SİGARA NASIL BIRAKILIR?

Bir hevesle başlanılır. Ya ailedeki büyükler model alınır ya da çevredeki arkadaşlara ayak uydurulur. Fakat bir şekilde başlanır. Başlaması çok kolay, biri iki ikram edilir, alırsın. Ohhh süper bir keyifmiş bu dersin. Yaş biraz da küçükse büyüdüğünü hissedersin. Yılar geçer hafif bir öksürük, sonra öksürerek uykudan uyanışlar. Artık ciğerlerimiz o ak pak görüntüsünden zift kıvamında bir karanlığa boğulmuştur. İçindeki zehir artık tamamen vücuttadır. Bizi bağımlı hale getirmiş, onsuz yapamaz hale geliriz. Her çay içişimizde sanki çaya şeker atar gibi alışkanlık olmuş, bir tane yakarız. Yemek yeriz bir şey eksiktir.

sigara bırakma

Evet, evet eksiktir. Sanki kölesi olmuşuzdur.
Bunlar sadece kendimize verdiğimiz zararlar. Ya etrafımızdaki sevdiğimiz insanlara neler oluyor? Onlar pasif birer içi halini alıyorlar. Pasif içiciler gerçek içicilerden daha fazla zehirlendiği bilinen bir gerçektir. Bir anne yada baba oğlunun yemeğine fare zahiri atar mı? Atmaz tabi! Ama sigara ile zehirler. Ne fark var arada? Hiçbir fark yok. Yine de en sevdiğinizi zehirliyorsunuz. Hele hamile içiciler var ki bunları hiç söylemiyorum bile. Daha doğmamış yavrucak, oksijenle tanışmadan sigara dumanıyla büyüyor. Ama ne büyüme. Özürlü olma riskiyle büyüyor. Sanki bile bile cinayet işlemek gibi bu.

Artık sigarayı bırakma zamanı gelmedi mi?
Duyar gibiyim, ? ben çok uğraştım bırakamadım şu mereti?. Yok, yok öyle değil bu. Sadece sen kendini kandırıyorsun. Bu irade işidir, karar alma işidir. ? ben bıraktım? diyerek kendine önce güveneceksin. Kesin bir karar alıp elindeki sigarayı atacaksın. Yavaş yavaş bırakma hikâyesini geçin. Yok öyle alışa alışa falan. Ne o denize mi giriyorsun suya alışıyorsun. Bıçakla ekmek keser gibi bırakacaksın. Neden bıraktığın konusunda sebeplerini düşün. Sağlığın söz konusu. Kanser olup parmaklarınızın ayaklarınızın kesildiğini düşünün. Ölümden beter bu. Sigaraya bağımlıyken daha onu bırakmadan bir başka kişiye bağımlı olacak yardım almadan su bile içemeyeceksiniz. Geçin bunları yavrunuzu zehirlediğinizi düşünün. Yani kendinizi motive edecek size bu mereti bıraktıracak şeyleri düşünün. Ben neden bırakıyorum bunu sorusunu her sigara aklınıza geldiğinde cevaplayın. İlk başlarda dudak ve el alışkanlığı olduğundan zorlanırsınız ama çekirdek leblebi gibi çerezler yardımcı olacaktır size. İlk haftayı atlattıktan sonra işiniz daha kolay olacak artık.
Dediğim gibi bu bir irade savaşıdır. Kendinize engel olmak zor olacaktır ama başarısız olmak gibi bir şansınız yok. İnsanoğlu neleri başarmış, bu mu zor olan?
Madem irade savaşı bu, piyasadaki bantları, sakızları ıvır zıvırları ne işe yarıyor diyeceksiniz. Onlar sadece size yardımcı olabilecek şeyler. Kullanmanızda çok faydası olmasa da, yardımcı olacaktır size. En azından nikotine karşı sizi doyuracaktır bunun yanı sıra psikolojik olarak rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*