Şifalı Bitkiler: Ot Deyip Geçmeyin…

Nane, limon kabuğu, ısırganotu, lavanta çiçeği… Üşütünce, öksürünce, baş ağrısına, hazımsızlığa… İşte size bitkiler ve işe yarar ipuçları…

şifalı Bitkiler

Yıllardır hep şifalı otlardan bahsedilir. Hangi bitkinin ne işe yaradığı, hangi hastalıklara iyi geldiği söylenir durulur. Ancak çoğu zaman lafta kalır bu bilgiler. Oysaki bitkilerin ne işe yaradığını ve onlardan nasıl yararlanılacağını bilmek önemli. Mideye nane limon kaynatıp içmenin iyi olduğu bilinir de anasonun bronşite iyi geldiği ya da kuşburnunun ateş düşürücü özelliği pek bilinmez.

Kimi bitkiler sadece bedensel rahatsızlıklara iyi gelirken kimisi de sinir sistemi, ruh sağlığı açısından yararlı. Önemli olan doğru bitkiyi, doğru soruna karşı kullanabilmek…

şifalı Bitkiler Nelerdir

Fesleğen: Yatıştırır, gaz söktürür, mideyi rahatlatır. Ancak hamile kadınların kullanmaması gerekir.

Ihlamur: Sindirim sistemini güçlendirir, kramp çözer, idrar söktürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Isırganotu: İdrar söktürücü özelliği vardır. Kansere karşı koruyucu olduğu da söylenir. Cinsel gücü arttırır.

Kuşburnu: Soğuk algınlığına birebir. Ateş düşürücü, besleyici ve güçlendirici özellikleri de vardır. Ayrıca kabızlığı giderir ve şeker hastalığına faydalı olduğu söylenir.

Lavanta çiçeği: Yatıştırıcı, kramp çözücü, şişkinlik giderici özellikleri vardır. Kan dolaşımını uyarır, antidepresif, antibakteriyeldir.

Zencefil: Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Terletici ve antiseptiktir. Adet sancılarını hafifletir. Hamileliğe bağlı mide bulantılarına iyi gelir. İktidarsızlık, kalp rahatsızlıkları ve hafıza problemlerinde sıkça kullanılır. ve lezzeti güzel olduğundan çay olarak içilir.

Nane: Sinirsel mide bulantılarını keser. Deri üzerinde ferahlatıcı etkisi vardır. verici olarak kullanılır. Sinüs sorunlarında ve burun tıkanıklıklarında faydalıdır.

Rezene: Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Sinir problemleri ve mide kramplarına, nafes darlığına ve kalp çarpıntısına iyi gelir.

Kekik: Kan dolaşımını uyarır, baharat olarak da kullanılır. Antiseptik ve yatıştırıcıdır.

Anason: Parazitleri öldürücü özelliği vardır. Balgam ve gaz söktürür. İştah açar, uyku verir, öksürüğe ve bronşite iyi gelir.

Pelinotu: Hafif antidepresif özelliği vardır. Kurt düşürür, iltihap giderir, mide ağrılarına iyi gelir.

Civanperçemi: Dokuları sıkılaştırır, adet kanamalarını dengeler, kan yapar. Aynı zamanda yara, çıban, ezik gibi yüzeysel tedavilerde de kullanılır.

Keten tohumu: Mesane ve böbrek iltihaplarına karşı faydalıdır.

Kediotu kökü: Şişkinlik giderir, sinirsel bitkinlikleri azaltır, kan basıncını düşürür, yatıştırır ve uyku getirir. Ancak hamile, emziren kadınlara ve 10 yaşından küçük çocuklara önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*