Renkli ve Eğlenceli Fırıldak Yapımı

Daha önce bu fırıldaklardan görmüş olabilirsiniz, nesiller boyu süren klasik bir eğlencedir. MÖ 500’lü yıllardan bu güne kadar var olan eski bir oyundur. Şimdiki gibi oyuncakların olmadığı yıllarda düğme gibi yuvarlak şeylerle oluşturulan bu eğlenceli oyunun yapımı da çok kolay. Çocuğunuzun el göz koordinasyonunu oluşturmada, desen ve kabiliyetlerini geliştirmede de yardımcı olacak. Kesme ve delme noktalarında yardımcı olun ama boyama kısmını çocuğunuza bırakın. Böylece çocuğunuzun kendi tasarımını oluşturmada, yaratıcılığını teşvik etmiş olursunuz.

Nelere ihtiyacınız olacak?


Karton
Pergel
Makas
Yapıştırıcı
İp (Yün)
Ve delmek için şiş ya da tornavida

Öncelikle kağıttan eşit boyutlarda 2 adet daire kesin. Düzgün ve tam ölçüde daire oluşturmak için pergel kullanın.

Kestiğiniz daireleri çocuğunuza verin ve ikisini birden istediği gibi desenler oluşturarak boyasın. İki tarafın da aynı olmasına gerek yok, hatta farklı olmaları iki taraftan da bakıldığında farklı görüntüler oluşturacağı için daha iyi.

Çocuğunuz bu daireleri boyarken siz de aynı ölçüde kartondan bir daire kesin. Uzun süre yıpranmadan oynamak için kağıtları sağlamlaştırmanız için araya karton eklemelisiniz. Uğraşmak istemiyorsanız ya da evde karton yoksa kağıttan bir adet daire oluşturup arkalı önlü boyama yapabilirsiniz. Ama boyanın diğer yüzünden gözükmemesi ve uzun süre oynayabilmek için araya karton eklemek daha iyi olacaktır.

dairelerin desenleri hazırsa karton daireye yapıştırabilirsiniz. Desenler üste gelecek şekilde iki tarafa da desen kağıtlarını yapıştırın.

Karton ile sağlamlaştırılmış desenli fırıldağımız neredeyse hazır. Şimdi merkez noktanın 1cm yukarısından ve aşağısından birer delik açıyoruz.

Bu deliklerden ip geçirip, ipin iki ucunu bağlayarak, düğüm atarak, eksiksiz bir ip haline getiriyoruz.

Oyuncağımız artık hazır. Artık ipin iki ucundan tutarak daire şeklinde sallayarak ipin ve dairenin dönmesini sağlıyoruz ve hızlıca iki yana çektiğimizde ipin gerilmesiyle yüksek hızda dönmesini tetikliyoruz. Bu hareketler ile daireler döndükçe desenlerde ilginç görüntüler açığa çıkacak ve çocuğunu çok eğlenecek.

İyi eğlenceler dileriz.

Bu yazı 02 Mayıs 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 9.769 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • ben aynısını yaptım. çevirirken elime çok ağır geliyor bence yapmayın tavsiye etmem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*