Röportaj Nasıl Yapılır?

yapmak sadece basit birkaç soru sormak ile maalesef bitmiyor. yapmanın da önemli kuralları vardır. Bu kuralların dışına çıkıldığı takdirde iyi bir ortaya çıkmayacaktır. Eğer kaliteli bir röportajın ortaya çıkmasını istiyorsanız yapmanız önemli noktalara ciddi anlamda dikkat edin. Dikkat ettikten sonra zaten kötü bir röportajın ortaya çıkmadığını fark edeceksiniz.

Sırasıyla izlemeniz gereken önemli noktalar;

1- Kişi hakkında bilgi edinin

Röportaj yapacağınız kişi hakkında detaylı bilgi edinmeniz şart. Röportaj yapacağınız kişi bir ise kitaplarını, kitaplarına gelen eleştirileri ve daha önce kişi hakkında yapılmış röportajlar araştırılmalıdır. Böylelikle daha düzgün ve içerik yönünden daha zengin bir röportaj ortaya çıkacaktır.

2- Soru seçimi

Röportajın en önemli kısmı şüphesiz sorulardır. Sorunlarda 3 temel unsura dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer dikkat etmezseniz klişelerle dolu bir röportaj veya tamamen fiyasko bir röportaj ortaya çıkabilir. İlk olarak bir amacınız olmalı ve bu amaçlar doğrultusunda sorular yöneltmelisiniz. Sonrasında sorularınız edici olmalı, kişi hakkında merak edilenleri ortaya koymalıdır ve son olarak da kesinlikle kişiyi zorlayacak sorular olmalıdır. Bu 3 temel unsura dikkat ederek, soru hazırlamanız önerilir.

3- edinin

Röportaja girişmeden önce kesinlikle bir ana fikriniz bulunmalıdır. Ana fikirden eksik röportajların doğaçlamadan farkı kalmıyor. Ana fikri edinmeniz röportajda konu bütünlüğünün sağlanmasına neden olacak ve konunun dışına çıkmamanızı sağlayacak.

4- Kronolojiye dikkat!

Röportajda kesinlikle kronolojiye dikkat etmeniz gerekiyor. Sorularınızı kronolojiye göre sormalısınız. Giriş yaparken röportajı okuyacak kişilere kişi hakkında bilgi sağlayacak sorular sorunuz. Gelişme kısmında işine başlangıcı hakkında ve amacınıza yönelik sorular sorunuz. Son olarak da gelecek planları hakkında sorular yöneltebilirsiniz. Aşama, aşama ve kesinlikle bilgilendirici, düzenli sorular yöneltmeye dikkat ediniz. Sorular da tekrar yapmamaya önem veriniz, okuyucuyu sıkabilirsiniz.

5- Belgeniz olsun

Röportaja dair bir belgeniz kesinlikle bulunmalıdır. Yazılı röportaj yapıyorsanız yine de kayıt almanızda fayda var. Video ya da ses kaydı şeklinde bir kanıtınızda olabilir.

Röportaj yaparken kesinlikle bu 5 noktayı uygulamalısınız, göz önünde bulundurmalısınız. Bu temel noktalar sayesinde çok daha düzgün ve çok daha sağlıklı bir röportaj gerçekleştirmiş olursunuz. Röportajınızın “kaliteli” olması için röportajın her şeyine dikkat edin, önem verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*