Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Turşu evlerin vazgeçilmezidir. Yemeklerin olmazsa olmazıdır. Turşu denilince akla şüphesiz salatalık turşusu gelir. Salatalık turşusu, ülkemizde sofraların vazgeçilmezidir. Salatalık turşusunu evde hazırlamak isteyebilirsiniz, yapımı çok zor değil.

salatalik-tursusu


3-4 kg körpe salatalık
1 baş sarımsak
1 adet limon
1 litre su
6 çorba kaşığı tuz
2-3 adet defne yaprağı
5-6 dal kereviz yaprağı
1 demet dereotu

Öncelikle salatalarınızı yıkayınız. Sonrasında temiz bir iğne bulun ve birkaç yerini deliniz. Kavanozun dibine de birkaç dal kadar kereviz yaprağını yerleştiriniz, bu yaprakların üzerine de iki ince limon dilimini koyunuz. Salataları da iyice yerleştiriniz, aralarına da sarımsak dişini, defne yaprağını ve kereviz yaprağını sıkıştırınız. İnce limon dilimlerini de dıştan bakıldığında görülebilecek şekilde kavanoz kenarlarına yerleştiriniz. Yerleştirdikten sonra da 1 litre suya 6 çorba kaşığı kadar rafine kaya tuzunu koyunuz ve salamura suyunu hazırlayınız. (Su kaynatılmış ve kireçsiz olmalıdır.)

tursu-nasil-yapilir

Tuz eridikten sonra da kavanoza dökünüz sonrasında baktığınızda eğer bu su salatalıkların üzerini örtmediyse, yeniden hazırlayın aynı şekilde ve salatalıkların üstünü örtecek kadar tuzlu su hazırlayıp, koymalısınız. Ardından salatalıkların üzerini de defne yaprakları ile dereotu ile örtünüz ardından kavanozun kapağını kapatınız. Suyunu zaman zaman savurarak 3-4 hafta kadar bekletiniz. 3-4 hafta sonrasında turşunuz hazır olacaktır.

tursu

Evinizde salatalık turşunuzu hazırlamış olacaksınız böylelikle… Salatalık turşusu, gerçekten güzeldir ve evde yaptığınızdan daha lezzetli olacaktır. Salatalıklarınız iyi olduğu sürece ve doğru hazırladığınız sürece herhangi bir sorun ile karşılaşmayıp, gerçek salatalık turşusunun lezzetini tadacaksınız.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*