Sac Kavurma Nasıl Yapılır?

Sac , kurban bayramında çokça yapılan yemeklerdendir. Kavurma sacın üzerinde oldukça lezzetli olmaktadır. diğer kavurma türlerine göre çok daha farklıdır. Kavurmanın lezzeti apayrıyken sac üzerinde iyice lezzetlenmektedir.

sac-kavurma

Malzemeler

500 gr eti
50 gr tereyağı
2 adet domates
4 diş sarımsak
2 orta boy soğan
3 adet sivri biber
Süt
Pul biber
Karabiber
Kekik

Öncelikle sac kavurma için kuzu etinizin orta yağlı but kısmını kullanınız. Kuru soğanlarınızı, domateslerinizi, sivribiberlerinizi ve sarımsaklarınızı ince bir şekilde doğrayınız, çok ince olmalı. Etleri şiş boyutunda doğramalısınız ve sıvı yağ, tuz, karabiber, biraz süt, kekik ve çok az da doğranmış soğan koyunuz ve iyice bir yoğurunuz. Marine ettiğiniz eti bir gün boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakınız. Sonrasında tereyağını bir tavada eritip, dinlendirmeye bıraktığınız etleri, tavaya ilave edip, iyice bir karıştırınız. Etin üzerini de sac ile kapatınız ve 15 dakika boyunca bekletiniz. Böylelikle suyunu çekecektir. Et suyunu çektiğinde sacı kaldırınız ve üzerine soğan ile sarımsakları ilave edip, 4 dakika kadar tavayı sallayarak, pişiriniz. Sonrasında üzerine biberleri ekleyip, hızlı ateşte iyice bir kavurunuz ondan sonrasında da domatesleri ekleyiniz fakat dikkatli olunuz. Domatesleri karıştırarak pişiriniz ve fazla öldürmemeye çok dikkat etmelisiniz. Tavaya karabiber, tuz isteğe göre diğer baharat çeşitlerini de ilave edebilirsiniz. Baharatlar ile birlikte eti 1 dakika daha pişiriniz, sonrasında servis edebilirsiniz.

Bayramda ailenize güzel bir kavurma keyfi yaşatmak isterseniz, sac kavurmayı yapmanız mantıklı olacaktır. Sac kavurma ile etin tadını anlamıyla almış olacaksınız. Sac kavurmanın lezzeti, kesinlikle damağınızda kalacak…

Bu yazı 14 Ekim 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.719 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*