız yeterlidir. Her 2 tarafını yağsız yüksek ateşte birkaç dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Dilerseniz baharat ve zeytinyağı ile önceden marine edebilirsiniz.

2. Fırında Somon Balığı Pişirme Yöntemi

Fırında somon balığı pişirme

Fırında pişirme yöntemi somonu bebeklere de yedirmek için kullanılan en sağlıklı pişirme yöntemidir. Yağlı kağıda sararak sulu ve yumuşacık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz içerisine defne yaprağı, halka limon, tuz, karabiber de katarak lezzetini artırabilirsiniz. 200 derecelik fırında 10 dakikadan kısa bir sürede balığınız pişecektir.

3. Izgarada Somon Balığı Pişirme Yöntemi

Izgarada somon balığı pişirme

Elektrikli ızgara ya da mangalda pişirebilirsiniz. Eğer mangalda pişirecekseniz kömür köz haline geldikten sonra somonu ızgaraya koymanız gerekir.

Bol yağlı olan bu balık pişerken yağını salacağı için kömürü alevlendirmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek ateşte çok hızlı pişecektir, bu nedenle kısa sürede 2 tarafını da pişirip ızgaradan almanız gerekir.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*