Rüyada gördüklerimiz gerçek mi?

Bilindiği üzere biz insanlar uyuruz. Bilinemediği üzere de biz insanlar rüya görürüz. Hem bilinen hem de bilinmeyen çapraz bir döngüde uyandığımızda aklımızı kurcalayan nur topu gibi görüntü sahipleri oluruz. Bunlara rüya demiş atalarımız, dilimizi konuşamayanlar ise dream demişler bu görüntü yumaklarına. Uyku arası tuvalet molalarında unutmamak için uyumamak lazım kararlarının hep boşverildiği, uyandığımızda ise ?-ulan uyumayacaktım işte!? diye unuttuğumuza yandığımız dakikalar da aslında rüyamızın içinde sayılabilir. Böylelikle uyku için yatağımıza girdiğimiz dakikaların başlangıcından ?-çok garip bir rüya görmüştüm ama unuttum? dediğimiz noktaya kadar olan zaman dilimine bizler ?rüya görme saati? diyoruz. Rüya görme saatlerimiz, altın günlerimizin konusu olabilir ya da çay saatlerinin entrikası olabilir ama yine de kendileri bizim geleceğimizin kapı gibi tapusudur.

Rüya-İçinde-Rüya

Yatağa girip koyun sayma ve rüyayı unuttuğumuzu anladığımız zaman dilimi içerisindeki rüya görme saati ikiye ayrılır;

REM uykusu ve nonREM uykusu

REM kelimesi ?Rapid Eye Movements? cümlesinin baş harflerinden oluşmuştur. Türkçe anlamı az biraz hızlı göz hareketleri olarak çevrilebilir. REM uykusu tamamen bir paradokstur. Ve uyuduğumuz süre boyunca döngüsel olarak tekrar eder. Ve rüyayı REM uyku moduna girdiğimiz zaman görürüz. İkinci nonREM uykusu ise 4 evreden oluşur ve sıra 5. evreye geldiğinde REM modunda perde açılır ve film şeridi akmaya başlar. Bu arada göz kapaklarının titrediği saptanmıştır ama birini böyle gördüğünüzde bir şey oluyor diye korkup uyandırmaya kalkmayın aksi halde uyuyan bir insanı uyandırdığınız için dayak yemek riskine sahip olabilirsiniz.

Hitabe sanatım biraz geyik olsa da önemli açıklamalara devam etmem engel olunamaz bu arada memeli hayvanlarda sadece REM uykusu olduğunu da belirtmekte fayda var. Ve bir zürafa günde 1.9 saat, fil 3.1 saat, köpek balığı 5.3 saat, kedi 12.5 saat, sıçan 13 saat, aslan 13.5 saat, yarasa 19.9 saat uyuyormuş helal olsun hepsine. İnsanlar olarak da 8 saat uyuduğumuzu hesaplamışlar. Böylelikle de uyku süresinin vücut büyüklüğü ve yaşam süresi ile alakalı olduğunu da düşünebiliriz.

Canlıların yaşamlarını sürdürmeleri için en önemli evrelerinden biri olan uyuma süreçlerinde biz memeli hayvanlara bahşedilen en büyük özellik ise REM uykusu seçeneğidir. Ve bu mod içerisinde gördüğümüz görüntüler yani rüyalar ise bize gelecekten haberler verebileceğine inanıyor musunuz?

Bu soruyu cevaplamadan önce biraz örneklesek iyi olur, kahve telvelerinin yarattığı figürleri betimleyip gelecek haberleri sunan kişilere inancımız nedir? Yani içilen kahve sonrası kahvenin telvesi bize geleceği gösterebilir mi? Kahveyi içtiğiniz fincan köşesine a noktası dersek ve tam karşısı b noktası olduğunu varsayarsak; b noktasından içtiğimizde kahveyi gelecek haberlerimiz daha mı farklı olacaktı? Bence burda ki amaç aynı rüya da olduğu gibi görülen şekillerin betimlenmesidir ve hiç biri geleceği aydınlatmaz. Ama rüyaların geleceği gösterdiğine dair dini bulgularda var diye bir tez öne sürmek hipotezimi yıkmaya yetmez.

Dini konulara girmek konuyu daha da fazla uzatacağı için biraz kenarından geçmekte fayda var, gelelim asıl söylemek istediklerime;

Doğduğumuz saniyeden öldüğümüz saniyeye kadar gözlerimizin gördüğü, kulaklarımızın duyduğu herşeyi biz unuturuz ama beynimiz asla unutmaz. Ve beynimizde saklı duran tüm bu görüntü arşivi geceleri usta bir montajcı tarafından bize uyurken sıkılmayalım diye film gibi izlettirilir. Tıpkı şehirler arası yolculuklarda film gösteren otobüs firmaları gibi. Evet rüyamızda gördüğümüz herşey bizim bu hayatta gördüğümüz şeylerdir. Görmediğimiz şeyleri rüyada göremeyiz. Şimdi diyeceksiniz ki ben hiç uzaylı görmedim ama rüyamda uzaylı görmüştüm. O zaman efendim size cevabım hemen geliyor, doğduğunuz gece evde açık olan televizyondaki bir film uzaylı filmi olamaz mı? Daha bir saatlik bebek iken televizyonda gördüğünüz şeyi hatırlayabilir misiniz? Ya da rüyanızda güzel bir aşk filmi oynadı ve rüyada aşık olduğunuz o karşı cinsi hayatınızda daha önce hiç görmediğinizi iddia edebilirsiniz ve doğduğunuz andan itibaren tüm gördüğünüz görüntüleri de unutmadığınızı iddia edebilirsiniz. O zaman bu tezimin de çökeceğini düşünebilirsiniz ama cevabım hiç gecikmez, efendim ordaki kaş kapıcınızdan, burun geçen hafta bindiğiniz taksiciden, gözler bir reklam filminden, fizik bir yolda yürürken gördüğünüz canlıdan alınan görüntülerden oluşmuştur. Söylediğim gibi REM uykusuna girdiğiniz anda izlediğiniz tüm filmi usta bir montajcı size izletiyor. Elbet onu da başarabilir. Hatta bu söylediklerime yakın bir de film çekilmişti zamanında, başrolde Robin Williams?ın olduğu bilim-kurgu türünde bir film olan The Final Cut. Türkiye?de ise Son Kurgu olarak sinemaya gelmişti. Filme göre yakın bir gelecekte doğumdan önce insanların beyinlerine yerleştirilen mikroçipler sayesinde, bir insanın tüm hayatı, ölümünden sonra, o kişinin gözünden görüntülenebiliyordu. Bu görüntüler tekrar kurgulanarak, cenazelerde anma töreninin bir parçası olarak gösteriliyordu. İşte benim anlattığım mevzu ise bu görüntülerin rüya olarak tekrardan bize izlettirilmesiydi.

Tekrar iddia ediyorum ki rüyada gördüklerimiz mutlaka daha önce gördüğümüz şeylerdir. Sonuçta görüş açımızda bizim farketmediğimiz şeyleri bile gözümüz gördüğü için kayıt altında tutuyor beynimiz ve görmediğimiz bir şeyi asla rüyamızda görmeyiz. Bu sebeple rüyalarımızda gördüğümüz nesnelerin tabirleri yani bize neden gösterildiği hakkında bilimsel ya da dinsel bilgilerin dışında incelenmesi sadece neden gösterildiğine dair ipuçlarını birleştirerek bir sonuca ulaşmaktayız. Sonuçta bu gece rüyamızda izleyeceğimiz film bize neden izlettirildi değil mi? İşte gördüğümüz şeylerin anlamlarını toplayarak bir bilgi sahibi olabiliriz. Bu da bize geleceğin ışığını göstermiş olur. Beynin bizi yönetmesi ve gece film yoluyla bize mesaj vermesi enteresan ama rüya budur ve tabiri ise neden gösterildiğini bulmak için yaratılmıştır.

Son olarak Chicago Üniversitesi Uyku Araştırmacılarından Alan Rechtschaffen?ın bir sözünü size duyurmak istiyorum. (Bu arada Rechtschaffen Almancada dürüst, namuslu demekmiş.)

Eğer uykunun yaşamsal bir fonksiyonu yoksa, evrimleşme sırasında şimdiye kadar oluşan en büyük hatadır.

Bu yazı 12 Kasım 2009 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 27.768 defa okundu.

Bu yazı için 8 yorum yorum yapılmış.

 • Sitenıze rast gele girdim, ve rüya hakkındaki yorumlarınızı okudum. Herşeyı bılımsel olarak açıklamışsınız, yada ben öyle anladım.Ancak aklıma takılan şey şu; Ben sürekli olarak, hatta rahatsızlık duyma noktasına varan bir şey yaşıyorum.Belli dönemlerde, rüyalar görüyorum ve ne tuhaftırki, bu rüyaların çıktıgına şahit oluyorum.Örneğin, rahmetlik dedemi rüyamda görüp,ertesi gün dedemden bir hatıraya sahip oluyorum, yada geceleyin 5 kişinin öldüğünü görüp,birşey yapamama korkusuyla uyanıyor, sabah iş yerıme gıdınce, kapımın önüne helikopterin düştüğünü ve 5 polisin yandığını görüyorum, tıpkı rüyamda olduğu gibi, yardım etmeye cabalasamda adamlar gözümün önünde yanıyorlar Bknz: Antalya helikopter kazası. Bu ve buna benzer o kadar çok rüya ve olaylarla karşılaştım ki, ister istemez rüyalarım hayatıma yön verdi. Fakültede bir dönem psikoloji hocamla bu durumu paylaştığımda o da sizin yaptığınız yorumları yaptı.Ancak esas olan şu ki, nasıl oluyor bilmiyorum ama, rüyalarım gelecek zamanda bir yerlerde önüme birebir olarak çıkıyor. Peki sizce bunun anlamı nedir? Bana sakın raslantı demeyın, çünkü bu kadar rastlantı olamaz, oluyorsada artık rastlantı sayılmaz.
  Iyı gunler…

 • bende bu konu hakkında araştırma yapıyordum.ve sizin sitenize girdim.bu konu hakkında çok bilgi edindim teşekkür ederim.ama net bir cevaba ulaşamadım.ben şunu merak ediyorum rüya tabirleri gerçekmi değilmi ???

 • Sitenize Robin Williams ın rüyaları hakkında birkaç şey duyduktan sonra rastladım..Ben her gün rüya görüyorum ve inanın bana hepsini hatırlıyorum..Mustafanın da dediği gibi ki (kendisini tanımıyorum)..Ama ben hepsini hatırlıyorum .diyelimki 3 tane gördüm 3 ünüde hatırlıyorum en ufak ayrıntısına kadar.Paronayak değilim.ama gördüğüm rüyaları başka birşeyden etkileniptemi gördüğümü ve ya hangisinin gelecek ile ilgili birşeyler anlattığını rahatça çözebiliyorum..Örnek vermek istemiyorum ama yalanda söylemiyorum.. Rüya tabirlerinin bazıları doğru benim kendi deneyimlerime göre ki çok inceledim yazdım hergün rüyalarımı karşılaştırdım vs..ama bir okadarı da yanlış..Rüyada kan gördüğünde bozulur derler alakası yok benim rüyamda gördüklerim arkadaşlarımın gördükleri bana anlattıkları çıkmış olan şeyler var. hemen hemen hepsi.. araştırdığım birşey var uyumadan önce sigara içtiğinde rüyan daha silik oluyor… Herhangi bir uyuşturucu madde kullanmayan insanlarda daha çok belirgin oluyor..Ve genelde sabaha karşı uykunun en derin olduğu anlarda bu tarz rüyalar görürüz..Sabah gördüğüm rüya hakkında bazı insanları uyarabiliyorum. Ve teşekkür ediyorlar bana genelde. Münetçin değilim olmaya da niyetim yok..Eğer biz insanlar bu tarz rüyalar görüyorsak bunu kesinlikle bir nedeninin olduğuna inanıyorum..Bu kalbin temizliği ruhun temizliğiyle çok ilgili olan birşey..İnanın bizim gibiler yetenekliyiz..Birgün bunun farkına varılacak..Umarım..Eğer rüyalarınızı hatırlamak ve ya birşeyler anlatıp anlatmadığını öğrenmek istiyorsanız yazın. gününü,tarihini,saatini hatırlıyorsanız onu da..oturun ve 5 dakikanızı ayırıp rüyanızı hatırlamaya çalışın arkadaşlarBu çok önemli!..Bilimi aşan birşey demekki bu. Ya da Bilim bu konuda daha okadar gelişmedi..Neden bukadar üsteliyorum? çünkü buna tüm kalbimle inanıyorum sizde inanın gücünüzün farkına varın..M.Ö. Mısırlıları düşünün Biz insanlar Çok güçlüyüz.. Daha dün arkadaşımın bizim hakkımızda gördüğü rüya başımıza geldi. arkadaşım beni kavga ederken görmüş ve her yer kan içindeydi demişti..Bende kan mı rüya bozulmuştur ozaman diye cevap verdim,rüya tabirlerine göre tabi..Bu arada öyle olmadığınıda öğrenmiş oldum. Oda olaya karışmıştı ve bana lütfen yapma demiş devamlı.Ve bugün sabah gece clubünden dönerken kavga anında anlattığı herşey birebir çıktı..(O bunun farkında değildi)Rüyasında Beni; benim daha önce girmediğim ama onun bildiği gece clubünün kulisine zorla sokarlarken görmüştü. içeride siyah parlak kumaştan yapılmış bir koltuk vardı demişti.Ben o odanın kapısı açılmadan ve beni oraya zorla sokmaya çalışırlarken daha o koltuğu göreceğimi biliyordum!!!…..Sonuç ne oldu parçaları birleştirdim ip uçlarını ve amacıma ulaştım..Yani rüyanın amacına..biraz geç oldu ama allaha şükür birşeyim yok..Ama suçlunun ben olmadığım ortaya çıktı.. Arkadaşım dediğim gibi bunun farkındaydı rüya görürken bana Emrah yapma demişti ve ben onu hatırladım ip uçlarından birisiydi bu. Son olarak Ben saha salim arkadaşımla eve döndüğümde ona rüyasından bahsettiğimde onun jetonu düştü ve oda anladı İSTİSNALAR DIŞINDA RÜYALARIN GELECEK HAKKINDA İP UÇLARI VERDİKLERİNİ.. Umarım sıkmamışımdır herkese iyi günler.. Ve tatlı rüyalar..

 • BENDE BU KONU İLE ÇOK İLGİLENİYORUM SANIRIM ÇOCUKKEN RÜYAMDA ALLAH İLE KONUŞMAMALA BAŞLADI HERŞEY MESELA RÜYALARI ÇIKAN İNSANLARIN BÖYLE RAHMANİ BİR DENEYİMİ OLUP OLMADIGINI ÇOK MERAK EDİYORUM BAZI HOCALARA SORDURDUM RÜYA ÜZERİNDE FAZLA DURULMAMASI GEREKEN BİR KONU DİYOR SAÇMA BELKİDE BU ALLAHIN BİR LUTFU VE KULUYLA İLETİŞİM KURABİLMENİN TEK YOLUDUR NEDEN BU YOLU KAPATALIMKİ BİR AYRICALIK OLARAK ALGILAMIYORUM AMA BİR YOL GÖSTERİCİ YADA UYARICI OLABİLİR BENDE RÜYA GÖRÜYORUM HEPSİ OLMASADA BİR ŞEKİLDE 3-5 SENE SONRA BİLE YAŞIYORUM ANLATMAKLA BİTMEZ AMA BENCE ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU MESELA ŞUNU MERAK EDİYORUM RÜYAMDA BİRŞEY GÖRDÜM ONU ENGELLEYEBİLİRMİYİM BU ŞEKİLDE KÖTÜ BİR OLAYA ENGEL OLAN VARMI ACABA

 • Bakın Filiz hanım; bazı insanlar benim tecrübelerime göre haberci olarak geliyorlar. Ben öyle tahmin ediyorum.Bu yetenek herkesde var ama insanlar egoları sayesinde hayatlarına şekil veriyorlar.Ben gördükten sonra insanları uyarmak istiyorum ve inanın ben başardım bunu 3-4 defa.Ama başaramadığım zamanlarda da hayal kırıklığına hiç uğramadım.eğer böyle bir yeteneğiniz varsa kesinlikle bu tarz şeylere inanan insanlarla diyalog kurun çünkü inanmayanlar sizi inanmadıkları ve ilgilerini çekmedikleri gibi üstelik sizinle dalga geçeceklerdir..
  Siz gördüğünüzü biliyorsanız buna inanıyorsanız olay bitmiştir..
  Buna inanın Başlangıç önce ama en önce inanmak sonrada istemektir.

 • çok güzel. 100 puan veriyorum.

 • super ama ben baska 1 sey ariyorum 2013 yilinda cok guzel 1 ruya gordum sevdigim kisinin arkadaslarla onun odasindaydik birden onlar yok oldu ve o yanim yaklasmaya basladi o ruyanin gercek olup olmadigini ogrenmek istiyorum BANA YARDIM EDIN 1 YILDIR COZMEK ISTIYORUM

 • Beyler ben ruyamda bi kiz gordum ve onla evleniyodum ama kiza cok asik oldum aklimdan cikaramiyorumm bu ruya gercek olucakmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*