Şiş Kebap Nasıl Yapılır?

Kebap türlerinin en meşhuru olan şiş kebabı usulüne uygun yapmazsanız lezzetini kaybettirebilirsiniz. Şiş kebap ülkemizde namını asla kaybetmedi ve ünü yurtdışına kadar uzanıyor. İlle de restoranlarda şiş kebap yemenize gerek yok. İstediğiniz zaman bahçenizde veya piknikte şiş kebabı yapabilirsiniz. Hem de lezzetini kaybettirmeden!

Malzemeler

1 kg koyun ya da kuzu eti
6-7 tane yeşilbiber
3 tane domates
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz
1 orta boy soğanın suyu

Yapılışı

İlk olarak soğanı ince bir şekilde doğrayınız, üzerine tuz serpiniz ve 10 dakika bekletip iyice sıkıp suyunu çıkartınız. Ardından bu suyu etin üzerine ilave ediniz. Yaklaşık 2’şer santim boyunda ve eninde küçük parçalar halinde doğranmış olan kuzu etini bir kaba koyunuz ve üzerine de zeytinyağı ile sıkmış olduğunuz soğanın suyunu güzelce ilave ediniz. Sağlam bir şekilde karıştırınız ve 1-2 saat bir tarafa bırakınız. İki saatin ardından bu etleri alınız ve her bir parça eti şişelere sıkıştırmadan diziniz. Sonrasında harlı bir ızgara ateşinde her tarafı kızarıncaya dek aşağı yukarı 6 dakika kadar güzelce pişiriniz. Etler piştikten sonra şişten sıyırmak sureti ile tabağa ilave ediniz. Etlerin yanına da yeşilbiberi ve küçük doğranmış domatesleri bir şişe geçirerek ateşte güzelce çok bekletmeden biraz pişiriniz. Tabaktaki etlerin yanında hazırlamış olduğunuz garnitürü servis edebilirsiniz!
Şiş kebabın yapılması biraz uzun sürdüğünden dolayı önceden hazırlıklı olmanız gerekiyor. Ön hazırlık aşaması sizin vaktinizi biraz çalacaktır haliyle fakat beklemenize de değecek bir lezzet söz konusu… Ön hazırlığı erkenden yaparsanız çok fazla vakit kaybetmeden şiş kebabı hazırlayabilirsiniz. Şiş kebabı hazırlamak gördüğünüz gibi çok zor değil, ille de usta olmanıza da gerek yok!

Bu yazı 05 Aralık 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.611 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*