Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda ve erkeklerde görülen en sık saç dökülmesi aileden gelen irsi bir hastalıktır. Kadınlarda oluşan problemler erkeklerden daha fazla görülür. Örneğin kansızlık, demir eksikliği gibi.

Saç dökülmesinde önemli olan faktörler vardır. Bunlardan birkaç tanesi ise bağ doku hastalıkları, diyabet hastalığı, tiroit hastalığı, yoğun stres, bazı ilaçlar sonucunda saç dökülmesi görülebilir.

Saç dökülmeleri genel olarak irsi olduğu için saç uzunluğu pek önemli değildir. Sonuçta saç dökülmesi zaman içerisinde saç kökünün harap olup kırılması ile meydana gelir. Bu durumda saç kısa uzun pek önemli olmaz. Fakat mevsimsel değişmeler sonucunda saç dökülmesi kadınlarda daha fazla meydana gelmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Mevsimsel dönüşüm sırasında saçları fazla uzatmak iyi değildir. Kısa saçlı insanlar daha güçlüdür uzun saçlı insanlar daha seyrektir diye bir şey yoktur.

Saçları sıkı toplamak saçların dökülmesindeki en büyük etkendir. Daha gergin gözüksün diye saçları daha sert toplamak ciddi anlamda saçta dökülmeye neden olabilir; hatta bu neden ile saç ekimi yaptırılmak zorunda kalınabilir.

Bazı insanlar bunu hastalık haline getirmişlerdir, ileride saç dokuları ciddi anlamda hasar gördükleri için harap olabilir ve o bölgeden tekrardan saç çıkmayabilir. Eğer böyle bir alışkanlığa sahipseniz saçlarınızı kısa kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*