Siyasi Partilerin Logoları Seçim Sonuçlarını Etkiler mi?

29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimine çok az bir süre kaldı. Herkesin kendi görüşüne göre tercihi bellidir elbet. Seçim sonuçlarını etkileyen bir çok etken mevcut. Siyasi partileri pazarlama statejileri analizlerine tabi tutmak mümkün. Sonuçta bir iletişim söz konusu. Siyasi partilerin logoları çok büyük önem taşıyor bu anlamda. Sonuçta paravanın arkasına geçtiğimizde sadece bu logolarla yüz yüze kalıyoruz. O zamana kadarki tüm mesajları sadece bir logo ile birleştirip doğru seçimi yapmamız gerekiyor. Öyle ki çok iyi tasarlanmış bir logo hiç yok yere diğerlerinin pazarlama stratejilerinin üstüne yatabilir. Siyasi partilerin logo tasarımlarına göre seçim sonuçlarını değerlendirelim. Yani siyasi partilerin başka hiçbir etken olmadan logolarının etkinliğine göre alabilecekleri oylara bakalım.

Oy Pusulasında birinci sırada yer alacak olan ; isminden ziyade kısaltması ile daha çok biliniyor. Buna uygun olarak SHP büyük puntolarla yazılmış. Logo genel görünümü ise vasat.

Ayırt edici özellik: 5 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım: 4 / Parti politikasını yansıtma: 6 / Çekicilik: 3

renk ve logo değişikliği ile başarılı bir karar aldı. Arı bilindik renklerinin dışında olsa da çok yenilikçi bir hava kattı.

Ayırt edici özellik: 8 / Renk kullanımı: 8 / Tasarım: 8 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik : 7

Üç hilal kült olmuş durumda. Fakat parti ne kadar yenilendi dense de parti logosu bunu yansıtmıyor. Yine de üç hilal ve kırmızı zemin kendini oy pusulasında fark ettirecekler arasında.

Ayırt edici özellik: 7 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım: 5 / Parti politikasını yansıtma: 7 / Çekicilik: 4

Liberal Demokrat Parti baskın lacivert rengi ile oy pusulasında hemen fark edelicekler arasında. Yunus belirgin bir sembol olsa da parti isminde logoda olması gerekliydi.

Ayırt edici özellik: 8 / Renk kullanımı: 7 / Tasarım: 5 / Parti politikasını yansıtma: 4 / Çekicilik: 5

Web 2.0 tasarımlarını andıran renk ve ovallikler çok yenilikçi. Demokrat Sol Parti için fakındalığı yüksek tutuyor. Dinamik bir görünüme sahip.

Ayırt edici özellik: 8 / Renk kullanımı: 8 / Tasarım: 7 / Parti politikasını yansıtma: 4 / Çekicilik : 7

Sarı, kırmızı ve yeşilin en uyumsuz tonlarının kullanıldığı Demokratik Toplum Partisi logosu tasarım açısından çok vasat. Harf anatomisi bozulmuş olan DTP harfleri çok cılız. Sadece sarı zemin farkındalılıkta biraz başarılı.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 1 / Tasarım: 2 / Parti politikasını yansıtma: 6 / Çekicilik: 2

İşçi Partisi logosu iyice ismiyle öne çıkıyor. Tasarım açısından değerlendirmek güç. Ama İşçi Partisine oy verecekler, oy pusulasında işçi partisini hemen fark edeceklerdir.

Ayırt edici özellik: 5 / Renk kullanımı: 3 / Tasarım: 2 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik: 2

Yılların partisi Cumhuriyet Halk Partisi?nin logosu kırmızı ve siyah renk kullanımı ile başarılı bir logo. Okların ince olması farkındalığı düşürse de CHP harflerinin baskınlığı kendini fark ettiriyor.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım: 5 / Parti politikasını yansıtma: 8 / Çekicilik: 5

Hak ve Özgürlük Partisinin logosu çok karmaşık. Partinin ismine işaret eden bir kullanım yok. Oy pusulasına uygun olmayan bir tasarım. Ayırt edici özellik: 3 / Renk kullanımı: 2 / Tasarım: 2 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik: 1

Yıllar önce tasarlanmış bir logo. Hilal, gül ve kırmızı o yıllar için derin anlamlar ifade etse de yeni jenerasyon için nostaljiden öteye gidemiyor.

Ayırt edici özellik: 3 / Renk kullanımı: 4 / Tasarım: 3 / Parti politikasını yansıtma: 8 / Çekicilik: 3

İlk bakışta barış ve demokrasiyi pek çağrıştırmasa da derin anlamlar içerdiği aşikar.

Ayırt edici özellik: 4 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım: 5 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik: 3

Millet Partisinin logosu dinamizmi temsil ediyor.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım:5 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik: 4

Yenilikçi bir görüntüye sahip olan ÖDP?nin logosu yazı fontu ile dikkat çekiyor. Kullanılan renkler de sade.

Ayırt edici özellik: 5 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım: 5 / Parti politikasını yansıtma: 3 / Çekicilik: 3

Belirgin kırmızı ile belirgin sembol seçimi partinin tanımlanmasına yardımcı oluyor. Belki çekiç siyah yapılarak daha etkin olunabilirdi.

Ayırt edici özellik: 5 / Renk kullanımı: 4 / Tasarım: 5 / Parti politikasını yansıtma: 7 / Çekicilik: 2

Tasarım açısından başarılı. Yıldız ve hilalin geleneksel kullanım şekli başarılı bir şekilde uygulanmış. Genç Parti fontu ve baş harflerinin büyük olması oy pusulasında farkındalığı arttıracak.

Ayırt edici özellik: 7 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım : 7 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik: 7

Yılların kıratı yerinde duruyor ama bu sefer şahlanmış değil ve eskisine göre ters yöne bakıyor. Bu bir siyasi anlatım mıdır bilemeyiz, ancak atık parti adı daha büyük harflerle yazılmış.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 5 / Tasarım: 6 / Parti politikasını yansıtma: 7 / Çekicilik: 5

Türk bayrağının etkisi ile birçok partinin kullandığı hilal ve yıldızı Saadet Partisi’nde de görüyoruz. En iyi kullanımlardan birisi Saadet Partisine ait.

Ayırt edici özellik: 4 / Renk kullanımı: 6 / Tasarım: 6 / Parti politikasını yansıtma: 5 / Çekicilik: 4

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin logosu ilk döneminde çok tartışılmıştı. Beyaz zeminde belirgin bir obje farkındalığı yaratıyor.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 6 / Tasarım: 8 / Parti politikasını yansıtma: 6 / Çekicilik: 7

Yine hilal ve yıldız. Eski politik bir yapı andırıyor fakat farkındalığı artırırcasına baskın bir kırmızı. Parti isminin hatırlanması zor.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 7 / Tasarım: 4 / Parti politikasını yansıtma: 7 / Çekicilik: 4

Renk kulanımı oldukça başarısız ama dünyadaki bu siyasal görüşe uygun. EMEP harfleri parti isminin uygun bir kısaltması değil.

Ayırt edici özellik: 6 / Renk kullanımı: 3 / Tasarım: 3 / Parti politikasını yansıtma: 7 / Çekicilik: 3

Tasarım açısından güzel fakat ve siyasal partiyi ne kadar temsil ettiği tartışılır. Halkın Yükselişi Partisinin logosu olduğunu ifade etmesinden çok çevreci bir örgüt logosu gibi.

Ayırt edici özellik: 4 / Renk kullanımı: 4 / Tasarım: 6 / Parti politikasını yansıtma: 3 / Çekicilik: 3

Bu analiz seçimlere giren partilerin logolarının tasarımsal olarak değerlendirmesine dayalıdır. Parti logolarının sıralanışı Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinde açıkladığı 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimlerine katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerine göre düzenlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*