Sivrisinekler Sokacakları Kişiyi Nasıl Seçer?

Her şey uykunun en tatlı anında kulağını gıdıklayan “vızz! vızz!” sesleriyle başlar. Gözlerin açılmamak için direnir ama nafile! Sabah uyandığında vücudunun dört yanındaki kırmızı noktaları görünce anlarsın. Gece sivrisineklerin sofrasında lezzetli bir yemek olmuşsundur!

Sivrisinekler kan emdiklerinden bazen kana mikrop bulaştırır ve insanlar bu nedenle hastalanır. Sadece sivrisineğin bulaştırdığı hastalıklardan dolayı yılda yaklaşık bir milyon kişi ölüyor.

Peki neden özellikle seni seçiyor bu sivrisinekler hiç merak ettin mi?

Sivrisinekler yiyeceklerini koklayarak seçerler. Tıpkı diğer böcekler gibi sivrisineklerin de burnu yoktur. Kokuları başlarının üstündeki küçücük kıllı uzantılar olan antenlerle alırlar. Bu kılların diplerinde ise minnacık delikler var. Koku molekülleri bu küçücük deliklerden girebilirler. İnsan vücudundan ter kokusu gibi 300 kadar farklı koku yayılır.

İşte sivrisinekler, antenlerindeki delikler ve koku alıcı hücreler sayesinde bu kokuları hemen fark ederler. Özellikle de ter kokusunu severler. Çünkü ter kokusu senin uyuşuk ve yorgun olduğunu bildirir onlara. Tam bu sırada saldırıya geçerler. Çünkü yorgunluktan onları fark etmeyeceğini bilirler. Bu arada kanındaki besinler de kısmen ter kokunu değiştirir. İşte bu farklı ter kokularına göre sivrisinek “hımm bunun kanı pek leziz kokuyor” diyerek sokacağı kişiyi seçer.

Geceleri ısırıp kan emenler dişi sivrisineklerdir. Erkekler vejetaryen olup sadece bitkileri ısırmakla yetinirler.

Sinekler Neden Ayaklarını Birbirine Sürter?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*