Ritüellerimiz Dünyayı Ayakta Tutar

Kuzeybatı California’nın Hupa kabilesi, ritüel şarkıları ve danslarıyla dünyayı yenileyebildiklerine ya da “yeri sağlamlaştırabildiklerine” ve toprağı canlandırıp gelecek yıla yeterli kaynak sağlayabildiklerine inanırdı. En önemli dünya yenileme danslarından biri, her sonbaharda yapılan Beyaz Geyik Postu Dansıydı. Dansın amacı, Hupaların mitik atası Kixunai’nin – İlk İnsanlar – eylemlerini canlandırmaktı.

Hupalar, kutsal Kixuhai anlatısını tekrarlamakla, halkın sağlığını korumak ve av mevsimi için bol hayvan ve balık stokunu garanti etmek için yaratılış güçlerinden yararlanmayı umuyordu. On gün süren dans sırasına, bir albino geyiğinin ayrıntılı süslenmiş derisi – büyük servet ve statü simgesi – sergilenirdi. Katılımcılar her sabah kütükten oyma kanolarla ırmak boyunca kürek çeker ve her öğleden sonra ve akşam sırıkların üzerine geçirilmiş geyik tasvirleriyle dans ederdi.

İlk İnsanlar

Hupalar, Kixunai’nin biçim olarak insan ama nitelik olarak olağanüstü olduğuna inanırdı. Kixunai’nin yaptığı her şey, doğmamış Hupa soyunun mukadder geleneği haline geldi. Bu yüzden gündelik Hupa yaşamının her ayrıntısı, İlk İnsanlar’ın faaliyetlerine göre şekillendi. Hupa inancına göre, Kixunai daha sonra bütün okyanusa dağıldı, yalnızca yeryüzündeki yaşamlarında insanlara yardım etmesi için mitik varlık Yimantuwinyai’yi geride bıraktı.

Kısaca

İnananlar – Hupalar

Ne zaman ve nerede? – MS 1000 civarında; Kuzeybatı California, ABD

MS 900-1100 civarı – Hupaların ataları, kuzeyde kutup altı bölgelerden California’nın kuzeybatısına gelir.

1828 – Amerikalı tuzak avcılarıyla ilk ilişki kurulur; bu sırada Hoopa Vadisinde yaklaşık 1000 Hupa yaşar ve 1848’de Altına Hücum başlayana kadar kürk ticareti yapar.

1900 – Hupa nüfusu, hastalık nedeniyle 500 civarına iner.

1911 – İlk modern Hupa Kabile Konseyi oluşturulur.

Günümüz – 2000’den fazla Hupa; geleneksel topraklarında kendi kendini yöneten bir halk olarak yaşar.

Bu yazı 24 Ekim 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.165 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*