Sığınak Nasıl Yapılır?

Sığınak kazımı için öncelikle yer tespiti yapmalıyız. Herhangi bir saldırıya karşı, korunma ve savunma amaçlı oluşturduğumuz sığınağın doğal olaylara da dayanıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle herhangi bir saldırının nereden geleceği kadar; rüzgarın nereden estiği, suyun hangi yönde aktığı ve sığınak çevresindeki nesnelerin pozisyonu da önemlidir. Özellikle güneybatı yönünde kazılacak sığınakta çıkartılan molozlar saldırı ihtimali yönüne doğru yığılmalıdır. Sığınağın kendi inşaasından doğan tehlikeleri bertaraf etmek için molozlar en az sığınaktan 1 metre öteye yığılmalıdır. Sığınak içi; bulunabilen her türlü sert malzeme ile desteklenmeli, hava koşullarından korunmak üzere minimum derecede su geçirgenliği olan malzemelerle örtülmelidir. Sığınağın asıl amacı tehlike geçinceye kadar minimum yaşam şartlarını koruyabilmektir. Bu nedenle sığınağın konforunu düşünmeden mümkün olduğunca hızlı hazırlık yapılmalıdır. Sığınağın varsa ana yapı ile irtibatını sağlayan geçiş noktalarının da güvenliği sağlanmalıdır. Çünkü minimum düzeyde yanımıza alacağımız yiyecek, su, giysi ve savaş malzemeleri, tahminimizden daha uzun sürecek bir tehlike boyunca yetmeyeceğinden ana yapıya hızlı ulaşın imkanı sağlanmalıdır.

Sığınak yapımı için önemli noktalar

Sığınak Standartları

 • Kazılan sığınağın eni en az 60-65cm olmalıdır.
 • Yüksekliği 80cm olmalı, yığdığımız molozla siperin yüksekliği minimum 150cm olmalıdır.
 • Eğer sığınak 6metreden uzun kazıldıysa her 6 metrede cephe gerisine bakacak 60ar cm’lik küçük odalar yapılmalıdır.
 • Sığınak zemini bulunabilecek kalas türleri ile kaplanmalı, yağışlı havalarda bataklık oluşumu engellenmelidir.
 • Sığınak alanında en azından yiyecek ve diğer malzemeleri yağıştan koruyacak bez, naylon, tahta gibi malzemelerle oluşturulacak çatı olmalıdır.

Sığınak Yapımı

 • Sığınak yapımında basit bahçe aletleri kullanılabilir.
 • Sığınak yapımında en az 2 kişi olsa dahi görev paylaşımı yapılmalı, kişinin yapısına uygun görev verilmelidir.
 • Kazım esnasında toprağın sertliği eğer kolay ulaşım varsa su ile yumuşatılabilir.
 • Kazım esnasında karşılaşılabilecek büyük kaya parçaları ile uğraşılmayıp, etrafından dolanılabilir veya o bölge atlanılarak devam edilebilir.
 • Farklı noktalardan gelebilecek saldırılara yönelik, farklı açılara bakan sığınaklar yapılması durumunda, bu sığınaklar arasında geçişleri sağlayacak dar ve çok derin olmayan holler kazılmalıdır.
 • Toğrağın durumuna göre kalaslarla çapraz atkılı olarak duvarlar desteklenebilir.
 • Sığınak içerisinden uzun süre çıkılamaması durumlarına karşı bir ucuna yiyiceklerin çevre etkilerinden korunması için çukur bölme, diğer bir ucuna ise dışkılama için çukur bir bölge yapılmalıdır.

Yapımını anlattığımız bu sığınak acil ve ani gelişen durumlara karşı basit ama konforsuz bir önlem. Sığınak ihtiyacı sadece böyle acil durumlarda değil beklenmedik felaketlere karşı baştan alınan bir önleyici tedbirdir. Bu sığınaklar ise depremlere karşı, hava saldırılarına karşı, nükleer saldırı ve serpintilere karşı, sel ve su baskınlarına karşı yapılmaktadır. Bu tür sığınaklar yapıların bulunduğu riskler göz önüne alınarak profesyonellerce hazırlanması gerekir. Bundan sonraki makalelerimizde tabii ki bu tür sığınak yapımı ile ilgili bilgileri aktaracağız. Ama neyi kastettiğimizi örneklemek açısından; örneğin, su baskınlarına karşı hazırlanan sığınaklarda kullanılacak malzemeler farklı, nükleer ve kimyasal tehlikelere karşı hazırlanacak sığınaklarda kullanılacak malzemeler haliyle farklı olacaktır. Herhangi bir tehlike yokken bu tür sığınaklar çok gerekli değilmiş gibi duruyor olsa da tehlike anında nasıl can ve mal güvenliğini sağladığı anlaşılmaktadır. Tabii ki bu profesyonel sığınaklar oldukça maliyetli ve oldukça konforsuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*