Şike Nasıl Yapılır?

Öncelikle, ilk evvel, ilk olarak yani henüz böyle bir fikir ortaya çıkmadan önce hatta ve hatta ne düşüneceğinize bile karar vermeden önce yapmanız gereken, amacınızın ne olduğunu bilmek. Evet, şimdi amacınızın ne olduğuna karar verdiniz diyelim. Bu amaca beraber yürüyecek kişileri de seçtiniz mi yavaş yavaş altyapıyı kuruyorsunuz demektir. Bunun tersiyle de başlayabilirsiniz. Ne demek bu? Bu şu demek oluyor; birkaç kötü adam olarak bir araya geldiniz ve kötülükten başka bir şey düşünmüyor musunuz? İşte bu hal, ŞİKE’yi doğurur. Ne yapsam, ne yapsam diye düşünürken birden, bir yerlerden, birilerinin canını sıkası ve karşılığında milyon dolarlar kaldırası gelir bu insanların!

Sonrasında kötülük konusunda birkaç level atlamak istiyorsanız, büyük oynayacak çok fazla kişinin emeğini çalıp milyonlarca insanı kahredeceksiniz, ancak böyle köşeyi dönebilirsiniz. Sakın ola ki bu yazdıklarımdan sonra mahalle maçlarında galibiyete fesat, mağlubiyete tirad, kazançlarını vasat hala getirip helali kesat yapıp çenelerini kapatmayın. Bunlar küçük şeyler. Uğraşmaya değmez.

şike

Bence hedef olmalıdır. ligler. Tüm dünyanın tek ortak dili olan, birçok ülkenin ve şehrin belki de tek reklam kanalı, turist çekmek için elden gelen başka bir yolun olmadığı kara parçaları vardır. Hani derler ya spor evrensel bir dile sahiptir, paranın da evrensel bir dile sahip olduğuna inanırız. Öyleyse bu ilişki biraz daha entrikalı olarak gişede cam çerçeve kıracak hale gelebilir.

Şimdi yeteri kadar kötüsünüz. Gözü de kararttınız. Amacı tespit ettiniz, peki ya sonra? Birkaç farklı durumda birkaç farklı şekilde davranmanız gerekecektir. Yani profesyonel sporcuysanız! Bazı hallerde sizin gol krallığına soyunmanız gerecektir, akın değil oyuncusu olsanız bile. için programlanmış bir oyuncusunun gol atması gerekiyorsa bunun için 80 metre koşmayacaktır. Onun yerine zaten çok yakınında bir kale var zaten üstelik savunmasız, o kaleye atacaktır. Çünkü bu niyetinden şüpheli olduğunuz arkadaşınız aslında para için değil kardeşlik için yapıyordur. Spor dostluk, kardeşlik demektir. Ve kardeşlerin arasında senin kalen benim kalemin lafı olmaz. Aslında mantık doğru, bu kalelerin ikisi de aynı büyüklükte ki ağlarla çevrelenmiş, ikisi de 7.32 m boyunda, 2.44 m yüksekliğinde üstelik her ikisinde de üç adet olan direğin çapı 12cm. O direk var ya o direk, neyse! Demek ki neymiş, demek ki bu kaleler tek yumurta ikiziymiş, öyleyse onların farklı olduğunu düşünmek niye?

iseniz zaten şike için mantıklı sebepleriniz doğuştan var demektir. Kitaplar da yazmaz ama az çok sahalarda top koşturan biriyseniz mutlaka bilirsiniz “futbolcunun aptalı kalecidir” sözünü. (Amatör ligte 4 yıl kalecilik yapmıştım kızmanıza gerek yok.) Şimdi sahaya çıkıp onlara bir aptal olmadığınızı gösterin. Yıllık kazancınızı 90 dakikada alabilecekseniz ve bununla beraber bulunduğunuz mevkiinin önemini aksettirmek istiyorsanız birkaç topu tutmazsınız olur biter. Kazayla insan ölüyor. Siz insan mı öldürdünüz?

oyuncusu iseniz topa vuramayabilir, hatta inandırıcı olsun diye ayağınızı kırmak pahasına yere çakabilirseniz daha iyi olacaktır. Hakemseniz ve sizden tarafsız! olmanız isteniyorsa pek tabi tarafsız olacaksınız. Bir maçta mağlubiyetine sebep olduğunuz takımın iki hafta sonra ki maçını kazandırırsanız bu sizin ne kadar tarafsız! ve profesyonel! olduğunuzu yeteri kadar ispat edecek ve dolayısıyla maç sonu röportajlarında da “-Kişisel olarak algılamayın lütfen.” diyecek kadar yüzsüzlük primi sağlayacaktır.

Kulüp başkanı ya da üst düzey yönetici iseniz işler biraz daha karışık çünkü bazen kazanmak, bazen de kaybetmek zorundasınız. Hesabınızı iyi yapmanızı dilerim. Para kaybetmek istemezsiniz. Galibiyet sonrasında UEFA ya da TFFnun vereceği parayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor, bir yandan da iddia oranlarını hesaplamalısınız. Eğer kazanmak lazım geldiğine kanaat ediyorsanız tabi bir de teşvik primini gider hanesine yazmalısınız. Biraz karışık bir dört işlem birleşiminden sonra doğru karara ulaşacaksınız. Yalnız başta da belirttiğim gibi bu ahval diğerlerinden daha zor, daha meşakkatlidir. Çok daha büyük bir organizasyon, bununla doğru olarak büyük prodüksiyon, iyi bir plan ve bu plana kusursuz riayet edecek profesyonelleri! ayarlamalısınız. Bundan önce ayarlamanız gereken bir şey daha var. Saatleriniz. Evet plan başladı. Saatlerinizi ayarlayın artık şampiyonsunuz, hatta bundan sonra ayarladığınız o saati de açık arttırmada satabilir ek gelir sahibi de olabilirsiniz.

Son olarak bir şey daha var. Bu plana harfiyen uyacak hafriyat takımını mutlaka ve mutlaka, transfer geyik muhabbetlerinden hele ki bu muhabbetlerin interaktif ortamlarda yapılmaması gerektiğinden bahsederek uyarın. Telefon mesajları kullanılmamalı ya da telefonda da konuşulmamalıdır. Henüz 6 yaşında bir çocuk bile annesi ve babasından gizli iş çevirirken sizden daha kurnaz çalışıyor olması canınızı sıkıyor olabilir tabi. Onun yerine şike yapmasını istediğiniz kişi gece evinin önüne park ettiği arabasının camını iki cm açık bırakmalıdır. Bu iki cm olan cam aralığı, sadece o camın açık olduğunu bilen insanların görebileceği bir aralıktır. Oradan geçmekte olan bir figüran (yine sizin ekipten) camdan içeri sizin hazırladığınız taslağı bıraksın, bu yeterli olacaktır. Okunduktan sonra 30 saniye içinde kendi kendini yok edemeyecek bu taslağı yok etmeleri gerektiğini belirtmeniz hayrınıza olacaktır.

İşte oldu. Aynı zamanda gelir kaynaklarınızdan biri olan, sadece rengi ve formasına karşılıksız bir aşk besleyen, yerine göre binler yerine göre milyonları kahretmeyi, koskoca bir ülkenin adını dolandırıcılıkla lekelemeyi, bizi elalemin gözünde küçük düşürmeyi, millet olarak tek keyif kaynağımız olan futbol izlemeyi bize zehir etmeyi, bazen mağlubiyetine, bazen galibiyetine ağladığımız bizim canımız takımımızın bunu ruhla, yetenekle, azimle ve disiplinle değil, neyse…!

Sadece şunu istiyoruz sizden;

“-Baba ben futbolcu olcam, milli takımda oynıycam baba, yencez yabancıları bak görürsün sen, ben de gol atçam!” diyen o ay parçalarına, çocuklarımıza biz ne diyeceğiz?

Bu yazı 13 Ağustos 2011 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.295 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*