Puzzle Nasıl Yapılır?

insanların zekasının gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bir nevi zeka oyunudur ve hatırlama, bulma kapasitesinin gelişimine fayda sağlamaktadır. puzzleın da yöntemleri vardır. Bu yöntemleri kendiniz bulabilirken, bilmediğiniz yöntemlerde olabilir. Bu yüzden konusunda öneri almanız gerekiyor. Öneriler ile daha hızlı bir şekilde puzzleı bitirerek, daha fazla zevk alabileceksiniz.

puzzle

1- Puzzle Alanı

Puzzleı yapmaya başlamadan önce puzzle yapacağınız alanı iyi seçmeniz gerekiyor. Tüm parçaları net bir şekilde görmelisiniz. Geniş bir masada puzzle yapabilirsiniz. En uygunu ise satın alarak, puzzleı o halı da yapmanız olacaktır.

puzzle-halisi

2- Kenar Puzzle Parçalarını Ayırınız
Puzzle modelinin dış kısımlarını oluşturan parçalarını kenara ayırınız. Parçaların bir kenarları düz olacağından ayırmak zor olmayacaktır ve bir kenarı düz olan parçaların hepsini bulup, ayırınız.

monalisa-puzzle

3- Renklerine Göre Gruplandırın

Öncelikle Puzzle parçalarını renklerine göre ayırmalısınız ve her rengi belirli bölgelere koyunuz. Böylelikle renklerden akıl yürüterek, beyaz tonlarının bir bulutu oluşturduğunu kolaylıkla renkleri birleştirip ortaya çıkarmış olacaksınız. İlk önce akıl yürüterek, bu renkleri birleştiriniz. Böylelikle birçok parçayı ortaya çıkartmış olacaksınız. Örnek; bulut, deniz… v.s.

puzzle-kenar

4- Kenar Puzzle Parçalarını Birleştirin

Ayırdığınız kenar puzzle parçalarını birleştirip, puzzleın çerçevesini ortaya çıkartmaya başlayınız. Çerçeveyi de ortaya çıkarttınız mı asıl kısma geçebilirsiniz.

puzzle-renk

5- Puzzleı Tamamlayın

Çerçeveyi de tamamladıktan sonra geri kalan diğer nesneler. Geri kalan nesneleri tamamlamaya başlayın, tamamladıkça daha da kolaylaşacaktır puzzle ve ilerledikçe daha da fazla zevk alacaksınız.

kizkulesi-puzzle

Puzzle, insanların üzerinde çok önemli bir değere sahiptir. Ebeveynler çocuklarını Puzzle ile büyütmeliler, bu alışkanlığı çocuklar ileride de sürdürdüğü takdirde beyinsel yönden büyük gelişimler sağlayabilmekteler. Puzzle, çok iyi bir zeka oyunudur.

Bu yazı 18 Eylül 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.870 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*