Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ekimi (Saç Transplantasyonu): Başın saçlı alanlarından saçsız alana olayına saç ekimi denir. Saç ekimi başın arka kısmından şerit şeklinde saçlı deri alınır.Bu alınan şeritteki kıllar kökleri ile beraber birli, ikili, üçlü gruplara ayrılarak başın ön kısmında önceden açılan doku yuvarlarına yerleştirilir.

Bu işleme Mikrogref yöntemi denir. Bu metotla bahsedilen bölgeden 1500-2500 civarında kıllar kökleri ile beraber önde ayarlanan saçsız kısma nakledilmiş olur. Bu işlemden evvel hasta muhakkak muayene edilmeli. Hipertansiyonu, saçlı deri hastalıkları araştırılmalıdır.

Ekilme alanlarında herhangi bir hastalığın olması,saç ekilmesini iptal ettirir. Saçın ön kısmında hafif açılmalar olunca hastalar ekim için müracaat etmektedirler.

Saç Dökülmesi

Böyle durumlarda ekim yapılmamalıdır. Çünkü ara ara, bölge bölge ekimler homojenliği ve görünümü bozar saç ekiminden sonra 3 ay kadar yüzeydeki kıllar dökülür.

kökü istirahatte ve toparlanmada kalır.Bu devre sonunda yavaş yavaş büyürler. İkinci ekim için çoğu çalışmalar 3 aydan evvel yapılmamasını önerirler. Çünkü kıllar ancak 3 aydan itibaren büyümeye başlar. Kıllar büyümeye başlayınca hastaya cesaret gelir. 2.ekim ondan sonra rahat yapılır.

Hasta ile bütün ayrıntılar konuşulup hastanın psikolojisi göz önüne alınarak ekim yapılmalıdır. 4 ekimden fazla ekim yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*